Podsumowanie dnia na giełdach, środa, 17 lipca 2013
Podsumowanie środy
Cały wczorajszy dzień upłynął pod znakiem oczekiwania na głos Bena Bernanke. Była to przedstawienie w dwóch aktach, bez specjalnych emocji. O godzinie 14.30 okazało się półroczne sprawozdanie z działań FED (tutaj link do całej treści, polecam zapoznać się z prognozami osób zasiadających w gronie władz banku centralnego). Z niego już można było wyczytać, że FED pozostanie elastyczny w swoich działaniach na rynku obligacji. Dwie godziny później potwierdził to sam Prezes. Wywołało to umiarkowane zwyżki na giełdach na całym świecie.
Co to oznacza dla rynków finansowych? Wydaje mi się, że spodziewać się możemy raczej spokojniejszych ruchów zwłaszcza w obrębie #SP500. W dłuższej perspektywie, aż prosi się o pewną formę przeceny za oceanem, ale póki co brakuje katalizatora spadków. Wszystko zależy od czynników zewnętrznych, które wystąpią w okresie do września. Głównym zagrożeniem są Chiny i tamtejsze sektor bankowy, ale problemy z tzw. Shadow Banking występują w Państwie Środka od dawna, więc ciężko zakładać, że akurat w tym terminie ichniejszy system bankowy się posypie. Wrzesień jest tutaj pewnym terminem, którym jest istotny również z punktu widzenia polityki FED – Bernanke wyznaczył w psychice inwestorów, ten miesiąc jako możliwy początek zaostrzania polityki monetarnej. Podsumowując czyżby w wakacje miało być po prostu nudno?
Co nas czeka we czwartek?
Istotne dane w czwartek ponownie dotyczą gospodarki USA. O 14.30 informacje o zasiłkach dla bezrobotnych. O 16.00 to druga runda pytań do prezesa FED. Niewiele wskazuje aby przez noc coś miało się zmienić w jego koncepcji polityki monetarnej.
Ciekawa sytuacja techniczna
Na wykresie dziennym #EURJPY utworzyła się formacja głowy z ramionami. Scenariusz spadkowy jest jeszcze w mocy, ale jeśli walka na prawym ramieniu układu zakończy się wybiciem najwyższego punktu dzisiejszej świecy, która daje sygnał do spadków, to cała formacja przestanie być aktualna.
Warte zapoznania się
Wspominałem dzisiaj słowem o shadow bankingu w Chinach i w tym temacie polecam artykuł ze stron CFA.
Komentarze 0