Podsumowanie tygodnia na GPW, 25-29.11.13
Poniedziałek 25.11
#WIG20 rozpoczął tydzień całkiem sporą wzrostową luką, jednak zatrzymany został przez silny opór w okolicach 2630 pkt. Nie udało się także zamknąć powyżej szczytu z poprzedniego tygodnia. Ostatecznie, indeks zakończył sesję z 1-procentowym wzrostem, najwyższym wśród głównych wskaźników rynku. #mWIG40 wzrósł o 0,6% a #sWIG80 o 0,4%.
Obroty w poniedziałek wyniosły ponad 1,130 mld złotych.
Informacje
#RFK podpisało list intencyjny z bankiem #PKO oraz 4 ubezpieczycielami w sprawie finansowania budowy bloku energetycznego w Elektrowni Jaworzno. Kurs spółki walczy od miesiąca ze strefą oporu w okolicach 7,20 PLN. Sytuacja techniczna pokazuje że poziom może zostać w końcu trwale przebity, a spółce uda się odrobić spadek z pierwszej połowy tego roku.
Wtorek 26.11
Osiągnięcie silnego oporu w poniedziałek skutkowało dość mocną przeceną na głównym indeksie, który sprowadzony został w strefę wsparcia w okolicach 2580 pkt. #WIG20 zachowywał się tego dnia najgorzej, tracąc na wartości 1,6%. Indeks średnich spółek stracił jedynie 0,6% (znosząc cały poniedziałkowy wzrost), a indeks małych spółek spadł o 0,9%.
Obroty we wtorek wyniosły prawie 1,114 mld złotych.
Informacje
#PKO poinformował w komunikacie o zamiarze ogłoszenia kolejnego wezwania na akcje Nordei. Akcje pierwszego z banków nadal konsolidują pod poziomem 42 PLN. Trend wzrostowy notuje tym samym dość długi przystanek, nadal nie ma jednak silnego sygnału do odwrotu.
#BGZ ma nowego prezesa. Wybór Józefa Wancera zaakceptowany został przez KNF. Sytuacja techniczna na wykresie ceny akcji banku wygląda analogicznie do akcji #PKO.
Środa 27.11
Przez drugą połowę tygodnia #WIG20 konsolidował się w okolicach strefy wsparcia. Tym razem zanotował wzrost o 0,7%. Nadal traciły jednak zarówno #mWIG40 oraz #sWIG80, pierwszy spadł o 0,7% a drugi o 0,4%.
Obroty w środę wyniosły 684 mln złotych.
Informacje
Prezes #GPW poinformował o zakończeniu pierwszego etapu prac dotyczących fuzji warszawskiej giełdy z wiedeńską. Analiza połączenia giełd zakończyła się pozytywnymi rekomendacjami, rozpoczęcie drugiego etapu nastąpić ma w najbliższych tygodniach. Akcje spółki notują dość długą, aczkolwiek płytką korektę. Nie widać na razie sygnałów jej zakończenia, a przebicie poziomu 42 PLN w dół, oznaczać może odwrócenie trendu.
#BZW przejmie 67% udziałów w Santander Consumer Bank. Transakja wyceniona jest na ponad 300 milionów złotych. Cena akcji banku nadal znajduje się w trendzie wzrostowym, ustanawiając w minionym tygodniu kolejny rekord.
Czwartek 28.11
W związku z osiągnięciem w środę górnego ograniczenia konsolidacji, #WIG20 notował spadkową sesję, tracąc zarobione wcześniej 0,7%. Kolejny słaby dzień liczyły mniejsze indeksy, spadek #mWIG40 oraz #sWIG80 wyniósł 0,2%.
Obroty w czwartek wyniosły 668 mln złotych.
Informacje
Jak wynika ze słów prezesa #KGH, spółka spodziewa się dalszego spadku cen miedzi w nadchodzącym roku, co będzie miało swoje odzwierciedlenie w wynikach. Prezes uważa jednak, że odbicie powinien przynieść rok 2015. Trend boczny na akcjach spółki niedługo trwać będzie pół roku, i wciąż nie ma podstaw do tego by przerodził się trend wzrostowy. Negatywne nastroje spowodowane słabymi perspektywami samej spółki doprowadzić mogą do dalszej przeceny akcji.
