Powrót dobrych nastrojów na GPW
W tym tygodniu poznaliśmy rozczarowujące wskaźniki PMI zarówno dla przemysłu i usług w Strefie Euro, jak i jej największych krajów. Warszawskich inwestorów cieszy jednak fakt, że to WIG20 po raz kolejny okazał się jednym z najsilniejszych indeksów na kontynencie.
Gorsze PMI w Strefie Euro
Szacunkowe wskaźniki PMI dla Eurolandu nie tylko okazały się niższe od prognoz, ale i spadły względem marca. Ich wartość dla europejskiego przemysłu wyniosła 51,9 pkt (wcześniej 52,2), z kolei dla usług 53,7 pkt (wcześniej 54,2). Za taką postać rzeczy winić należy odczyty z Niemiec i Francji, czyli dwóch największych krajów Wspólnoty. We Francji wskaźniki dla przemysłu wciąż utrzymują się w obszarze wskazującym na kurczenie tego sektora, z kolei dla usług znalazły się na granicy recesji/ożywienia. Dla Niemiec zaś nastroje w przemyśle i usługach pogorszyły się względem marca o odpowiednio 0,9 i 1 pkt.
W tle wciąż do czynienia mamy oczywiście z dramatem greckim, który w ostatnich dniach i tygodniach nabiera coraz większej dynamiki. Obecnie, prawdopodobieństwo że Grecja zbankrutuje w ciągu najbliższych 5 lat (a tak naprawdę jeszcze w tym roku) wynosi aż 85 procent.
W międzyczasie coraz bardziej niepokojące informacje zaczęły dochodzić z parkietów giełdowych Chin. W zeszłym tygodniu w tym kraju przybyły aż 3 mln nowych rachunków maklerskich i nie byłoby w tym nic dziwnego (w końcu populacja Chin jest ogromna) gdyby nie fakt, że tydzień wcześniej było to 1,5 mln i 1 milion przed dwoma tygodniami, a przez ostatnie lata wzrost wynosił mniej niż 250 tysięcy tygodniowo. Ma to związek oczywiście z ostatnimi silnymi wzrostami chińskich indeksów giełdowych, a te rosną z powodu ogromnego wzrostu lewara, wywołanego rozluźnianiem polityki monetarnej. Istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że obok rynku nieruchomości (który ulega już przegrzaniu), bańka spekulacyjna buduje się także na chińskich akcjach.
WIG20 reaguje na dobre dane z Polski
W tym tygodniu poznaliśmy bardzo pozytywne dane z polskiej gospodarki. W marcu w ujęciu rocznym aż o 8,8 proc. wzrosła produkcja przemysłowa, z kolei sprzedaż detaliczna zanotowała w tym samym okresie 3-procentowy wzrost. Jednocześnie, deflacja w przemyśle uległa delikatnemu obniżeniu do -2,4 proc.
Bardzo pozytywnie na fali tych danych zachowywał się główny polski indeks giełdowy. WIG20 już podczas poniedziałkowej sesji odrobił cały spadek z piątku i praktycznie do końca tygodnia kontynuował ruch w górę. I po raz kolejny zachowanie polskiego indeksu w ostatnich dniach wskazuje na możliwość wystąpienia korekty. Wsparciem dla jej zakończenia będzie poziom, który zatrzymał wyprzedaż w zeszły piątek, a więc okolice około 2460 pkt.
Najważniejsze informacje z polskich spółek
Jastrzębska Spółka Węglowa ma nowego prezesa. W poniedziałek na to stanowisko powołany został Edward Szlęk i w krótkim czasie zapowiedział powrót do węgla koksowego, jako głównego składnika działalności – JSW jest największym producentem węgla koksowego w Europie. Nowy prezes zakłada odbudowanie produkcji tego węgla na poziomie 60 mln ton rocznie.
Skarb Państwa za nic ma zalecenia KNF i zapowiada, że nie zrezygnuje z dywidendy PKO BP. O tym ostatecznie zadecyduje naturalnie Walne Zgromadzenie, jednak dzięki swojemu udziałowi w akcjonariacie Ministerstwo Skarbu ma ponad 30 proc. głosów. Jednocześnie, minister skarbu poinformował, że gdyby dywidenda nie została wypłacona przez ten bank, Skarb Państwa nie będzie domagał się wyższych dywidend z innych swoich spółek.
Altus TFI przeznaczy środki pozyskane z emisji akcji serii F na przejęcie SKOK TFI, a za pozostałą część skupi akcje własne. Akcjonariusze Funduszu zadecydowali o skupie ponad 16 mln akcji własnych, które stanowią prawie 30 proc. wszystkich akcji, oraz ok. 25 proc. głosów.
Prezes PKP Intercity poinformował o prawdopodobnym, kolejnym przełożeniu debiutu tej spółki na GPW. Mówimy więc już nie o 2017, a 2018 roku, bo na ten rok planowane jest doprowadzenie infrastruktury do stanu, który pozwoli odnosić korzyści z pociągów przekraczających prędkość 200 km/h.
Znacznie szybciej, bo prospekt emisyjny tej firmy został już zatwierdzony przez KNF, na giełdzie pojawią się akcje spółki Etos. Firma ta jest producentem odzieży damskiej i męskiej, którą sprzedaje pod marką Diverse i Diverse Extreme Team.
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Komentarze 0