Podsumowanie tygodnia na GPW, 16-20.06.14
WIG20 spędził cały tydzień w okolicy poziomu, który sprawia inwestorom problemu już od niemal roku. Oprócz afery taśmowej, indeks nie dostał żadnych ważnych, makroekonomicznych impulsów. Nadchodzący tydzień zapowiada się pod tym względem bardzo podobnie.
Jednym z ważniejszych, choć bez większego wpływu na rynki, wydarzeń, była decyzja o wygaszeniu kolejnej części QE i utrzymaniu stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych na dotychczasowym poziomie. Dla inwestorów były to sprawy niemal oczywiste. W czasie konferencji szefowa FED dała jednak znać o zrewidowaniu prognoz wzrostu gospodarczego USA w bieżącym roku o prawie 1 punkt procentowy, przy równoczesnym obniżeniu prognozowanej stopy bezrobocia do 6 proc.
Jeśli chodzi o polską gospodarkę, poznaliśmy pozytywne informacje. W kraju rośnie zatrudnienie oraz wynagrodzenia – jak wynika z danych GUS, w maju zatrudnionych było o 0,7 proc więcej niż przed rokiem, z kolei w tym samym okresie przeciętne wynagrodzenie wzrosło o 4,8 proc (3,8 proc w kwietniu). Kolejną instytucją która zrewidowała wzrost polskiego PKB w 2014 roku w górę był Moody’s. Analitycy agencji uważają, że wzrost gospodarczy kraju pozostanie odporny na wewnętrzne i zewnętrzne zawirowania, a jego tempo wyniesie 3,3 proc. W tym samym czasie, Komisia Europejska zawiesiła prowadzone przeciwko Polsce postępowanie redukcji nadmiernego deficytu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, procedura ta zamknięta zostanie na koniec 2015 roku.
W kraju informacją tygodnia była afera taśmowa, choć nie wpływała ona zbyt negatywnie na zachowanie polskiego parkietu. WIG20 otworzył się co prawda bardzo dużą, podażową luką, wynikało to jednak głównie z odcięcia dywidendy od ceny akcji Pekao SA, a inwestorzy od razu zabrali się do kupowania akcji. Indeks resztę tygodnia spędził w okolicach strefy wsparcia sprzed tygodnia, która obecnie stanowiła opór. Choć WIG20 nadal znajduje się w długoterminowej konsolidacji, to krótkoterminowy trend wzrostowy został utrzymany, jednak w razie gdyby inwestorom nie udało się pokonać obecnego poziomu oporu, na wykresie narysuje się podręcznikowa, zapowiadająca spadki, formacja głowy z ramionami.
W najbliższym tygodniu kluczowy okazać się może poniedziałek, jako że nad ranem poznamy publikowany przez HSBC PMI dla chińskiego przemysłu oraz w dzień szereg wskaźników PMI dla europejskich gospodarek i Stanów Zjednoczonych.
Do najważniejszych komunikatów jakie opublikowały polskie spółki należały:
JSW chce pozyskać finansowanie w wysokości do 1,175 mld złotych oraz do 390 mln dolarów. O emisji obligacji zdecyduje Walne, a środki zostaną przekazane na cele ogólno korporacyjne, w tym m.in. na przejęcie kopalni Knurów-Szczygłowice, należącą wcześniej do Kompanii Węglowej. Obligacje zostaną wyemitowane w trybie oferty prywatnej i nie będą notowane na rynku.
Rada Nadzorcza PGNiG zawiesiła wiceprezesa do spraw korporacyjnych, Andrzeja Parafianowicza, jako że ten brał udział w głośnej aferze taśmowej. To on miał “zająć się” kontrolą skarbową żony Sławomira Nowaka, a także wyjaśnił błędy kontraktu, który PGNiG podpisał z włoskim koncernem Saipem, na budowę terminalu LNG w Świnoujściu.
W mijającym tygodniu pojawiło się również wiele informacji w temacie giełdowych debiutów. Pierwsze dni notowań zaliczyły akcje chińskiej spółki JJ Auto, które straciły od środu 6,5 procenta. Z przeprowadzenia emisji akcji zrezygnował Peixin (również z Chin), za przyczynę podając trudne warunki rynkowe. Łączna wielkość emisji miała wynieść 3,6 mln akcji.
Na warunki rynkowe nie narzeka PCC Rokita. Aż 76 proc. inwestorów indywidualnych, którzy zapisali się na akcje spółki, musiało obejść się smakiem, ponieważ o tyle zredukowano ilość zapisów. Spółka z emisji (łącznie z akcjami sprzedanymi przez głównego inwestora – PCC) pozyska prawie 100 milionów złotych.
Na główny parkiet wejść chcą również Grodno oraz Alumtel, przy czym w pierwszym przypadku jest to jedynie deklaracja, a w drugim zatwierdzony już został prospekt emisyjny (debiut na przełomie drugiego i trzeciego kwartału). Pierwsza ze spółek zajmuje się dystrybucją materiałów elektrotechnicznych a druga jest producentem wtórnym aluminiowych stopów odlewniczych i stopów wstępnych.
W najbliższy czwartek powołany zostanie nowy prezes i rada GPW. Choć dotychczasowy prezes, Adam Maciejewski deklarował chęć pozostania na stanowisku, większe szanse ma były wiceminister Skarbu Paweł Tamborski, jako że Skarb Państwa ma w akcjonariacie GPW większościowy udział.
GPW powołała w piątek agencję ratingową, która zajmie się oceną obligacji notowanych na rynku Catalyst. Szefem Instytutu Analiz i Ratingu została Maja Goeting, która kierowała dotąd działem analiz ekonomicznych Banku BPH, oraz była główną ekonomistką KBC Securities. Na pierwsze ratingi pozostaje czekać mniej więcej rok, przez ten czas opracowana zostanie metodologia ocen ratingowych, a także uzyskana ma zostać licencja Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych.
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Komentarze 0