#PXM sprzedał nieruchomości za ponad 7 mln złotych w ramach realizacji programu restrukturyzacji.
Piątek 29.11
Tym razem, główny indeks poruszał się w górę kanału konsolidacji a wzrost tego dnia wyniósł 0,5%. Tym samym, #WIG20 zanotował spadkowy tydzień, jednak utrzymał się powyżej ważnego poziomu wsparcia. #mWIG40 oraz #sWIG80 odrobiły część spadków z poprzednich dni, rosnąc odpowiednio o 0,4% oraz 1,1%.
Obroty w piątek wyniosły 675 mln złotych.
Informacje
#KER w pierwszym kwartale roku obrotowego 13/14 zanotował prawie 34 miliony dolarów straty (prognozowano ponad 17 milionów dolarów zysku). W analogicznym okresie zeszłego roku spółka zarobiła prawie 37 milionów dolarów. Informacja spowodowała sporą wyprzedaż, jednak w trakcie sesji spadek został odrobiony. Kurs akcji w październiku spadł pod poziom wsparcia (45,50) który obecnie blokuje cenę. Dopóki poziom nie zostanie przebity, nie ma mowy o dalszych wzrostach.
Akcjonariusze #ZAP zdecydowali o wypłacie dywidendy w wysokości 10,38 PLN (propozycją zarządu było 8,55 PLN). W przypadku przebicia poziomu 193 (historyczne maksimum), spółka powinna kontynuować 5-miesięczny trend wzrostowy.
Analiza techniczna #WIG20
W ciągu minionego tygodnia indeks zaznaczył siłę dwóch poziomów między którymi się poruszał. Pierwszy, opór w okolicach 2630 pkt, o którym mówiłem w zeszłym tygodniu, blokuje indeks przed osiągnięciem najwyżej wartości od około 2,5 roku. Drugi, kosztował #WIG20 nic nie wnoszącą w rozwój sytuacji konsolidację przez większą część tygodnia. W takich przypadkach możliwe są zawsze dwa scenariusze – wybicie w dół oraz w górę. Pierwszy z nich oznaczać może utratę kolejnych 100 punktów z obecnej wartości, efektem drugiego powinien być atak na silny opór powyżej. Dużo zależeć będzie od sytuacji makroekonomicznej – w następnym tygodniu podawane są dane na temat nastrojów w przemyśle i usługach, oraz m.in. wzrost PKB w Strefie Euro.
Tabela zmian głównych indeksów i spółek z #WIG20
Tym razem wszystkie indeksy zaliczyły tydzień spadkowy. #WIG20 nadal pozostaje jedynym z nich, który notuje stratę od początku roku, a sprawę utrudnia poziom oporu do którego indeks niedawno dotarł.
Wśród spółek, najlepiej zachował się #BZW, jednak sytuacja wicelidera – #PKN – prezentuje się nieco ciekawiej. Spółka wybiła się w minionym tygodniu ponad jedną ze stref oporu i dotarła do kolejnej, na poziomie 48 PLN. Jej przebicie oznaczać może dalszy ruch w górę, nawet w okolice 52 PLN. Niewykluczone że zanim to się stanie, akcje zanotują niewielką korektę.
Po drugiej stronie znalazły się #KER oraz #TPS. O ile spadek pierwszej tłumaczony jest przez bardzo słabe wyniki, o tyle wynik drugiej wynika czysto z sytuacji technicznej. Kurs osiągnął w pierwszej połowie miesiąca silny poziom oporu, co skutkować może dalszą korektą wzrostów z ostatnich miesięcy. Najbliższy poziom w którym mogłaby się ona zatrzymać to okolice 9,65 PLN, jednak niewykluczone, że spadki będą większe.
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Komentarze 0