Podsumowanie tygodnia na GPW, 13-17.01.14
Poniedziałek 13.01
Początek tygodnia okazał się dla #WIG20 całkiem niezły, a to z powodu dotarcia w poprzednim tygodniu do strefy wsparcia i wygenerowania w piątek sygnału wzrostowego. Indeks zamknął się o ponad 1,5% wyżej niż na poprzedniej sesji. Rosły również indeksy średnich i małych spółek, #mWIG40 zyskał 0,7%, a 3sWIG80 wzrósł o 1,4%.
Obroty w poniedziałek wyniosły 810 mln złotych.
Informacje
#PRT poinformował w komunikacie o złożeniu ofert przez firmy z Hiszpanii i Indii, na zakup akcji spółki. Negocjacje mają zakończyć się przed końcem bieżącego kwartału. Cena akcji spółki znajduje się w dwuletnim kanale konsolidacji z lekkim wskazaniem na trend spadkowy, jednak ostatnie tygodnie pokazują że inwestorom bardzo zależy na obronie poziomu 3 PLN.
#RFK porozumiał się z podwykonawcą w celu wycofania złożonego wniosku o upadłość spółki. Choć akcje spółki notują silne odbicie od długoterminowego poziomu wsparcia w okolicach 2,60 PLN, to jednak zbliżają się do strefy oporu na wysokości 7,50 PLN. Jeśli cenie nie uda się go przebić, bardzo możliwy jest kolejny ruch w kierunku wspomnianego poziomu wsparcia, i być może, przebicie go w dół.
Wtorek 14.01
Tym razem, choć #WIG20 otworzył się z luką w dół, inwestorom udało się wyciągnąć indeks nad kreskę. #WIG20 był tym samym jedynym rosnącym indeksem (+0,6%), zarówno #mWIG40 jak i #sWIG80 traciły na wartości, pierwszy spadł o 0,3%, drugi jedynie o symboliczne 0,02%.
Obroty we wtorek wyniosły 863 mln złotych.
Informacje
#KOM odnotował w grudniu zysk w wysokości ponad 17 mln złotych, i jest to wynik lepszy od zeszłorocznego. W ciągu ostatniego pół roku spółka podwoiła swoją giełdową wartość, jednak znalazła się w rejonie szczytów z 2009, przez co trend wzrostowy ewidentnie wyhamował. Dopóki jednak cena akcji nie spadnie pod poziom 8,40 PLN, bardziej prawdopodobny jest dalszy ruch w górę.
Podobnie, lepsze w odniesieniu do zeszłego roku wyniki opublikowała #CPL, przychody w grudniu wyniosły ponad 3 mln złotych, podczas gdy w całym roku było to prawie 13 mln złotych. Akcje spółki przez cały poprzedni rok poruszały się w szerokiej konsolidacji, a obecnie realizują drogę z górnego ograniczenia, w kierunku dolnego.
W 2013 roku #MCI zarobiło prawie 190 mln złotych, wobec prognozowanych 170 mln złotych. Choć cena akcji przebiła poziom szczytów z 2011 (9 PLN), balansuje obecnie na ich poziomie. Jest to teraz dla ceny akcji dość silne wsparcie, którego przebicie powinno odwrócić panującą, wzrostową tendencję.
Środa 15.01
Środa była trzecim dniem wzrostów, choć #WIG20 zanotował sesję spadkową. Dzięk dużej luce wzrostowej na otwarciu indeks zamknął się o prawie 1% wyżej niż we wtorek. Był to tym samym pierwszy sygnał słabości, który zapowiadał zatrzymanie wzrostów. Nieco lepiej zachowywał się tego dnia #mWIG40 zyskując prawie 1,3%, nieco gorzej zaś #sWIG80 rosnąc o 0,5%.
Obroty w środę wyniosły ponad 768 mln złotych.
Informacje
Cineworld, kupiec #CCI, złożył wniosek do UOKiK o wydanie zgody na przejęcie.
Vatenfall sprzedał 80 milionów akcji #ENA, za 12,5 za akcję. Kurs zniżkował z tego powodu o ponad 12%. Nie zmieniło to jednak długoterminowej sytuacji technicznej spółki, 3 letni, stabilny trend spadkowy przeszedł w połowie zeszłego roku w dość szeroką konsolidację, a obecnie, cena akcji znajduje się w połowie kanału.
Czwartek 16.01
Przedostatniego dnia tygodnia inwestorzy wykazali się niezdecydowaniem, rysując na wykresie świecę znaną jako Doji, która, pojawiając się w tym miejscu, potwierdziła prawdopodobne zatrzymanie wzrostów. #WIG20 mimo wszystko zyskał, a wzrost wyniósł nieco ponad 0,2%. Lepiej zachowywały się obydwa mniejsze indeksy, #mWIG40 zwyżkował o 0,7% a #sWIG80 wzrósł o 0,8%.
Obroty w czwartek wyniosły prawie 676 mln złotych.
