Podsumowanie tygodnia na GPW, 19-23.08.13
Poniedziałek 19.08
W poniedziałek #WIG20 kontynuował odbicie od spadkowej linii trendu, zamykając się na poziomie 2439 pkt (-0,3%). Spadały również pozostałe dwa indeksy, kurs zamknięcia #mWIG40 wyniósł 3222 (spadek o 0,5%) a #sWIG80 12877 (spadek o 0,4%).
Obroty w poniedziałek wyniosły 630 milionów zlotych
Informacje
#GPW poinformowała o nabyciu 30% udziałów w Aquis Exchange. Brytyjska spółka oczekuję na zgodę brytyjskiego regulatora by stworzyć paneuropejską, wielostronną platformę obrotu akcjami.
Zysk netto #KOM w II kwartale wyniósł 1,4 mln złotych wobec 4,3 mln złotych straty rok wcześniej. Akcje spółki mocno drożały na otwarciu, obecnie znajdują się w krótkiej konsolidacji pod poziomami historycznych maksimów.
#PGN poinformowało o wstrzymaniu inwestycji w sektorze energetycznym do momentu zmiany trendów rynkowych. Kurs akcji znajduje się w korekcie trendu wzrostowego, na poziomie 6 PLN znajduje się jednak wzrostowa linia trendu która może ją zakończyć
Wtorek 20.08
Tym razem #WIG20 stoczył walkę o utrzymanie poziomu 2400 punktów, i choć zaliczył sesję spadkową (-1,4%), to udało się utrzymać powyżej tej wartości. #mWIG40 i #sWIG80 kontynuowały spadki, tracąc odpowiednio 1,3% i 0,4%.
Obroty we wtorek wyniosły 755 milionów złotych
Informacje
#GTC odnotowało w II kwartale stratę netto w wysokości 187 mln złotych, niemal trzykrotnie wyższą niż w II kwartale 2012. Akcje spółki osiągneły tego dnia krótkoterminową strefę wsparcia, od początku roku poruszają się w trendzie bocznym.
#PKN poinformował o zwiększeniu liczby stacji w Niemczech, do 750. Obecnie jest to 570 obiektów a spółka ma 6% udział w sprzedaży paliw w tym kraju. O sytuacji technicznej spółki informowaliśmy niedawno.
Była prezes #PGN, Grażyna Piotrowska-Oliwa, weszła w skład rady nadzorczej #HWE. Sama spółka wybiła się niedawno z trendu spadkowego, a o perspektywach kursu informował w swoich cotygodniowych analizach Marcin Tuszkiewicz.
W lipcu wzrosła w Polsce produkcja przemysłowa o 1,5% m/m i aż o 6,3% r/r.
We wtorek rząd przyjął nowelizację budżetu na rok 2013, zwiększając tym samym limit deficytu o 16 mld złotych.
Środa 21.08
Tego dnia główny indeks do swojej wartości wliczyć musiał 20-punktowy ubytek spowodowany odcięciem dywidendy od akcji #PZU. Znalazł się tym samym w okolicach wzrostowej linii trendu i w tym miejscu zanotował ostatni kurs tej sesji. #WIG20 stracił w środę 0,9%. Dna swoich korekt zaliczyły #mWIG40 i #sWIG80, zamykając sesję ze stratą odpowiednio 0,4% i 0,04%.
Obroty w środę wyniosły 723 miliony złotych.
Informacje
#DOM odnotował w pierwszej połowie 27,4 mln złotych zysku netto, wobec 30,2 mln złotych rok wcześniej. Sytuację finansową i techniczną spółki opisywaliśmy niedawno.
W tym samym okresie #ZWC wypracował ponad 70 mln złotych zysku, i był to wynik o 15% lepszy niż w I połowie 2012. Cena akcji spółki znajduje się w trendzie spadkowym, napotkała jednak dość silne wsparcie w strefie 400 – 420. O rozpoczęciu trendu wzrostowego będzie można mówić w przypadku trwałego przebicia poziomu 450.
