Podsumowanie tygodnia na GPW, 02-06.12.13
Poniedziałek 02.12
Poniedziałek przyniósł głównemu indeksowi silne wybicie ze strefy konsolidacji. #WIG20 spadał przez całą sesję, ustanawiając zamknięciem dzienne minimum. Spadek tego dnia wyniósł 1,9%, i był najwyższy wśród głównych indeksów. #mWIG40 oraz #sWIG80 traciły odpowiednio 0,4% i 0,8%.
Obroty w poniedziałek wyniosły 641 milionów złotych.
Informacje
Przychody ze sprzedaży spółek #LPP i #CCC w listopadzie były zdecydowanie lepsze, niż rok wcześniej. Wynik lidera branży odzieżowej był wyższy o ponad 40%, a przychody spółki obuwniczej były ponad 1,6-krotnie wyższe. Pierwsza z nich konsoliduje ponad silnym poziomem wsparcia, którego przebicie w dół da sygnał do spadków co najmniej w okolice 7 500 PLN. Druga nadal znajduje się w silnej korekcie wzrostów, która, w najgorszym wypadku, powinna zakończyć się na poziomie 107 PLN.
#MCR zarobił w pierwszych dwóch kwartałach roku obrotowego ponad 7 mln złotych, przy przychodach rzędu 200 mln złotych. Na wykresie ceny akcji spółki wyrysowała się głowa z ramionami, sygnalizująca nadejście spadków, a która zacznie się realizować w wypadku przebicia poziomu 18,70 PLN w dół.
UOKiK utrzymał karę nałożoną na #PZU dwa lata temu. Spółka ma zapłacić ponad 11 milionów złotych za niezwracanie kosztów najmu aut zastępczych. Akcje firmy tanieją od prawie miesiąca, jest to jednak jedynie korekta w trendzie wzrostowym, która powinna zakończyć się w okolicach 445 PLN.
Wtorek 03.12
Pomimo otwarcia z niewielką luką w górę, #WIG20 od razu ruszył w dół, docierając ostatecznie do strefy wsparcia w okolicach 2500 pkt. Tym razem, indeks w porównaniu do innych tracił najmniej – niewiele ponad 1%. #mWIG40 stracił 1,1% a najgorzej poradził sobie #sWIG80 – zniżkując o prawie 2%.
Obroty we wtorek wyniosły ponad 914 milionów złotych.
Informacje
Cena emisyjna Elemental Holding ustalona została na poziomie 2,5 PLN, a spółka pozyska w ten sposób ponad 60 mln złotych.
Przychody #WOJ w listopadzie były o 9% wyższe niż w analogicznym miesiącu zeszłego roku. To również kolejna spółka, której akcje znajdują się w korekcie. Docierają jednak do poziomu marcowego szczytu (6,00 PLN), co przynieść może jej zakończenie.
UOKiK wydał zgodę na przejęcie Hartwig Gdynia przez #OTS.
Środa 04.12
Pomimo sporego spadku w trakcie sesji, #WIG20 utrzymał się w okolicach strefy wsparcia, długim cieniem dając pierwszy sygnał do zatrzymania korekty. Stracił jednak tego dnia 0,4%, po raz kolejny zachowując się najlepiej. Indeksy #mWIG40 i #sWIG80 dołożyły po 1,9% i 0,9% do tygodniowych spadków.
Obroty w środę wyniosły 968 milionów złotych.
Informacje
Długo zapowiadany debiut Energi nastąpi już w nadchodzącym tygodniu (11 grudnia), cena akcji została ustalona na poziomie 17 PLN.
Ryszard Krauze zrezygnował z pełnienia funkcji przewodniczącego i członka rad nadzorczych spółek #BIO i #OIL. Obie spółki należą do grupy walorów groszowych, a więc inwestowanie w nie jest bardzo ryzykowne.
#PKP udało się uzyskać umowę kredytową z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym. Spółka będzie mogła pozyskać do 200 mln złotych a środki ma przeznaczyć na rozwój.
Przychody #GRI w listopadzie były wyższe o 27% względem analogicznego miesiąca zeszłego roku. Kurs akcji notuje dość długi przystanek w, trwającym od roku, trendzie wzrostowym. Wciąż jest jednak na bardzo niskich poziomach względem szczytów sprzed kryzysu.
