Przed posiedzeniem EBC, czyli co powie Mario Draghi?
Podsumowanie
- W tym tygodniu najważniejszym wydarzeniem w kalendarzu makroekonomicznym jest czwartkowa konferencja prasowa EBC.
- Na początku marca byliśmy świadkami rozszerzenia działań Europejskiego Banku Centralnego.
- Ma to na celu wzmocnienie ożywienia tempa gospodarczego w strefie euro oraz powrót inflacji do zakładanego celu ok. 2%.
Co miesiąc temu zrobił EBC?
Na poprzednim posiedzeniu EBC postanowił obniżyć oprocentowanie operacji refinansujących o 5 pkt. bazowych do 0,00% oraz kredytu w banku centralnym, również o 5 pkt bazowych do 0,25%. Kolejnym działaniem było zwiększenie miesięcznych wartości zakupów do 80 mld euro.
Zakładany koniec tego programu to marzec 2017 roku (EBC zostawia sobie tutaj pewne pole manewru sugerując możliwe przedłużenie). Zwiększono również limit pozyskiwanych papierów wartościowych pochodzących z jednej emisji. Do skupowanych aktywów dodano obligacje korporacyjne o ratingu inwestycyjnym. Zakupy w ramach tego programu mają rozpocząć się dopiero pod koniec drugiego kwartału bieżącego roku. Ostatnim instrumentem użytym przez Mario Draghiego jest uruchomienie nowej serii operacji refinansujących (TLTRO II). Dokładne wyjaśnienie jak działa ten program znajdziecie tutaj.
Czego możemy się spodziewać?
Zgodnie z wydanym komunikatem podczas ostatniego posiedzenia Rada Prezesów uważa, że obecnie podjęte działania powinny przyczynić się do wzrostu inflacji oraz przyspieszenia wzrostu gospodarczego w UE. Podstawowe stopy procentowe praktycznie na pewno pozostaną na niezmienionym poziomie przez pewien czas. Jest to kluczowe dla oceny wprowadzonych zmian podczas marcowego posiedzenia.
Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem wydaje się być neutralne nastawienie prezesa EBC. Możemy spodziewać się podkreślenia znaczenia wprowadzonych obniżek stóp procentowych i rozszerzenia programu. Jest to spowodowane tym, że zmiany jakie miały miejsce na poprzednim posiedzeniu EBC mają realny wpływ na gospodarkę najwcześniej po kilku miesiącach. Z takiej perspektywy dopiero można ocenić ich skuteczność. Osobiście nie spodziewam się bardzo gołębiego komunikatu. Pozostaje pytanie jak na takie stanowisko zareagują inwestorzy, dla których sytuacja również wydaje się dosyć przejrzysta. Może to spowodować dalszy wzrost kursu EUR/USD. Spodziewam się podkreślenia przez prezesa EBC znaczenia wcześniej wprowadzonych zmian, ponieważ obecna sytuacja na parze EUR/USD nie współgra z prowadzoną polityką. Kluczowa jest tutaj również sytuacja w USA na którą EBC nie ma żadnego wpływu. Wraz ze zbliżającym się czwartkiem europejska waluta ulegała stopniowej aprecjacji, co może być oznaką testowania kolejnych maksimów na najważniejszej parze walutowej.
Komentarze 0