Polski złoty – Analiza techniczna #USDPLN, #EURPLN, #GBPPLN, #CHFPLN – 01.06.2014
Miniony tydzień jak i cały miesiąc były pomyślne dla polskiego złotego. O umocnieniu naszej waluty decydowały czynniki krajowe (w tym ostatni lepszy od prognoz wzrost dynamiki PKB do 3,4% r/r [komentarz] oraz napływ kapitału na GPW), ale kluczowy wpływ na sentyment do walut rynków wschodzących miały dobre dane z Chin, które pozwalają inwestorom wierzyć w miękkie lądowanie przemysłu tego kraju. Narastające oczekiwania wobec działań Europejskiego Banku Centralnego sprzyjają wzrostom na europejskich parkietach, a prognozy kursu #EURPLN tworzone przez największe instytucje finansowe świata na początku roku wydają się obecnie dość optymistyczne dla euro.
W mojej opinii kurs#EURPLN na koniec roku powinien znaleźć się poniżej bariery 4,00 zł, a nie tak jak zakłada to mediana prognoz – 4,08 zł (rys.2 ), a wynikać będzie to głównie z pogłębiających się różnic w polityce pieniężnej EBC i NBP. Ważna jednak będzie decyzja ws. stóp procentowych po kolejnym posiedzeniu NBP (we wtorek) – poznamy wtedy stanowisko banku wobec ostatniego znacznie słabszego odczytu inflacji. Trzeba pamiętać, że w historii już nieraz NBP potrafiło zaskoczyć rynek niespodziewanymi decyzjami.
#PLN_I
Po zakończeniu miesiąca indeks złotego znajduje się ciągle w wąskiej przestrzeni pomiędzy linią trendu wzrostowego, a oporem w postaci poziomu 74 pkt. Pierwsze miesiące tego roku wyglądają jednak znacznie inaczej niż w 2013, kiedy to presja podażowa uwidaczniała się za każdym razem pod koniec miesiąca, pozostawiając długi górny dzień na świecy. Jest to oznaka zwiększającego się zaufania do PLN i rosnącego oczekiwania, co do jego aprecjacji w kolejnych miesiącach/kwartałach.
#USDPLN
Wszystkie scenariusze z ubiegłego tygodnia świetnie się sprawdził, zgodnie z czym para z dolarem zniżkowała do poziomu przebitego, górnego ograniczenia formacji klina. Przetestowana została również ponownie linia trendu spadkowego, co oznacza, że na razie rynek nie ma zamiaru tworzyć nowego trendu i bardziej przychylny jest do kupna złotego. Wpisuje się to również w zakładaną równowagę na parze #USDPLN, gdzie pasmo wahań powinno w kolejnych miesiącach utrzymać się w przedziale 3,15-2,94.
Przebite zostało ważne wsparcie 3,0440, które obecnie stanowić będzie silny opór. W przypadku pogłębiających się spadków punktem decyzyjnym są okolice 3,02, gdzie przebicie oznaczać będzie kontynuację ruchu w dół – być może nawet do 2,94. Wszystko bowiem zależeć będzie od decyzji banków centralnych (EBC,NBP), a także danych z rynku pracy w USA (payrollsy) publikowanych w piątek.
Najbliższy opór znajduje się na 3,0337, a kolejne wsparcia wyznaczać będą konfluencje zniesień zewnętrznych i wewnętrznych oraz zasięgów (rys. 5). Reakcja na tych poziomach będzie informacją pozwalającą określić czy obecny ruch jest jedynie korektą, czy nowym impulsem spadkowym.
#EURPLN
Przed euro ważne wsparcie w postaci ostatniego potwierdzonego dołka (koniec szarej strefy), jednak determinacja spadkowa rynku jest obecnie duża, co potwierdza najniższe zamknięcie świecy dziennej od 5 paź 2013r. Wsparciem, gdzie rynek powinien odreagować będzie 4,1230 -4,1180, jednak w średnim terminie należy spodziewać się kontynuacji ruchu.
Na interwale H4, znajdujemy się na wsparciach, a dywergencja powstała na wskaźniku RSI potwierdza scenariusz możliwego odreagowania – ważne opory jednak znajdują się bardzo blisko, co stwarza okazję do podłączenia się do trendu.
#GBPPLN
Funt kontynuuje bardzo mocne spadki, które zgodnie z założeniami powinny być nowym impulsem. Przed większym odreagowaniem spodziewać się można jeszcze jednego „szarpnięcia” w dół. Rynek jednak jest już na niskich poziomach, podobnie jak wskaźnik RSI, dlatego rozsądna sprzedaż będzie dopiero przy powrocie ceny w okolice 5,1050, a bardziej ryzykownie przy 5,0954. Przebicie linii Pitchforka da sygnał do dalszych spadków, po czym należy oczekiwać jej testu od dołu.
Interwał tygodniowy zdradza, że znajdujemy się na ważnym wsparciu, dlatego obecnie sprzedaż wiąże się z pewnym ryzykiem, którym jest scenariusz, że bieżące spadki są jedynie korektą.
#CHFPLN
Spadki na parze z frankiem powinny iść w parze z tymi na #EURPLN, a aktualne poziomy cenowe są dobrym miejscem na realizację pierwszych zysków z pozycji krótkich. Przy cenie 3,3780 możliwe jest większe odreagowania, bądź konsolidacja. Docelowym miejscem jest obecnie 3,3550.
Podsumowanie
W przyszłym tygodniu należy spodziewać się zwiększonej zmienności w ciągu dnia, a o to za sprawą dużej ilości danych makroekonomicznych z krajów bazowych,a także decyzji banków centralnych. Jeżeli wszystko odbędzie się zgodnie z prognozami analityków to polski złoty powinien skorzystać na obecnej sytuacji, co będzie mieć przełożenie na jego umocnienie względem wszystkich opisywanych walut – jedynie USD ma szansę przy korzystnych okolicznościach zdobyć lekką przewagę na rynku. Trzeba pamiętać, że złoty obecnie „goni” inne waluty krajów EM, które nie traciły w skutek konfliktu na Ukrainie.
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Komentarze 0