Czwartek 05.12
Czwartkowa sesja zanegowała sygnał zakończenia korekty ze środy. #WIG20 stracił tym samym 0,8%, jednak nie przebił minimum poprzedniej sesji. Jedynym zielonym indeksem był #mWIG40, który zyskał tego dnia prawie 0,2%. #sWIG80 kontynuował spadki, zamykając się 0,1% niżej.
Obroty w czwartek wyniosły 808 milionów złotych.
Informacje
Tego dnia na GPW zadebiutowała spółka #NWG, a jej akcje drożały na otwarciu o 20%.
To BNP Paribas przejmie #BGZ. 98,55% udziałów wycenione zostało na około 1 mld euro, banki czekają jednak na zgodę regulatorów.
#GTN sfinalizował umowę nabycia 100% udziałów w Romanian International Bank. Jak wynika z komunikatu spółki, jest to 5 zagraniczny bank wchodzący w skład grupy. Akcje spółki drożeją od połowy 2012 roku, a docelowym poziomem dla wzrostów są okolice szczytu z 2011 roku, a więc poziom około 6,20 PLN.
Piątek 06.12
Ostatni dzień tygodnia był jedynym w pełni zielonym, choć wzrosty nie były imponujące. #WIG20, pomimo spadkowej sesji (otwarł się sporą luką w górę), utrzymał się 0,04% nad kreską. Rewelacyjnie, w odniesieniu do całego tygodnia, zachował się #mWIG40, który wzrósł o 0,9%. Delikatne odbicie pokazał również #sWIG80, zyskując 0,14%.
Obroty w piątek wyniosły niewiele ponad 1 miliard złotych.
Informacje
#ALR wyemituje ponad 6 mln akcji z ceną emisyjną 73 PLN. Cena akcji banku nie odrobiła październikowej wyprzedaży, i w najbliższym czasie się na to nie zanosi.
Kolporter przejmie 25% udziałów w spółce zależnej #EUR, KDWT. Firmy wspólnie zajmą się dystrybucją wyrobów tytoniowych.
Analiza techniczna #WIG20
Inwestorzy zdecydowali się grać pod scenariusz spadkowy, odejmując, tak jak zapowiadałem, ponad 100 punktów od wartości #WIG20. Indeks znajduje się jednak nad dość gęstą strefą wsparć, otwarł się 0,6% luką w górę i nie przebił też linii ostatnich dwóch dołków, więc jest w miejscu, w którym korekta może się zakończyć. Kalendarz makro na nadchodzący nie jest zbyt obfity w ważne dane, więc zapowiadają się sesje grane pod techniczne sygnały, a te, dopóki linia ostatnich dołków nie zostanie przebita, sugerują zakończenie korekty.
Tabela zmian głównych indeksów i spółek z #WIG20
To był jeden z najgorszych tygodni w ostatnim czasie. Spadek całego parkietu przekroczył 3,5%, a indeks dwudziestu największych spółek, dzięki ponad 4-procentowemu obsunięciu, jeszcze bardziej oddalił wizję wyjścia w tym roku ponad kreskę.
Traciły wszystkie spółki z #WIG20 a spadki tylko w nielicznych przypadkach nie przekroczyły 3,5%.
Najlepiej zachował się #GTC, na wykresie którego pojawiły się sygnały do zakończenia 3-tygodniowej korekty. Poziom 9,00 PLN to jednak strefa silnego oporu, a jego przebicie skutkować będzie dalszymi wzrostami.
W silnej korekcie znajdują się akcje najgorszej ze spółek z minionego tygodnia – #BRE. W przypadku przebicia poziomu 500 PLN w dół, spadki mogą zatrzymać się dopiero w okolicach 470 PLN, w sprzyjających warunkach jednak nie powinno do tego dojść.
Druga ze spółek notujących największy tygodniowy spadek, #PGE, daje sygnały do odwrócenia trendu i dalszych spadków. Jeśli nie zatrzyma ich poziom 16,40 PLN, akcje stracić mogą nawet 15% swojej wartości.
Uważać należy także na akcje #EUR. Cena przebiła właśnie wzrostową linię dwóch ostatnich dołków i kieruje się w stronę wsparć na poziomie 45 PLN i 42 PLN. Ich trwałe przebicie powinno spowodować spadki nawet w okolice 35 PLN.
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Komentarze 0