Podsumowanie tygodnia na #GPW, 20-24.01.14
Analizując wartości zarówno #WIG20 jak i indeksu zrzeszającego wszystkie spółki warszawskiej giełdy, miniony tydzień nie należał początkowo do pasjonujących. Brak zmienności na głównych zagranicznych parkietach w pierwszej połowie tygodnia pozwolił polskim indeksom rosnąć, dzięki czemu #WIG20 mógł kontynuować odbicie od poziomu 2330 pkt. Ruch ten nadal jest tylko korektą spadków zapoczątkowanych w drugiej połowie listopada. W ciągu dwóch ostatnich dni widzieliśmy jednak sporą przecenę polskich akcji, która zniosła wzrosty z początku tygodnia w całości, i to pomimo dość dobrych danych z naszej gospodarki. Jak wynika z informacji opublikowanych przez GUS, bezrobocie, choć wzrosło, to był to wzrost mniejszy niż się spodziewano (poziom bezrobocia podlega dość silnym wahaniom sezonowym, w związku z czym należy oczekiwać dalszego wzrostu wskaźnika w kolejnych, zimowych miesiącach), poprawiają się również oceny koniunktury w przemyśle, handlu detalicznym i hurtowym oraz w budownictwie. Analityków rozczarowała jedynie sprzedaż detaliczna, której wzrost wyniósł w grudniu 5,8% zamiast spodziewanych 7%.
Nastroje psuły jednak w czwartek i piątek tracące na wartości zagraniczne giełdy – sesje w kolorze czerwonym notowały indeksy od japońskiego #JP225, przez niemieckiego #DAX30 i brytyjskiego #FTSE100, po główne indeksy ze Stanów Zjednoczonych.
Co ciekawe, zarówno polski parkiet, jak i największe zachodnie indeksy nie reagowały na generalnie pozytywne dane, publikowane w drugiej połowie tygodnia. W środę dowiedzieliśmy się że bezrobocie w Wielkiej Brytanii spadło nieoczekiwanie do poziomu 7,1%, a w czwartek okazało się że wskaźniki PMI dla Strefy Euro, Francji i Niemiec (dla tych ostatnich jedynie w przypadku przemysłu) wzrosły powyżej prognoz. Światowych inwestorów martwiły jednak słabe odczyty PMI z Chin oraz USA. Przypominam tylko, że w ostatnich miesiącach bardzo często dochodziło do paradoksu, polegającego na pozytywnej reakcji amerykańskich inwestorów na złe dane z ich gospodarki, oznaczające utrzymanie QE3. Obecnie, gdy doszło już do ograniczenia programu luzowania ilościowego i okazało się że giełdy prawdopodobnie sobie z tym poradzą, możemy obserwować powrót do “zdrowej” zależności.
W nadchodzącym tygodniu powinniśmy zobaczyć definitywne zakończenie korekty którą notował #WIG20, a gdy przebity zostanie poziom 2330pkt, najprawdopodobniej dojdzie do kontynuacji dwumiesięcznych spadków. W obecnej sytuacji, zmiana trendu bez poprawy nastrojów na świecie wydaje się o wiele mniej prawdopodobna.
Sezon kwartalnych wyników rozpoczął się jeszcze przed ostatnią sesją tygodnia, a wyniki za czwarty kwartał opublikował #PKN. Strata netto, choć duża (422 milionów złotych), to jednak nie zaskoczyła analityków, nie miała też początkowo wpływu na notowania płockiego giganta. Akcje straciły na zamknięciu 2,55%, jednak w ciągu sesji rosły nawet o prawie 1,3%. Jednocześnie, wiceprezes spółki poinformował o prawdopodobnej wysokości dywidendy. Spółka z zeszłorocznego zysku wypłaci nawet 1,5PLN na akcję. Ostateczna decyzja przed końcem marca. Z piątkowego komunikatu prasowego dowiedzieliśmy się również, że wysokość inwestycji w bieżącym roku osiągnie wartość nawet 3,8 mld złotych, z czego prawie połowa przeznaczona zostanie na rozwój nowych działalności.
Do innych najważniejszych informacji płynących ze spółek z warszawskiego parkietu należy m.in. przygotowywany przez warszawską kancelarię prawniczą pozew zbiorowy przeciwko #MIL, a dotyczący udzielanych przez bank kredytów hipotecznych we frankach. Prawnicy argumentują pozew niezgodnym z prawem zapisem w umowie, określającym sposób przeliczania franków na złotówki. O niekorzystnym dla Millennium rozwiązaniu sprawy świadczy między innymi uznanie przez UOKiK wspomnianego wpisu za klauzulę niedozwoloną. Informacja ta nie miała jednak wpływu na bieżące notowania akcji banku.
Wkrótce nabyć będzie można obligacje #ECH. Spółka działająca na rynku nieruchomości jest ceniona przez inwestorów – jej akcje znajdują się w trendzie wzrostowym od dołka w 2009 roku. Wartość emisji ma wynieść 200 milionów złotych.
W mijającym tygodniu podpisane zostały również dwie znaczące umowy. “Szorująca po technicznym dnie” #JSW sprzedawać będzie koks szwajcarskiej Mir Trade, a wartość kontraktu to około 2,1 miliarda złotych. Spółka nie należy do ulubieńców inwestorów, a wartość ich akcji ustanawia kolejne historyczne minima. #PCE z kolei, porozumiały się z firmą z Ukrainy, z którą podpisały w piątek umowę na sprzedaż soli potasowej. Wartość kontraktu to 206 milionów złotych. Akcje spółki również tracą w ostatnim czasie mocno na wartości, a pierwszym miejscem w którym spadki mogą się zatrzymać jest poziom 15 PLN.
Na koniec ważna informacja dla akcjonariuszy #BBD. 19 grudnia odbędzie się WZA na którym zapadnie decyzja o scaleniu akcji. Działanie spowodowane jest wydźwiękiem ostatnich komunikatów GPW nt. spółek groszowych. Dzięki scaleniu, wartość akcji podniesiona zostanie z 10 groszy do 50 groszy.
W nadchodzącym tygodniu kwartalne wyniki opublikują głównie banki, a będą to #NDA (środa), #BZW (czwartek) oraz #MBK (piątek).
Jeśli chodzi o sytuację techniczną wybranych polskich spółek, ciekawie prezentuje się wykres #CCC. Jeśli piątkowa przecena okaże się tylko niezbędnym dla byków odpoczynkiem w czasie ostatnich wzrostów, a akcje przebiją w krótkim czasie poziom 128 PLN, można będzie oczekiwać definitywnego zakończenia korekty i w konsekwencji, ataku na historyczne szczyty.
Obserwować należy także duże banki, ponieważ ruchy jakie widzimy na ich akcjach sugerują koniec korekt, w wyjątkowej sytuacji zaś znajdują się #MBK oraz #BZW, ponieważ wzrostom kursów tych banków pomóc lub przeszkodzić mogą publikowane wyniki.
Szczególną uwagę zwrócić trzeba również na akcje #PGN. Papiery energetycznej spółki tracą na wartości niemal nieprzerwanie od połowy 2013 roku, a fakt że cały wzrost z pierwszej płowy tygodnia został przez inwestorów zniesiony, pozwala sądzić, że w najbliższym czasie nastąpią dalsze spadki. Strefa popytu znajduje się dopiero w okolicach poziomu 4,10 PLN.
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Komentarze 0