Podsumowanie tygodnia na GPW, 14-18.10.13
Poniedziałek 14.10
Początek tygodnia przyniósł kolejny, znów nieudany, atak na 2500 punktów. #WIG20 dobił co prawda do 2507pkt jednak zamknął się 1 punkt pod okrągłą barierą, notując tego dnia wzrost o 0,4%. Lepiej zachowywały się #mWIG40 i #sWIG80, które zyskały odpowiednio 1,3% i 0,5%.
Obroty w poniedziałek wyniosły 623 miliony złotych.
Informacje
#PXM osiągnął wstępne porozumienie z wierzycielami, w wyniku czego nie dojdzie do bankructwa firmy. Cena akcji spółki utrzymuje się od dwóch miesięcy w okolicach 20 groszy, jednak decyzja o kupnie ma charakter czysto spekulacyjny.
O 110 milionów złotych zwiększyła się wartość produktów kredytowych, w sprzedaży których uczestniczyło #OPF. Akcje wybiły się właśnie z krótkiej konsolidacji, która była korektą dla 7-miesięcznego trendu wzrostowego, i dotarły w okolice historycznych maksimów.
PKP Cargo, na którego akcje można się obecnie zapisać (74 PLN za akcję), otwiera stałe połączenie z Chinami. Pierwszy ładunek już dotarł do Warszawy, a czas przejazdu wyniósł 2 tygodnie.
Wtorek 15.10
Mimo bardzo dobrego otwarcia i maksimum na poziomie powyżej 2540pkt, #WIG20 stracił na zamknięciu ponad 0,3%. Jak pokazały następne sesje, było to jedynie fałszywe wybicie strefy oporu 2500 – 2520. Kolejny raz rosły dwa mniejsze indeksy, #mWIG40 zarobił tego dnia 1,2% a #sWIG80 wzrósł o 0,9%.
Obroty we wtorek wyniosły 1,322 miliarda złotych.
Informacje
#HWE przeprowadziło program pilotażowy mający zapewnić dzielnicy Ursynów dostęp do światłowodowego internetu. Spółka zamierza objąć programem całą Polskę. Cena akcji jest obecnie w korekcie wzrostów z początku miesiąca, jednak dociera właśnie do poziomów, w których znaleźć może wsparcie i kontynuować ruch w górę.
Zgodę na przejęcie #NDA uzyskał #PKO. Koszt transakcji to niemal 3 miliardy złotych. Akcje PKO od początku trendu wzrostowego, który swój początek miał w końcówce kwietnia, zyskały niemal 30%, jednak dotarły właśnie w okolice silnych oporów na poziomie 40 PLN, co skutkować może głębszą korektą.
Środa 16.10
Tym razem indeks 20 największych spółek po raz kolejny wbił się w strefę oporu nad 2500pkt. Choć znowu stracił połowę wzrostu z całej sesji, to jednak utrzymał się nad wspomnianym poziomem zarabiając 0,6%. Trzecią z rzędu, wzrostową sesję notowały obydwa mniejsze indeksy, #mWIG40 zyskał 0,6% a #sWIG80 0,5%.
Obroty w środę wyniosły 1 miliard złotych.
Informacje
Zarząd #GNT złożył wniosek o upadłość układową spółki. Spółka od dłuższego czasu nie spłaca zadłużenia, a kilka dni wcześniej podobny wniosek złożyło trzech wierzycieli.
Prezes #KOM poinformował o planach stworzenia i sprzedaży tabletów i smartfonów pod własną marką – California Access. Akcje spółki rosną bardzo silnie od początku sierpnia, podwajając swoją wartość w cztery miesiące. Obecnie cena łapie oddech, optymalnym miejscem na zakończenie korekty byłby poziom 8,30 PLN, jest jednak szansa że cena w to miejsce nie zdąży dotrzeć.
Czwartek 17.10
#WIG20 po raz trzeci spróbował wybić się w górę ze strefy oporu, w której znajdował się od piątku, jednak tym razem kosztowało go to utratę ponad 30pkt. Spadek wyniósł ponad 1,2% i potwierdził fałszywe wybicie z wtorku. Znowu lepiej zachowały się #mWIG40 i #sWIG80, tym razem wzrosły o 0,1% i 2%.
Obroty w czwartek wyniosły 841 milionów złotych.