Czwartek 22.08
W czwartek #WIG20 dynamicznie odbił się od linii na której znalazł się dzień wcześniej, i dotarł do poziomu oporu na 2420 pkt. Zyskał tego dnia niemal 1,6%. Również #mWIG40 i #sWIG80 radziły sobie przyzwoicie, rosnąc o 1,3% i 1,2%.
Obroty w czwartek wyniosły 907 milionów zlotych.
Informacje
#TPE zarobił w II kwartale 290 mln złotych wobec 476 mln złotych rok wcześniej. Kurs akcji znajduje się obecnie na górnej granicy kanału cenowego i wygląda na to, że w najbliższym czasie powinien ruszyć w dół w kierunku 3,70
O wynikach za pierwszą połowę 2013 informowały także mniejsze spółki, #AST zarobiła 52,4 mln euro (53 mln euro rok wcześniej), #NWR zanotowało stratę w wysokości 145 mln euro (zysk 71 mln euro rok wcześniej), #LCC zarobiło 44,5 mln złotych (13 mln złotych rok wcześniej), #RDN poniósł 700 tys złotych straty (9 mln złotych straty rok wcześniej).
Piątek 23.08
Podczas ostatniej sesji inwestorzy wykazali się dużym niezdecydowaniem, pomimo 0,5-procentowych ruchów w obydwie strony, #WIG20 zamknął się niemal dokładnie na poziomie otwarcia. W odniesieniu do zamknięcia z czwartku zanotował stratę w wysokości 0,1%. Lepiej radziły sobie za to dwa mniejsze indeksy, #mWIG40 rósł o 0,7% a #sWIG80 o 0,5%
Obroty w piątek wyniosły 895 milionów złotych
Informacje
#WWL zanotował w I półroczu zysk netto w wysokości 35 milionów złotych wobec 28 milionów złotych rok wcześniej. Słowo nt. sytuacji spółki również znalazło się we wspomnianej wcześniej analizie Marcina.
Z powodu “mniejszej wiarygodności fiskalnej” agencja ratingowa Fitch obniżyła perspektywę ratingu Polski z pozytywnej na stabilną.
Kilka danych nt. gospodarki opublikował w piątek GUS. Wskaźnik ufności konsumenckiej wzrósł o 2 punkty, a przyczynić do tego miały się poprawa ocen dot. dokonywania zakupów, oraz lepsza ocena zmiany ogólnej sytuacji gospodarczej kraju. Rósł także wskaźnik klimatu w przetwórstwie przemysłowym, poprawię koniunktury sygnalizuje jednak tylko 16% przedsiębiorstw. Większość przedsiębiorstw usługowych ocenia jednak koniunkturę niekorzystnie.
Analiza techniczna #WIG20
To nie był dobry tydzień dla głównego warszawskiego indeksu. Spadki zatrzymała dopiero linia trendu, i choć kurs dynamicznie się od niej odbił to jednak piątkowa sesja pokazała, że wzrosty nie są tak oczywiste.
W nadchodzącym tygodniu dobrym miejscem do odbicia będzie przecięcie linii trendu ze wsparciem na poziomie 2410 pkt. Powyżej znajdują się jednak istotne opory, włączając silną spadkową linią trendu – ostatni “bastion” sprzedających.
W przypadku przebicia wspomnianego przecięcia w dół, kurs indeksu powinien ruszyć w kierunku wsparcia w strefie 2330 – 2345. Rozwiązanie sytuacji powinniśmy zobaczyć już w poniedziałek.
Tabela zmian głównych indeksów oraz spółek z #WIG20
Po raz kolejny najgorzej z głównych indeksów poradził sobie #WIG20. Wzrostowy tydzień zaliczył jedynie indeks małych spółek.
Spółką która najbardziej wyróżniała się w #WIG20 była #TPS. Nadal jest jednak liderem spadków jeśli chodzi o zachowanie od początku roku. W nadchodzącym tygodniu polecam przyjrzeć się zachowaniu #KGH, który ma szansę trwale przebić poziom 130 PLN, oraz notującemu największy tygodniowy spadek #EUR, ponieważ dotarł tym samym do wzrostowej linii trendu która w następnym tygodniu może przynieść odbicie.
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Komentarze 0