Podsumowanie tygodnia na GPW, 18-22.11.13
Poniedziałek 18.11
#WIG20 zaliczył rewelacyjną pierwszą sesję tygodnia. Rosnąc o prawie 3% przebił linię trendu, jedną z silnych stref oporu, poziom poprzedniego szczytu, oraz okrągłą wartość 2600 punktów. Kurs zamknięcia był najwyższy od około roku. Nie tak udanie, choć również wzrostowo, dzień kończyły #mWIG40 oraz #sWIG80, pierwszy zyskał 1,6% a drugi 0,4%.
Obroty w poniedziałek wyniosły prawie 1,210 mld złotych.
Informacje
Na początku tygodnia wynikami pochwaliły się #RBW oraz, jeszcze świeża na warszawskim parkiecie, spółka #PEX. Operator turystyczny zarobił od początku roku 16 mln złotych, jednak co niepokoi w przypadku tego typu spółek, jego zadłużenie osiąga powoli 100 milionów złotych. Chiński producent maszyn zarobił za to w trzecim kwartale prawie 4 miliony euro (2,5 mln euro rok wcześniej). Pierwsza ze spółek znajduje się w rocznym, modelowym trendzie wzrostowym, a charakterystyczne dla popytowych nastrojów dolne cienie sugerują rychłe zakończenie przystanku na obecnym poziomie. Druga jest jeszcze zbyt krótko notowana, by skutecznie ocenić technicznie jej perspektywy.
Z dotychczasowymi prezesami rozstały się #PKP oraz #PGE.
Wtorek 19.11
Wtorek przyniósł odreagowanie wzrostów z poprzedniego dnia na wszystkich indeksach. #WIG20 po otwarciu z luką w dół zakończył sesję o 0,8% niżej niż w poniedziałek, i była to najsilniejsza przecena wśród głównych indeksów. #mWIG40 stracił 0,4%, a #sWIG80 spadł o 0,2%.
Obroty w poniedziałek wyniosły 863 miliony złotych.
Informacje
#JSW ma zamiar przejąć kopalnię. Spółka podpisała już w tym celu list intencyjny z Kompanią Węglową. Kwestia możliwego przejęcie kopalni Knurów-Szczygłowice rozstrzygnie się do połowy 2014 roku.
#ITG zamierza współpracować z Ruchem. Jeden z największych kolporterów zapewni możliwość korzystania z usług InPostu. Kurs akcji spółki, z silnego trendu wzrostowego, przechodzi obecnie w dość szeroki kanał konsolidacji.
O 0,2 mln euro wzrósł w trzecim kwartale zysk #CCI i wyniósł prawie 8,5 mln złotych. Cena akcji rośnie dość stabilnie od początku maja, w ostatnim czasie ma jednak problem z przebiciem poziomu 33,50 PLN. Jego pokonanie będzie stanowiło sygnał do wzrostów, a sam poziom stanie się silnym wsparciem dla przyszłej korekty.
Środa 20.11
W połowie tygodnia #WIG20 kontynuował korektę, spadek w ciągu sesji zatrzymała wzrostowa linia trendu którą indeks osiągnął w okolicach strefy wsparcia. Ostatecznie, spadek wyniósł niewiele ponad 0,2%. Rosły za to indeksy #mWIG40 oraz #sWIG80, odpowiednio o 0,6% i 0,1%.
Obroty w środę wyniosły 911 mln złotych.
Informacje
Energa już w pierwszym dniu zakończyła przyjmowanie zapisów na akcje przez dużych inwestorów indywidualnych. Wynikało to z dużego popytu zgłoszonego przez inwestorów.
#ZAP przy współpracy z #LTS zainwestuje 120 milionów złotych w nową linię produkcyjną. Wiceprezes spółki na 2016 rok zapowiada zakończenie inwestycji. Cena akcji konsoliduje pod okrągłym poziomem 200 PLN, jednak trend wzrostowy od niemal dwóch lat nie wykazuje większej słabości.
#BZW wyemituje w połowie grudnia obligacje za ponad 500 milionów złotych, ich oprocentowanie będzie zmienne. Akcje już od ponad 1,5 miesiąca mają problem z dotarciem w okolice 400 PLN, jednak przebicie poziomu 391 może być odpowiednim impulsem, do pokonania okrągłej bariery.
