Podsumowanie tygodnia na #GPW, 28-01.11.13
Poniedziałek 28.10
Choć w poniedziałek inwestorzy w czasie sesji wykazali niezdecydowanie, to jednak dzięki dobremu otwarciu #WIG20 zyskał 0,8%. Realizował tym samym scenariusz udanego testu wsparcia z poprzedniego tygodnia. Indeks średnich spółek tym razem jako jedyny zaliczył spadek (-0,2%) a #sWIG80 wzrósł o niemal 1%.
Obroty w poniedziałek wyniosły 732 miliony złotych.
Informacje
#MIL w zeszłym kwartale zarobił ponad 138 milionów złotych (125 milionów złotych rok wcześniej). Akcje spółki ciężko pracują na bankową hossę, która trwa od dłuższego czasu, jednak znajdują się w strefie oporu z 2008 roku, a w poprzednim tygodniu pokazały formację podwójnego szczytu. Zapowiedzią głębszej korekty będzie przebicie przez cenę krótkoterminowej linii trendu wzrostowego, do której ta właśnie dociera.
Na warszawskiej giełdzie zadebiutowała spółka MLP Group. Kurs akcji wzrósł na otwarciu o prawie 10%, na koniec sesji było to już ponad 20% zysku.
Wtorek 29.10
Wtorkowe wzrosty zatrzymane zostały przez poziom oporu, wyznaczony przez szczyt z początku tego roku. Indeks dwudziestu największych spółek zyskał niewiele mniej niż dzień wcześniej (0,7%). Tym razem obydwa mniejsze indeksy również wzrosły, #mWIG40 o 0,4% a #sWIG80 o 0,7%.
Obroty we wtorek wyniosły 971 milionów złotych.
Informacje
#LTS wypracował ponad 337 milionów złotych zysku w 3 kwartale tego roku. Jest to wynik o połowę niższy od zysku w analogicznym kwartale 2012r. Przy okazji, prezes Lotosu poinformował o planach przeznaczenia miliarda złotych na inwestycje w następnym roku.
Na 28 listopada zaplanowano WZA #ALR, na którym akcjonariusze zadecydują o emisji ponad 6 milionów akcji. Cena akcji nie wydostała się jeszcze z ogromnego spadku w połowie października, a ich zachowanie nie zapowiada rychłej poprawy.
Polska Agencja Prasowa poinformowała we wtorek o pożarze w jednej z kopalń #JSW. Z tego powodu spółka nie wydobędzie w tym roku około 50 tysięcy ton węgla. Mimo silnej korekty, jaka miała miejsce w zeszłym tygodniu, akcje spółki nadal znajdują się w trendzie wzrostowym.
Środa 30.10
Tego dnia zadziałał opór w którym #WIG20 znalazł się dzień wcześniej. Mimo otwarcia z luką w górę, indeks stracił w ciągu sesji ponad 0,8%. Był to dzień odwrotu także dla #mWIG40 (-1,2%) oraz #sWIG80 (-0,3%).
Obroty w środę przekroczyły 1 miliard 102 miliony złotych.
Informacje
Tego dnia odbył się długo oczekiwany debiut PKP Cargo. Akcje spółki już na otwarciu zyskiwały prawie 18%. Wzrost przekroczył w czasie sesji 22%, jednak ostatecznie cena w ciągu dnia wzrosła o ponad 13 PLN (+19,4%).
#GPW odnotowała prawie 26 milionów zysku w trzecim kwartale (ponad 25,5 milionów rok wcześniej). Jej akcje przebiły wreszcie opór w okolicach 42 PLN, jednak ruch wzrostowy zaczyna tracić dynamikę.
#GNB będzie musiał zapłacić 6 milionów złotych kary za nieprecyzyjną treść umów kredytowych. Akcje spółki zareagowały na informację delikatną przeceną. Choć Getin, podobnie jak inne banki, znajduje się w silnym trendzie wzrostowym, to jednak szczyt z zeszłego tygodnia znajduje się jedynie niewiele wyżej niż poprzedni, co oznacza że byczo nastawieni inwestorzy mogą tracić swoją siłę.
Czwartek 31.10
Ostatnia sesja tygodnia przyniosła kontynuację spadków na wszystkich głównych indeksach. #WIG20 pogłębił stratę o kolejny 1%, #mWIG40 stracił 1,2%, a w miarę przyzwoicie, choć nadal ze stratą, zachował się #sWIG80 (-0,09%).
Obroty w czwartek wyniosły ponad 805 milionów złotych.
Informacje
W ostatnim dniu handlu w tym tygodniu wyniki podał #BRE. Bank zarobił w trzecim kwartale 279 milionów złotych i był to wynik nieznacznie gorszy od analogicznego kwartału zeszłego roku (280 mln PLN). Kurs akcji banku dociera właśnie zarówno do wzrostowej linii trendu, jak i poziomu wsparcia na okrągłej wysokości 500 PLN, co może przynieść w najbliższym czasie odbicie.
#PKN wyemituje kolejną serię obligacji detalicznych o wartości około 200 milionów złotych, skierowaną do inwestorów indywidualnych. Cena akcji spółki, dzięki dość dość silnej przecenie, spadła w okolice 43 PLN, a więc poziomu wsparcia z początku miesiąca.
Piątek 1.11
Z powodu dnia Wszystkich Świętych piątek był dniem wolnym od pracy.
Analiza techniczna #WIG20
Czarnym charakterem minionego tygodnia okazał się poziom oporu sprzed 10 miesięcy na wysokości 2585 punktów. Reakcja była jak najbardziej spodziewana, mówiłem o niej w poprzednim wpisie.
Spadki w następnym tygodniu, o ile wystąpią, powinno zatrzymać wsparcie 2510 pkt oraz okrągły poziom 2500 punktów. W razie czego, pod strefą znajduje się jeszcze wzrostowa linia trendu, jednak strome nachylenie osłabia jej wpływ na kurs indeksu.
Strefa oporu 2570 – 2585 to ostatnia bariera pod okrągłym 2600pkt, a jej przebicie skutkować będzie atakiem na najwyższy od ponad 2 lat poziom 2630 punktów.
Tabela zmian głównych indeksów i spółek z #WIG20
To nie był dobry tydzień dla warszawskiej giełdy. Jedynie indeksowi małych spółek udało się utrzymać ponad kreską.
Traciła również większość spółek wchodząca w skład #WIG20. Najgorzej zachowywał się #KER. Kurs akcji, co sugerowałem w poprzednim wpisie, przebił z hukiem poziom wsparcia do którego dotarł w poprzedni piątek. Oznacza to kontynuację 2,5 letniego trendu spadkowego.
Najtańsza spółka z indeksu – #TPE – od dłuższego czasu pracuje na utratę tego miana, jednak dotarła właśnie w strefę oporu. Znalazła się tym samym w podobnej sytuacji technicznej co druga najtańsza spółka – #SNS. Jako że poziom do którego dotarł ten ostatni wydaje się silniejszy, następny tydzień może przynieść zmianę na fotelu “lidera” najtańszych spółek.
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Komentarze 0