Podsumowanie tygodnia na GPW, 16-20.09.13
Poniedziałek 16.09
Mimo otwarcia ze sporą luką w górę, #WIG20 zaliczył spadkową sesję (-0,9%). Zadziałał w tym przypadku opór na wysokości 2410 pkt. Tracił również #mWIG40 (-1,5%), a jedynym z głównych indeksów który tydzień zaczął na zielono, był #sWIG80, choć wzrost był raczej symboliczny (0,04%).
Obroty w poniedziałek wyniosły 760 milionów złotych
Informacje
#PKN poinformował o przejęciu kanadyjskiej TriOil. Spółka zajmuje się wydobyciem ropy i gazu, wartość transakcji wyniesie ponad 700 milionów złotych. Kurs akcji Orlenu zaliczył na początku odbicie w okolicach silnego wsparcia, obecnie zmierza w kierunku poziomu oporu na wysokości 47 PLN.
Narodowy Bank Polski opublikował dane nt. inflacji bazowej. W sierpniu, po wyłączeniu cen żywności i energii, inflacja bazowa wyniosła 1,4% w porównaniu do sierpnia rok wcześniej
Wtorek 17.09
We wtorek główny indeks dotarł w strefę dość silnego wsparcia, co spowodowało zatrzymanie korekty spadkowej. Tego dnia #WIG20 urósł o 0,5%. Lepiej poradziły sobie zarówno #mWIG40 (+0,7%) jak i #sWIG80 (+0,6%).
Obroty we wtorek wyniosły 640 milionów złotych.
Informacje
#MTL wycofał wniosek o upadłość układową z powodu przejęcia ponad 65% akcji spółki przez #HWE. Od opublikowania informacji cena akcji #MTL czterokrotnie zwiększyła swoją wartość, docierając w strefę oporu na wysokości 1,60 PLN. Dopiero trwałe jej przebicie, będzie odznaką odwrócenia długoterminowego trendu spadkowego.
Środa 18.09
Środowa sesja poprzedzała wystąpienie szefa FED i informacje nt. ograniczania skupu aktywów przez amerykański bank centralny. Z tego powodu dzień na parkiecie nie był zbyt emocjonujący, a główne indeksy zamknęły się w okolicach kursów zamknięcia z wtorku.
Obroty w środę wyniosły 590 milionów złotych.
Informacje
Od tego dnia inwestorzy mogą składać zapisy na akcje chińskiej spółki Peixin. Chiński producent maszyn planuje debiut na październik, a wartość IPO ma wynieść maksymalnie 100 milionów złotych.
Informacją tygodnia jest oczywiście kontynuacja programu QE3 przez FED. Bank utrzyma skup na obecnym poziomie aż do pojawienia się pozytywnych sygnałów potwierdzających poprawę sytuacji.
Czwartek 19.09
#WIG20 otwarł się ponad 2-procentową luką w górę, jednak poziomy oporu powyżej 2420 pkt nie pozwoliły na nic więcej. Indeks zamknął się na wysokości 2410 pkt notując 2% wzrostu. Indeks średnich spółek poradził sobie nieco lepiej (+2,05%) a #sWIG80 wzrósł o 0,6%.
Obroty w czwartek wyniosły 1,2 miliarda złotych
Informacje
Rada nadzorcza #TPS powołała na stanowisko prezesa Bruno Duthoit. Kurs akcji konsoliduje się pomiędzy poziomiem 7 PLN i 8 PLN już od czterech miesięcy, obecnie znajduje się na górnej granicy. W przypadku trwałego przebicia w górę, kolejny poziom oporu znajduje się dopiero na poziomie 11 PLN.
Piątek 20.09
Ostatni dzień pokazał niezdecydowanie panujące wśród inwestorów. #WIG20 poszukał miejsca do spadków jednak byki wyciągnęły go z powrotem powyżej 2400 pkt. Ostatecznie indeks spadł o 0,1% a ostatni kurs tygodnia wyniósł 2408 pkt. Równie niewielkie, choć dodatnie, ruchy zaliczyły #mWIG40 (+0,2%) oraz #sWIG80 (+0,1%).
Obroty w piątek wyniosły 1,3 miliarda złotych.
Analiza techniczna #WIG20
W ostatnich tygodniach główny indeks poruszał się dość precyzyjnie pomiędzy wyrysowanymi wcześniej strefami. Wsparcie na 2330 – 2345 zatrzymało korektę a decyzja FED wbiła #WIG20 w poziomy silnych oporów.
W nadchodzącym tygodniu kurs powinien po raz drugi zmierzyć się ze spadkową linią trendu. Fakt że znajduje się ona w okolicach innych oporów dodatkowo wzmacnia jej siłę. Bardziej prawdopodobnym scenariuszem jest krótka konsolidacja lub nawet cofnięcie się w okolice poprzedniego wsparcia, ponieważ konsekwencją wybicia się ponad linię trendu powinien być atak na 2500 pkt, a na to inwestorzy mogą nie być jeszcze gotowi.
Tabela zmian głównych indeksów oraz spółek z #WIG20
To był dobry tydzień dla całego parkietu. Wszystkie indeksy zwróciły co najmniej 1%, a na dobry wynik całego #WIG pracowały mocno spółki z tyłu stawki.
Wśród firm z #WIG20 jedynie 4 straciły na wartości, najgorzej radził sobie, odbijający się od poziomu poprzednich szczytów, #PKO. Znajdująca się po drugiej stronie tabeli #JSW dotarła właśnie do górnej granicy konsolidacji sprzed 4 miesięcy. W przypadku trwałego przebicia poziomu 81,40 PLN możliwy jest ruch w kierunku górnego ograniczenia kanału cenowego w którym kurs akcji porusza się od niemal półtora roku.
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Komentarze 0