Czwartek 21.11
Co prawda #WIG20 tracił po raz kolejny, tym razem 0,5%, jednak zatrzymał się w strefie wsparcia, co było pierwszym sygnałem do zakończenia trwającej korekty. Tego dnia zyskiwał tylko indeks średnich spółek, #mWIG40 dopisał do wartości 0,2%, a #sWIG80 spadł o 0,04%.
Obroty w czwartek wyniosły 698 mln złotych.
Informacje
Udany debiut na warszawskiej giełdzie zaliczyły PDA Mercator Medical. Kurs praw do akcji producenta materiałów medycznych wzrósł o 30%.
#PEX ma zamiar w połowie nadchodzącego roku wyemitować akcje za około 100 mln złotych.
Ministerstwo Skarbu poinformowało o przejęciu przez #ATT kopalni Siarkopol. Sprzedaż Kopalni i Zakładów Chemicznych Siarki została w ten sposób zakończona. Kurs akcji Azotów dociera właśnie do dolnego ograniczenia kanału cenowego więc bardzo możliwe jest odbicie, nie widać jednak w zachowaniu ceny siły, która pozwoliłaby wydostać się ponad historyczne szczyty.
Piątek 22.11
Ostatni dzień tygodnia przyniósł spodziewane odbicie, jednak dalsze wzrosty uniemożliwiła linia trendu, wokół której #WIG20 porusza się od dłuższego czasu. Indeks zyskał ponad 0,3%, nie udało się jednak zamknąć tygodnia powyżej 2600 punktów. #mWIG40 oraz #sWIG80 wzrosły o odpowiednio 0,4% i 0,8%.
Obroty w piątek wyniosły 763 mln złotych.
Informacje
W ciągu tygodnia KNF zatwierdził prospekty emisyjne MFO – producenta profili stalowych, oraz Elemental Holding – spółki specjalizującej się w zarządzaniu firmami z branży recyklingowej. Pierwsza z nich planuje IPO na koniec roku, a druga rozpocznie ofertę publiczną już w następnym tygodniu, 27 listopada. O przeniesieniu na główny parkiet poinformowała także Cube.ITG, a ma się to odbyć na przełomie 2013 i 2014 roku.
Analiza techniczna #WIG20
Indeks 20 największych spółek na warszawski parkiecie zaliczył udany tydzień, nie udało się jednak zamknąć ostatniej sesji powyżej 2600 punktów. Ważne jednak że #WIG20 utrzymał się ponad strefą wsparcia, a piątkowa sesja dała sygnał do możliwego zakończenia korekty. Niemniej, indeks znajduje się w okolicach rocznego maksimum, a najbliższe tygodnie przynieść mogą osiągnięcie najwyższego kursu od czasu wybuchu kryzysu zadłużeniowego w 2011 roku. Tym samym, okolice 2630 punktów okazać się mogą silną blokadą dalszych wzrostów.
Tabela zmian głównych indeksów i spółek z #WIG20
Drugi raz z rzędu wszystkie indeksy zakończyły tydzień na plusach. Choć #WIG20 nie był w tych wzrostach liderem, to jednak wytrwale dąży do wyjścia nad kreskę, licząc od początku roku, a to może stać się faktem już w najbliższych dniach.
Największe wzrosty zanotowała w tym tygodniu #JSW, jednak niewątpliwie jest to korekta ponad 2-miesięcznych spadków. Akcje spółki nadal nie należą ani do atrakcyjnych, ani bezpiecznych wśród 20 największych firm na GPW.
Nie dotyczy to jednak innej spółki węglowej – #LWB. Bogdanka w ciągu ostatnich 3 miesięcy wzrosła o ponad 40%, przebijając w tym tygodniu historyczne maksimum, które zaś stało się tym samym poziomem wsparcia. Ewentualna korekta, jeśli nie zatrzymają jej okolice grudniowego szczytu, powinna dotrzeć do poziomu około 125 PLN.
Ciekawą spółką zdaje się być również #PGE. Informacje o rezygnacji obecnego prezesa skutkowały przeceną akcji, jednak ściągnęły cenę w strefę wsparcia w okolicach wzrostowej linii trendu. Zależnie od zachowania w tym miejscu w nadchodzącym tygodniu, spółka może dać sygnał zarówno do dalszych wzrostów (odbicie od linii), jak i do głębszej korekty lub nawet odwrócenia trendu (przebicie linii w dół).
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Komentarze 0