Poprawa w węgierskiej gospodarce nie bez odzwierciedlenia w ocenie agencji Fitch
Podsumowanie:
- Fitch w piątek wieczorem podniósł rating węgierskiego zadłużenia w walutach obcych
- Kluczowy pozostaje poziom długu publicznego oraz perspektywa wzrostu gospodarczego
Jednym z ciekawszych wydarzeń na rynku walutowym dotyczącym naszego regionu geograficznego było podwyższenie ratingu dla Węgier przez agencję Fitch. Kluczowa jest tutaj zmiana z poziomu BB minus do BB plus stanowiąca różnicę pomiędzy najwyższym poziomem spekulacyjnym a najniższym poziomem inwestycyjnym. Perspektywa dla Węgier została oceniona jako stabilna co oznacza, że prawdopodobnie przez pewien czas nie będziemy świadkami dalszych zmian przez tą konkretną agencję.
Na co zwraca uwagę agencja Fitch?
W uzasadnieniu możemy przeczytać, że Węgry w obecnej sytuacji mają wysoką nadwyżkę na rachunku obrotów bieżących. Poprawie uległa sytuacja w sektorze bankowym a rozwój gospodarczy będzie wspierany przez transfery płynące z funduszy unijnych. Prognozy dotyczące wzrostu PKB zakładają przyspieszenie tempa do 2,5% w 2017 roku, na co powinny złożyć się warunki zewnętrzne oraz stosunkowo wysoka konsumpcja na krajowym rynku. Warto odnotować poprawę sytuacji na rynku pracy gdzie bezrobocie wynosi w przybliżeniu 6% i jest najniższe od czasu wejścia Węgier do Unii Europejskiej.
Odziedziczone długi
Wracając do znaczenia oceny wiarygodności kredytowej pozytywny efekt na koszt obsługi długu mogą mieć kolejne podwyżki ratingu przez pozostałe agencje. Oszczędności z tego tytułu mogą być liczone w milionach euro z uwagi na prowadzoną politykę przez dużą część funduszy inwestycyjnych. Często spotykaną praktyką jest kupowanie papierów dłużnych przez właśnie te podmioty w momencie w którym dane papiery dłużne posiadają ocenę na poziome inwestycyjnym przyznaną przez przynajmniej dwie duże agencje. Pomimo to ogólna sytuacja gospodarcza Węgier w dalszym ciągu pozostaje daleka od ideału. Od czasu przejęcia władzy przez partię Fidesz w 2010 roku głównym problemem jest stan finansów publicznych, „odziedziczony” po poprzednich rządach.
Węgry są jednym z najbardziej zadłużonych krajów w swoim regionie, zwiększenie oceny kredytowej powinno w pozytywny sposób przełożyć się na koszt obsługi długu zagranicznego. Stagnacja panująca w gospodarce węgierskiej ma szanse przeminąć na dobre. Istnieją jednak pewne zagrożenia negatywnie oddziałujące na całokształt gospodarczy tego kraju. Stosunkowo kontrowersyjne działania rządu niekoniecznie przekładają się w pozytywny sposób na sytuację ekonomiczną Węgier. Spadek bezrobocia w dużej mierze wynika z emigracji zarobkowej obywateli do krajów Europy Zachodniej. Najwięcej nowopowstałych miejsc pracy dotyczy sektora robót publicznych, co stanowi pewne zaciemnienie sytuacji panującej na rynku pracy. Kontrowersyjne okazało się również wcześniejsze wprowadzenie podatku liniowego w wysokości 16%, co odbyło się kosztem ulg podatkowych dotykając głównie biedniejsze gospodarstwa domowe. Podobnie jak to miało miejsce w Polsce rząd postanowił znacjonalizować fundusze emerytalne przenosząc środki z indywidualnych kont przyszłych emerytów.
Polak, Węgier, dwa bratanki
Po podniesieniu ratingu przez Fitch forint znacznie się umocnił w stosunku do euro, które spadło poniżej 315 forintów, jednak jak się okazało było to czystą korektą. Osłabienie ważnych instytucji państwowych oraz buńczuczne wypowiedzi Wiktora Orbana w stosunku do Unii Europejskiej, sprawiają że sentyment do węgierskiej gospodarki w dalszym ciągu pozostaje negatywny. Warto zaznaczyć, że spłatę części długu zagranicznego osiągnięto dzięki napływowi unijnych środków, które są ważnym wpływem do budżetu państwa. Jako największe sukcesy rządu Fidesz można wymienić stopniowe zmniejszanie dług publicznego oraz spadek udziału zagranicznych wierzycieli w jego strukturze. Zaraz obok poziomu wzrostu gospodarczego są to jedne z najważniejszych czynników branych pod uwagę przez agencje ratingowe. Warto zaznaczyć, że istnieją pewne analogie stosowane przez panującą władzę w Polsce w stosunku do prowadzonej polityki gospodarczej przez Viktora Orbana. Takie działanie miało swoje następstwo w obniżeniu ratingu przez Standard and Poor’s oraz zmianę perspektywy przez Moody’s dla Polski. Niezależnie od naszych preferencji politycznych kontynuowanie przyjętej polityki przez partię rządzącą w Polsce może mieć swoje negatywne przełożenie na kolejne oceny wiarygodności kredytowej przyznawane Polsce w najbliższym czasie.
Komentarze 0