Podsumowanie tygodnia na GPW, 21-25.10.13
Poniedziałek 21.10
Tydzień bardzo pozytywnie zapowiedziała pierwsza sesja. #WIG20 przebił dynamicznie silną strefę 2500 – 2520, zyskując tego dnia aż 2,8%. Niewiele gorzej zachowały się #mWIG40 (+2,2%) i #sWIG80 (+1,4%).
Obroty w poniedziałek wyniosły 1,071 miliarda złotych.
Informacje
Jak wynika z informacji forsal.pl. #KGH zamierza zmienić strukturę produkcji i aktywów. Obecnie jest to stosunek 20-80 (zagranica-Polska), a docelowo firma chce zwiększyć produkcję za granicą do 40% całości. Jak podkreśla wiceprezes spółki, flagowym projektem, który ma się do tego przyczynić jest uruchomienie kopalni w Chile, co w 2018 roku doda około 30% produkcji. Cena akcji od dłuższego czasu porusza się w konsolidacji pomiędzy poziomami 120 i 130 PLN. Należy obecnie czekać na wybicie z niej, a jego kierunek powinien określić tendencję następnych miesięcy.
#SEN poinformowała o zwiększeniu produkcji na Ukrainie. Kolejny wzrost planowany jest na pierwszy kwartał 2014r., kiedy podłączony zostanie następny odwiert – Oligovskoje 5. Akcje spółki mozolnie odrabiają straty z czerwca, jednak poziom 12 PLN może okazać się trudnym do przebicia oporem. Dodatkowo, na cenę czeka długoterminowa, spadkowa linia trendu właśnie w tych okolicach.
Wtorek 22.10
Wtorek przyniósł #WIG20 odreagowanie wzrostów z poniedziałku, jednak pozwolił utrzymać się powyżej ważnego wsparcia. Indeks stracił tego dnia 0,4%. Kierunek, choć bez poniedziałkowej dynamiki, utrzymały dwa pozostałe indeksy, średnie spółki rosły o 0,2% a małe o 0,4%.
Obroty we wtorek wyniosły 1,103 miliarda złotych.
Informacje
Jako pierwsza z dwudziestu największych spółek swoje wyniki za trzeci kwartał opublikowała #TPS. Okazały się one o ponad 80% wyższe od prognoz, i wyniosły prawie 240 milionów złotych. Wyniki były silnym wzrostowym bodźcem, który może pomóc domknąć lukę z lutego tego roku. By tak się stało, cena musi wzrosnąć do 10,65 PLN, jednak to miejsce (nie tylko z powodu luki, ale także występowania wsparcia które zatrzymało wcześniej spory spadek) stać się może silnym oporem.
#BZW dostał zgodę UOKiK na przejęcie Aviva – Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie i Aviva – Towarzystwo Ubezpieczeń ogólnych.
#BHW zamierza zwolnić do końca roku niemal 800 pracowników głównie z bankowości detalicznej oraz wsparcia sprzedaży. Zamknie też 19 placówek w całym kraju. Dzięki temu, bank zamierza zaoszczędzić około 100 milionów złotych rocznie. O silnym wybiciu ze strefy 100 PLN ostrzegaliśmy już w połowie wakacji. Cena dotarła do przedostatniego ze wspomnianych wtedy wsparć i zgodnie z oczekiwaniami, notuje korektę. Jej rychły koniec sugeruje wsparcie na poziomie 120 PLN, oraz wzrostowa linia trendu niewiele niżej.
Środa 23.10
W połowie tygodnia korekta na dwudziestu największych spółkach pogłębiła się, jednak co najważniejsze, przetestowała strefę 2500 – 2520 i utrzymała indeks powyżej okrągłej bariery. Choć #WIG20 stracił 0,8% to jednak stworzył odpowiednią bazę pod dalsze wzrosty. Tym razem mniejsze indeksy również traciły, #mWIG40 spadł o 0,4% a #sWIG80 o 1,3%.
Obroty w środę wyniosły 855 milionów złotych.
Informacje
Kolejnym giełdowym gigantem, który ogłosił wyniki był #PKN. Choć zysk netto przekroczył prognozy analityków (wyniósł ponad 650 milionów złotych), to w porównaniu do 3Q2012 spadł o połowę. Na drodze w górę stoją przed ceną dość silne opory na poziomach: 47,00; 48,30; 53,00 i 55,50 oraz krótkoterminowa, spadkowa linia trendu, jednak tak długo jak strefa 41 – 43 jest respektowanym wsparciem, ruch w górę jest możliwy.
#NDA w trzecim kwartale 2013 zarobiła niemal 25 milionów złotych (21 mln zł rok wcześniej). Przychody operacyjne banku wzrosły o 18% r/r i wyniosły prawie 195 milionów złotych.
Co do wyników #BDX tym razem analitycy się nie mylili, zysk netto spółki wyniósł 43,2 mln złotych, a więc był zgodny z prognozami. Cena akcji spółki znajduje się od roku w silnym trendzie wzrostowym.
