Podsumowanie dnia na giełdach, wtorek, 17 września 2013
Wtorkowa sesja nie wniosła nic specjalnego do sytuacji na światowych rynkach finansowych. Notowania na wielu instrumentach znajdują się, jakkolwiek banalnie to brzmi, na kluczowych poziomach. Dla indeksów europejskich i amerykańskich są to okolice historycznych maksimów. Parkiety krajów emerging markets muszą potwierdzić ostatnie zwyżki, aby można było mówić na nich o odwróceniu trendu. #Złoto zatrzymało się niemal dokładnie w połowie ruchu między ostatnim szczytem (1400 $) a ostatnim dołkiem (1200 $). Japoński Nikkei 225 przygotowuje się do wykonania decydującego ruchu, podobnie kurs #USDJPY. Wszystkie te rynki czekają na jedno – jutrzejszą konferencję FED.
Ograniczenie QEIII wydaje się być przesądzone
Wielu komentatorów podkreśla, że Rezerwa Federalna nie może w tym momencie nie zmniejszyć swojego programu luzowania ilościowego. Dlaczego? Otóż gdyby stało się inaczej straciłaby ona, wśród inwestorów, zaufanie. Uważam, że jest to odrobinę przesadzona opinia. Jednak FED to nie NBP, któremu zdarzały się w ostatnim czasie wpadki wizerunkowe. Gdyby rzeczywiście nic się nie zmieniło w programie QEIII inwestorzy raczej zastanawialiby się co takiego wpłynęło na taką decyzję, a nie roztrząsaliby tego, że w maju Ben Bernanke obiecał coś innego. Wpłynęłoby to rzecz jasna na niepewność co do przyszłości, a na szali ważyłby się y jednej strony optymizm związanym z tym, że co miesiąc 85 mld dolarów w obligacjach jest zamieniane na 85 mld gotówki, a z drugiej strony pesymizm związany z tym, że jednak władza monetarna nie widzi szans na poprawę sytuacji gospodarczej USA bez kontynuacji zdecydowanej stymulacji monetarnej.
Zakładając, że weźmiemy pod uwagę główny nurt opinii, bardziej realnym scenariuszem jest redukcja programu zwłaszcza, że nie przynosi on do końca zamierzonych efektów. Analitycy podkreślają, że redukcja taka została już uwzględniona w cenach, a zwłaszcza w cenach obligacji. Co mogłoby to spowodować na rynku akcji? Prawdopodobnie wzrost zmienności w krótkim horyzoncie, i powrót do wzrostów w dłuższym. Należy tu jednak zaznaczyć, że ten krótkoterminowy efekt na rynkach emerging markets może być dużo bardziej dotkliwy, co pogłębi obecne różnice w wynikach tych giełd w stosunku do giełd krajów rozwiniętych.
Inne warianty rozwoju sytuacji to redukcja skupu i propozycja pewnej alternatywy. Podobna sytuacja miała już miejsce kiedy to FED zdecydował się zamiast kolejnej odsłony QE wdrożyć tzw operację twist (proces spłaszczania krzywej stóp procentowych poprzez sprzedaż instrumentów o krótkim terminie zapadalności i zakup, za otrzymane środki, instrumentów o długim terminie zapadalności). Moim zdaniem taki właśnie scenariusz jest całkiem realny. Nie zakładałbym, że wszystko to wydarzy się w dniu jutrzejszym, ale w okresie kwartału czy dwóch taki rozwój wypadków może mieć miejsce. W związku z tym w krótkim horyzoncie wolałbym uniknąć jednoznacznego pozycjonowania się na rynki, jednak w szerszej perspektywie nie ma dla mnie podstaw do głębszej korekty, żeby nie powiedzieć bessy zwłaszcza w krajach rozwiniętych.
Sytuacja ciekawa technicznie
Wspominałem, że #USDJPY znajduje się w ciekawym miejscu, dobrze widać to na wykresie tygodniowym.
Warte zapoznania się
Na koniec, aby w pełni uzupełnić wiedzę na temat możliwych scenariuszy po jutrzejszej decyzji FOMC, spis artykułów z różnymi wariantami reakcji rynków na różne scenariusze. Idealna lektura żeby wypełnić dzień pełen oczekiwań.
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Komentarze 0