Informacje
#KGH oraz #ATT podpisały list intencyjny w sprawie współpracy na wielu płaszczyznach, m.in. budowy elektrowni poligeneracyjnej, czy poszukiwania surowców. Kurs akcji pierwszej ze spółek zbliża się powoli do dość silnej strefy wsparcia – 110 PLN. W przypadku przebicia jej w dół, oczekiwać można spadku nawet do poziomu 80 PLN. Sytuacja drugiej również nie prezentuje się optymistycznie – kurs akcji #ATT przebił niedawno wsparcie i zmierza w kierunku 50 PLN.
Wyniki #RDN w 2013 roku okazały się o 6% lepsze od wyników z 2012 roku. Akcje spółki przebiły niedawno dość silny poziom oporu, który stał się teraz wsparciem. Dopóki poziom 2 PLN nie zostanie przebity w dół, bardziej prawdopodobne są wzrosty.
Choć #CCI sprzedało w 2013 w Polsce ponad 1,3 mln biletów mniej (12,2 mln), poziom sprzedaży we wszystkich krajach wzrósł o około 3% (do 37,4 mln). Po dużym wzroście ceny akcji przy okazji ogłoszenia informacji o przejęciu, kurs spółki utrzymuje się na stabilnym poziomie, jest to jednak dość silna strefa oporu, i prawdopodobne jest zniesienie obecnych wzrostów. Jeśli jednak inwestorzy okażą się wystarczająco silni, wybicie w górę skutkować może atakiem na poziom historycznych szczytów.
Piątek 17.01
Kumulacja spadkowych sygnałów z poprzednich dwóch sesji przyniosła w piątek oczekiwane spadki. #WIG20 stracił prawie 1,1%, i najprawdopodobniej zakończył korektę dwumiesięcznych spadków. Traciły również indeksy #mWIG40 oraz #sWIG80, pierwszy stracił na wartości ponad 0,3%, drugi zaś prawie 0,4%.
Informacje
#PKO zapłaci 29 mln kary za nieuczciwe ustalanie warunków kredytu, uznał UOKiK. Informacja zatrzymała gwałtowne wzrosty które mogły zakończyć korektę, kara nie jest jednak wysoka biorąc pod uwagę kwartalne zyski rzędu 800 milionów złotych, nie powinna mieć więc znaczenia w długim terminie.
Analiza techniczna #WIG20
Sygnał świecowy oraz miejsce w którym znalazł się #WIG20, o których mówiłem w zeszłym tygodniu, przyniosły oczekiwane wzrosty. Indeks zyskał w czasie korekty spadków jedynie 4%, po czym dał sygnały do jej zakończenia. Rzeczywiście, prawdopodobnie w następnym tygodniu zobaczymy powtórne dotarcie do strefy wsparcia w okolicach 2330 pkt, i być może, jej przebicie, dużo jednak zależy od poniedziałkowej reakcji inwestorów na obecną sytuację techniczną. Jeśli sygnał spadkowy zostanie zanegowany, a warszawskim inwestorom uda się przebić poziom oporu na wysokości 2430 pkt, jest szansa że zobaczymy wzrosty nawet w okolice 2480 pkt. W obecnej sytuacji, oraz w myśl zasady że bardziej prawdopodobna jest kontynuacja trendu niż jego odwrócenie, uważam że w nadchodzącym tygodniu zobaczymy realizację pierwszego scenariusza.
Tabela zmian głównych indeksów i spółek z #WIG20
Najgorzej wśród 20 największych spółek na GPW radzi sobie jak na razie #EUR. Kurs akcji spółki przebił na początku ważny poziom wsparcia, co skutkowało dość mocną przeceną. Spadek może zakończyć się dopiero w okolicach 35 PLN, a przebicie tego poziomu świadczyć będzie o zmianie obecnego trendu na spadkowy.
W minionym tygodniu największy wzrost zanotował #BHW, a jego sytuacja techniczna wygląda dość jasno i ciekawie. Kurs spółki powrócił niedawno do przebitego w lecie poziomu 100 PLN i zaliczył odbicie. Jeśli przetestuje go drugi raz, bardzo możliwe będzie przebicie go w dół, a następnie szeroka konsolidacja w kanale 80 – 100 PLN. Jeśli jednak ruszy w górę, jest duża szansa na kontynuację wzrostów i przebicie historycznych szczytów. Za drugim ze scenariuszy przemawia dodatkowo fakt, że zeszłotygodniowe odbicie miało miejsce na przecięciu strefy wsparcia oraz wzrostowej linii trendu.
Kolejną z ciekawych spółek na których możemy zobaczyć wzrosty jest #SNS. Poziom 5,50 PLN jest dla spółki dość istotny, a pomimo jego fałszywego wybicia w marcu zeszłego roku (po którym naturalnie wystąpić powinny silniejsze spadki), kurs po krótkiej konsolidacji powrócił w jego rejony. Bardzo możliwe jest zatem jego powtórne, tym razem stałe, przebicie i atak na historyczne szczyty. Zanegowaniem tego scenariusza będzie powrót ceny pod poziom 4 PLN, co uważam jednak za mało prawdopodobne.
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Komentarze 0