Wynik zgodny za to z własnymi prognozami podała spółka #KTY. W trzecim kwartale 2013 wypracowała zysk netto w wysokości 44 milionów złotych. Sytuacja techniczna wygląda podobnie do #BDX, jednak akcje dotarły właśnie do okolic historycznych maksimów, więc możliwa jest głębsza korekta.
Czwartek 24.10
Osiągnięcie strefy wsparcia dzień wcześniej, przyniosło odbicie w czasie czwartkowej sesji. #WIG20 zyskał tego dnia ponad 1%. Wzrosty przekraczające 1% zanotowały także #mWIG40 i #sWIG80, rosnąc odpowiednio o 1,2% i 1,7%.
Obroty w czwartek wyniosły 751 milionów złotych.
Informacje
Przekraczające oczekiwania analityków wyniki opublikował tym razem #BZW. Bank zarobił ponad 535 milionów złotych w trzecim kwartale 2013. Hossa na akcjach banków trwa w najlepsze, a jednym z jej liderów jest właśnie Bank Zachodni. Obecnie jednak cena ma problem z przebiciem ustanowionego wcześniej szczytu, jednak stroma linia trendu wzrostowego nadal jest respektowana.
Zysk netto #DOM w tym samym okresie wyniósł ponad 1,1 miliona złotych. Co ciekawe, analitycy prognozowali jedynie 100 tysięcy złotych zysku. Bardzo dobre wyniki pomogły cenie akcji wybić się powyżej górnej granicy kilkumiesięcznej konsolidacji, a najbliższym oporem jest teraz najwyższy poziom ceny z okresu po kryzysie.
Piątek 25.10
Ostatniego dnia nie udało się przebić ustanowionego we wtorek szczytu, jednak zachowanie #WIG20 w czasie piątkowej sesji wykazało niezdecydowanie panujące wśród inwestorów. Indeks zamknął się mniej więcej w połowie zakresu sesyjnego ruchu, co nie wniosło nic interesującego w analizę. Niemniej, #WIG20 stracił tego dnia ponad 0,5%. Rosły za to #mWIG40 (+0,1%) i #sWIG80 (+1,3%)
Obroty w piątek wyniosły niemal 950 milionów złotych.
Informacje
W najbliższy poniedziałek na giełdzie zadebiutuje MLP Group. Spółka zarządza powierzchniami magazynowymi. Środki z emisji zamierza przeznaczyć na przyspieszenie tempa rozwoju, głównie podwojenie posiadanej powierzchni magazynowej w ciągu 4 lat.
#CDR pochwalił się tego dnia wynikiem 6 milionów sprzedanych gier z serii “Wiedźmin”. Pierwsza część trafiła do sprzedaży 26 października 2007, czyli dokładnie 6 lat temu. W ciągu ostatnich 12 miesięcy akcje potroiły swoją wartość, obecnie szykują się na ostateczne zakończenie rozpoczętej w październiku korekty.
Analiza techniczna #WIG20
Wygląda na to że głównemu indeksowi warszawskiej giełdy udało się wreszcie na stałe osiągnąć 2500 punktów. Sytuację potwierdza udany, środowy test strefy wsparcia, który zapowiada wzrosty w nadchodzącym tygodniu.
Pozytywne nastroje psuć mogą jednak poziomy 2560 oraz 2580, które mają potencjał by na dłużej utrzymać indeks pod kolejną okrągłą barierą. Jednak, zarówno wspomniana wcześniej strefa wsparcia, oraz dość stroma linia trendu jaką #WIG20 określił w pierwszej połowie października, pozwalają pozostać umiarkowanie optymistycznym co do zachowania indeksu w najbliższych dniach i tygodniach.
Tabela zmian głównych indeksów i spółek z #WIG20
W tym tygodniu wszystkie indeksy utrzymały się powyżej 2-procentowych wzrostów, a #WIG20 udało się zmniejszyć swoją stratę od początku roku i niewiele brakuje, by wyszedł w końcu nad kreskę.
Bardzo przyzwoicie zachowuje się w ostatnim czasie #LWB. Spółka znalazła się w czołówce rosnących w tym tygodniu spółek, a cena akcji od czerwca znajduje się w dość stabilnym trendzie wzrostowym. Najbliższym silnym oporem jest dla spółki poziom 121 PLN.
Po drugiej stronie znalazł się mocno tracący w piątek #KER. Cena osiągnęła tym samym dość silny, tegoroczny poziom wsparcia, jednak sytuacja techniczna sugeruje jego przebicie w dół.
Uwagę chciałbym jeszcze zwrócić na #PZU. Cena akcji spółki znajduje się w 12-miesięcznym trendzie wzrostowym, który potwierdzony został w minionym tygodniu. Dotarła jednak tym samym do górnej granicy kanału, co może przynieść spadki w najbliższych dniach.
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Komentarze 0