Informacje
Agencja Bloomberg poinformowała o możliwej emisji obligacji o wartości ponad 500 milionów złotych przez #BZW. Oprocentowanie miałoby o 1 punkt procentowy przewyższać WIBOR6M. Akcje banku tracą na wartości dość dynamicznie od dwóch sesji, jednak poziom 350 PLN to strefa dość silnego oporu, i nie wykluczone że Bank Zachodni najgorsze ma już za sobą. Wszystko zależy od zachowania ceny właśnie na tym poziomie.
Przychody #ORB w pierwszych trzech kwartałach 2013 wyniosły 513 milionów złotych i były niższe o 6,8% względem analogicznego okresu rok wcześniej. Cena akcji znajduje się w bardzo dynamicznym trendzie wzrostowym, a celem ruchu zdaje się być co najmniej poziom dwuletnich szczytów, a więc okolice 45 PLN.
Piątek 18.10
W trakcie sesji #WIG20 kontynuował korektę i spadł nawet w okolice 2450pkt, znosząc niemal 50% wzrostu z poprzedniego tygodnia, ostatecznie jednak inwestorom udało się wyciągnąć indeks powyżej kreski i zyskać ponad 0,4%. Tydzień wzrostu odreagował #mWIG40 tracąc tego dnia prawie 1,8%. Po wzrostowej stronie utrzymał się za to #sWIG80 zyskując 0,7%.
Obroty w piątek wyniosły 1,076 miliarda złotych.
Informacje
Po czwartkowym upomnieniu KNF akcje #ALR straciły ponad 20% swojej wartości. Oto część komunikatu która wyjaśnia przyszłe zmiany w strukturze przychodów banku: “(…)zarząd banku postanowił w najpełniejszy sposób wdrożyć oczekiwania KNF odnośnie metody rozpoznawania przychodów z bancassurance i tym samym zdecydował się wprowadzić pełną periodyzację tych przychodów przez Bank bez rozpoznawania jakichkolwiek przychodów upfront”. Zmiana wpłynie na wynik netto banku który w III kwartale spadnie o ponad 100 mln złotych. Ogromna luka jaką zaliczyły akcje na otwarciu piątkowej sesji zniosła cały dorobek ostatnich 9 miesięcy, najbliższe sesje pokażą jakie plany co do spółki mają inwestorzy.
Analiza techniczna #WIG20
Całe pięć ostatnich sesji indeks 20 największych spółek spędził na walce o poziom 2500 punktów. O ile pierwsza i kilka godzin drugiej sesji zapowiadały dość optymistyczny tydzień, to jednak dalsza jego część pokazała że o wzrosty wcale nie będzie tak łatwo.
W ostatni dzień #WIG20 cofnął się w okolice poziomu 50.0 Fibonacciego oraz dwóch stref wsparcia/oporu z poprzedniego kwartału, i długim cieniem dał dość silny sygnał do zakończenia korekty. Dotarcie w tym roku do poziomu 2500 punktów kosztowało indeks za pierwszym razem 250pkt a za drugim 350pkt, obecnie jednak sytuacja nie zapowiada się aż tak źle, a moim zdaniem, ewentualny ruch w dół nie powinien przekroczyć 100 punktów.
Tabela zmian głównych indeksów i spółek z #WIG20
Notujący drugą największą stratę tygodnia #KER coraz słabiej odbija się od strefy 54 PLN, a jeśli w miejscu, w którym obecnie się znajduje wyrysuje dołek, bardzo możliwe będzie wybicie się ponad tą strefę i ruch w kierunku poprzedniego szczytu w okolicach 62 PLN.
Na wykresie #PGE pojawił się podwójny szczyt na wysokości 18 PLN, który sugeruje przebicie wzrostowej linii trendu w dół, i odwrócenie tendencji na spadkową. Sygnałem do dalszych spadków będzie przebicie poziomu 17 PLN w dół.
Do poprzedniego szczytu, po silnej korekcie, dotarł również #SNS. Zachowanie akcji w przyszłym tygodniu należy bacznie obserwować, ponieważ przebicie tego poziomu skutkować może ruchem na historyczne maksima, a odbicie w dół spadkiem w okolice dna korekty a nawet w strefę wakacyjnej konsolidacji.
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Komentarze 0