Polski złoty – Analiza techniczna 26.07.2013
Polski złoty coraz silniejszy. Już trzeci tydzień z rzędu umacnia się do najważniejszego wśród walut- dolara amerykańskiego. Takiej serii nie obserwowaliśmy ponad 2 lat, ale czy jest to przejaw siły naszej narodowej waluty? Otóż nie do końca – w większym stopniu taka sytuacja spowodowana jest słabnącym dolarem. Potwierdza to indeks USD, który również od 3 tygodni jest w trendzie spadkowym. To powoduje, że silna odwrócona korelacja występuje między parami #USDPLN i #EURUSD. Można w ten sposób wykorzystywać sygnały z głównej pary walutowej do handlu polskim złotym lub też służyć mogą one za uzupełnienie analizy.
Opublikowane dane o bezrobociu były zgodne z prognozami analityków i wynosi obecnie 13,2%. Jak widać na rysunku 2, niestety lekko rośnie względem analogicznego miesiąca rok temu. Zaskoczeniem natomiast był znaczy wzrost sprzedaży detalicznej bo aż 1,8% wobec oczekiwań na poziomie 1,1%. Te informacje miały jednak bardzo umiarkowany wpływ na notowania PLN.
Zdecydowanie coraz bardziej ostrożni powinny być te osoby, które na tej parze posiadają pozycje krótkie. Po 3 tygodniach mocnego umacniania się złotego może przyjść pora na większą korektę, a nawet powrót do trendu wzrostowego na tej parze walutowej. W tym tygodniu nastąpiło wybicie oraz test kanału zwyżkującego – można jednak poprowadzić alternatywną linię trendu (przerywana linia), która nie została przełamana. Cena dotarła do zniesienia 61,8%, które na tej parze walutowej często okazuje się mocnym poziomem wsparcia lub oporu.
Dywergencja na wskaźnikach RSI i MACD oraz 200 sesyjna średnia krocząca generują sygnał do kupna. Zachowana jest także definicja trendu wzrostowego, gdyż nie został pokonany poprzedni dołek. W najbliższym czasie możliwe jest odbicie ceny od obecnego poziomu, które powinno znieść przynajmniej 38,2% spadków, czyli 3,2540zł jest w zasięgu. Jeśli dolar nadal będzie się osłabiał, to najbliższym wsparciem powinna być cena 3,1330, a dalej poziom 78,6%.
Euro przez pierwszą połowę tygodnia traciło na wartości w relacji z polskim złotym. Dopiero w środę nastąpiło silne odbicie od poziomu poprzedniego dołka. Zatem tutaj również obowiązuje nadal długoterminowy trend wzrostowy. Pokonanie tego wsparcia i wyjście ze strefy popytowej otworzy drogę dalszym spadkom, jednak po tak mocnym odbiciu spodziewałbym się kontynuacji obecnego ruchu, przebicia 4.2450 i testu zniesienia 38,2% (+ ważny lokalny dołek).
Na funcie w dalszym ciągu trwa konsolidacja przy dolnym ograniczeniu kanału. Cieniami cena przetestowała 4,4810zł ustalając nowe lokalne dno. Coraz lepsze dane makroekonomiczne z Wielkiej Brytanii mogą spowodować przyszłe umocnienie się funta. W takiej sytuacji spodziewałbym się ruchu w kanale ograniczonym przez linie Pitchfork’a (rysunek 5). Drogę wzrostom otworzy pokonanie strefy oporu 4,93 – 4,94 zł. Możliwy jest także dalszy ruch horyzontalny, a w razie wybicia lokalnego dołka, ruch przynajmniej do 4,8570.
Frank to jedyna z prezentowanych walut, która w tym tygodniu umocniła się do polskiego złotego. Zachował on idealną geometrię 100%, a nowe dno wypadło na 3,3883zł. Obecny cel to górne ograniczenie kanału. Jednak jeżeli potraktujemy obecne spadki jak korektę ABC, to teraz możemy mieć do czynienia z kolejnym impulsem wzrostowym, a więc w średnim terminie atakiem na szczyty z końca czerwca. Ważny opór to 3,4560 i strefa podażowa powyżej.
Podsumowanie
Generowane sygnały na parach walutowych z polskim złotym mogą oznaczać osłabienie PLN, co może być jedynie odreagowaniem, ale może być także powrotem do niekorzystnego trendu. Jak zawsze ważne są informacje z krajów bazowych. Jeśli chodzi o Polskę to poznamy odczyt PMI dla przemysłu (poprzedni 49,3). Jeśli tym razem odczyt będzie powyżej granicy 50 pkt. to wypłynie to na umocnienie się złotego.
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Komentarze 0