Podsumowanie tygodnia na GPW, 28-01.08.14
Tydzień na większości rynków przebiegał bardzo podobnie – inwestorzy realizowali kilkuprocentowe korekty. GPW nie wyróżniała się pod tym względem ani negatywnie ani pozytywnie, a WIG20 zakończył tydzień na 2,7 proc. minusie. Obecna przecena najważniejszego indeksu na świecie, S&P500, wynosi już prawie 4 proc. i istnieje ryzyko, że rynek amerykański może wchodzić w średniookresowy rynek byka, co pociągnie za sobą spadki i konsolidacje na pozostałych giełdach.
Najważniejsze informacje płynęły w tym tygodniu ze Stanów Zjednoczonych. W środę okazało się (dane wstępne), że amerykańskie PKB wzrosło w drugim kwartale o 4 proc., przebijając niemal wszystkie prognozy analityków. Wynik ten jednak wiele zawdzięcza metodyce liczenia (wzrost kwartał do kwartału – poprzedni był bardzo słaby – pomnożony przez 4). W ujęciu rocznym gospodarka USA rozwijała się w tempie 2,4 proc. co również jest dobrym wynikiem. Oprócz PKB mieliśmy także posiedzenie FED, które nie przyniosło niespodzianek, oraz piątkowe payrollsy wskazujące że w lipcu w tym kraju liczba nowych miejsc pracy wzrosła o 209 tysięcy.
Pozostałe ważne dane z tego tygodnia to m.in. wstępny odczyt inflacji w Strefie Euro – 0,4 proc. rok do roku, oraz ostateczne przemysłowe PMI z Chin które delikatnie zaskoczyły inwestorów (51,7 pkt wobec wstępnego odczytu na poziomie 52 pkt).
Ważna kwestia dla polskiej giełdy – OFE – nadal nie jest rozwiązana. W czwartek liczba osób deklarujących udział w Otwartych Funduszach Emerytalnych przekroczyła 1,6 mln, jednak jak wynika ze słów szefa Zusu, wiele osób zdecydowało się o swojej decyzji poinformować Zakład listem, a te wciąż spływają. Ostateczną liczbę poznamy niedługo, a sam Zus szacuje że będzie to około 1,7 miliona ludzi. Oznacza to, że do OFE co miesiąc przekazywane będzie 130 – 150 milionów złotych, a nie jak to było dotychczas, czyli około 1 miliard złotych.
Z danych PMI dla polskiego przemysłu wynika, że sektor ten może powoli wchodzić w recesję. Nastroje zarządzających pogarszają się konsekwentnie od początku roku, czego wynikiem jest spadek wskaźnika pod barierę 50 pkt (49,4). Najbardziej negatywny wpływ na PMI miały kluczowe rozwoju sektora nowe zamówienia.
Strefa 2290 – 2305 punktów jest ostatnią, która chroni WIG20 przed spadkiem w okolice nawet 2150 punktów. Niestety dynamika odbić od tego poziomu jest coraz słabsza, a to wskazuje na realizację takiego scenariusza. Zachowanie inwestorów podczas ostatniej sesji może sygnalizować, że w najbliższych czasie jeszcze zobaczymy odbicie, niemniej jednak duży wpływ na warszawski parkiet będzie miało zachowanie zagranicznych indeksów, ponieważ w przypadku wyzbywania się akcji przez globalnych inwestorów (początek dyskontowania podwyżki stóp procentowych w USA) parkiety rynków wschodzących idą na pierwszy ogień.
Na GPW od kilku tygodni trwa sezon wyników, a w ciągu ostatnich pięciu sesji raporty opublikowały m.in. warszawska Giełda 17%, a także banki: BZWBK 17%, mBank 17% i Millenium . Każda wymieniona spółka zanotowała wzrost zysku netto względem drugiego kwartału zeszłego roku, a najwyższą dynamiką może się pochwalić ostatni z banków, Millenium (+22 procent, 163,6 mln PLN względem 134 mln PLN). Zyski pozostałych banków wzrosły o 17 procent, podobnie jak GPW, której zysk netto wzrósł z poziomu 16,9 mln PLN do nieco ponad 20 mln PLN.
KGHM uruchomił produkcję w kopalni Sierra Gorda w Chile. Po okresie rozruchu kopalnia ma produkować rocznie około 120 tysięcy ton miedzi i 60 tysięcy uncji złota. Jej uruchomienie ma obniżyć średnioważony koszt produkcji miedzi w grupie kapitałowej KGHM oraz zmniejszyć jej wrażliwość na ryzyko zmian cen miedzi, zwiększając bezpieczeństwo funkcjonowania spółki.
Poszukiwania inwestora strategicznego rozpoczął zarząd Hawe. Jest to związane z ogłoszeniem zamiaru sprzedaży swojego pakietu akcji przez Marka Falentę. W opinii zarządu najbardziej optymalnym sposobem nabycia akcji spółki przez takiego inwestora miałoby być ogłoszenie wezwania.
Kopalnia Knurów-Szczygłowice przejdzie pod zarządzanie JSW. Jastrzębska Spółka Węglowa przejmie kopalnię od Kompanii Węglowej za prawie 1,5 miliarda złotych, a zakup sfinansuje prawdopodobnie emisją obligacji.
LPP oraz CCC podały wyniki za lipiec 2014. Tym razem to spółka obuwnicza chwali się lepszą dynamiką wzrostu przychodów w stosunku roku. Choć wynik na poziomie 143 milionów złotych jest niemal 3-krotnie niższy, niż w przypadku LPP (w grę wchodzi oczywiście wielkość tych spółek), to jednak w porównaniu do lipca 2013, przychody CCC wzrosły o 25 proc., z kolei LPP odnotowało 14 proc. wzrostu.
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Komentarze 0