Podsumowanie dnia na giełdach, poniedziałek, 12 sierpnia 2013
Podsumowanie poniedziałku
Wakacyjny okres w dalszym ciągu nie sprzyja rozstrzygnięciom na rynku akcji na świecie. Brak ważnych danych makroekonomicznych połączony z oczekiwaniem na wrześniowe posiedzenie FED wprowadza na światowe parkiety, od kilkunastu dni, monotonie. Notowaniami giełdowymi nie była w stanie poruszyć negatywna informacja z Japonii, gdzie wzrost PKB w drugim kwartale okazał się wolniejszy od oczekiwań. Chwilowo świat oddala problem Chin, gdzie mieliśmy w ostatnim czasie dość dobre dane z gospodarki. Oczywiście mając na uwadze to, że pozytywne informacje z chińskiej gospodarki pojawiają się dokładnie w momencie, w którym są potrzebne, żeby nie dopuścić do dalszej przeceny azjatyckich parkietów, sprawia że wielu inwestorów zadaje sobie pytanie, na ile te dane są realne i przez jaką liczbą należy je dzielić. Pozytywne, krótkoterminowe nastroje na azjatyckich parkietach miały swoje odzwierciedlenie w około 2% wzrostach. Należy mieć na uwadze jednak fakt, że daleko tam do jakiejkolwiek formy euforii, a temat Chin i FED będzie powracał jak mantra.
W odpowiedzi na ten rodzaj niepewności kurs #złota wzrósł w ostatnim czasie do poziomu 1335$, niemal osiągając tą samą wartość co w ostatnim lokalnym szczycie.
Na rynku walutowym, podobnie jak w piątek umacniał się dolar. Ruch ten jednak nie jest silny, a w przypadku takiej parz jak #USDJPy nie jest nawet zauważalny, co w krótkim terminie nie sprzyja sentymentowi na tokijskiej giełdzie.
Co nas czeka we wtorek
Wtorkowa sesja będzie o wiele bardziej ciekawsza od poniedziałkowej w kontekście danych makro. Zaczniemy od inflacji w Wielkiej Brytanii oraz nastrojów w niemieckiej gospodarce. Popołudniu dane dotyczące sprzedaży detalicznej w USA.
Sytuacja ciekawa technicznie
Wspominałem wcześniej, że #Złoto znajduje się w ciekawym miejscu. Na potwierdzenie zamieszczam wykres. Trend silnie spadkowy. Pytanie brzmi, czy jest szansa na jeszcze mocniejsze odreagowanie?
Warte zapoznania się
Ciekawy artykuł na blogu Zerohadge na temat płynności na rynku kredytowym w USA.
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Komentarze 0