Ichimoku Kinko Hyo – podstawowe informacje
Ichimoku Kinko Hyo (Ichimoku-kinkō-hyō) – rodzaj wykresu/wskaźnika wykorzystywanego do śledzenia trendów handlowych na prawie każdym rynku.
Historia powstania
Wykresowy system Ichimoku Kinko Hyo został stworzony przez japońskiego dziennikarza Goichi Hosoda, z pomocą wielu studentów potrzebnych do analizy formuł i strategii na danych historycznych. Prace nad jego stworzeniem rozpoczęły się przed II wojną światową, natomiast dopiero po ok. 20 latach testowania w 1968r. został oficjalnie opublikowany.
Mimo dużej popularności w Azji na starym kontynencie zaczęto go stosować dopiero w latach 90 ubiegłego wieku. Z roku na rok coraz więcej inwestorów przekonuje się do tego wskaźnika, wykorzystując go na różnych rynkach.
Słowo Ichimoku może być przetłumaczone jako „jedno spojrzenie”, a rysunek stworzony przy zastosowaniu tej techniki zwany: Ichimoku kinkuo-hyou (można przetłumaczyć jako „jedno spojrzenie na wykres ceny równowagi” lub też „ujęcie panoramiczne” obrazuje to sposób i łatwość działania tego wskaźnika – po jednym spojrzeniu inwestor wie w jakim miejscu znajduje się cena i czego może dalej się spodziewać.
Budowa wskaźnika
Wykres Ichimoku składa się z pięciu oddzielnych wskaźników liniowych. Te linie współpracują ze sobą, aby stworzyć kompletny „obraz Ichimoku”.
Rysunek 1 przedstawia wizualną prezentację każdego z pięciu elementów, natomiast sposoby ich liczenia są następujące:
- TENKAN SEN („linia zwrotna”)
(najwyższy poziom + najniższy poziom) / 2 przez ostatnie 9 okresów - KIJUN SEN („linia standardowa”)
(najwyższy poziom + najniższy poziom) / 2 przez ostatnie 26 okresów - CHIKOU SPAN („linia opóźniona”)
Obecna cena zamknięcia przeniesiona w czasie wstecz (w przeszłość) o 26 okresów - SENKOU SPAN A („1sza linia prowadząca”)
(TENKAN SEN + KIJUN SEN)/2 przeniesiona w czasie w przód (w przyszłość) o 26 okresów - SENKOU SPAN B („2ga linia prowadząca”)
(najwyższy poziom + najniższy poziom) / 2 przez ostatnie 52 okresy przeniesione w czasie w przód ( w przyszłość) o 26 okresów
Linie senkou span A i B zasługują na specjalną uwagę, ponieważ razem tworzą „kumo” czyli chmurę.
Zasada działania w oparciu o chmurę
Definiowanie trendu
Trend wzrostowy – ma miejsce wtedy, gdy cena danego waloru znajduje się nad chmurą.
Trend spadkowy – ma miejsce wtedy, gdy cena danego waloru znajduje się pod chmurą.
Brak trendu – ma miejsce wtedy gdy cena danego waloru znajduje się w chmurze.
Definiowanie poziomów wsparcia i oporu w relacji do trendu:
W trendzie wzrostowym:
- górna krawędź chmury – pierwszy poziom wsparcia,
- dolna krawędź chmury – drugi poziom wsparcia.
W trendzie spadkowym:
- dola krawędź chmury – pierwszy poziom oporu,
- górna krawędź chmury – drugi poziom oporu.
Brak trendu:
- Gdy cena porusza się w chmurze, przebicie górnej krawędzi traktowane jest jako sygnał kupna natomiast przebicie dolnej jako sygnał sprzedaży.
Warto też zapamiętać że, im szersza chmura tym silniejszy trend oraz wsparcia i opory z niej wynikające.
Wady i zalety
Dużą zaletą Ichimoku Kynko Hyo jest prostota działania. Po jednym spojrzeniu na wykres definiujemy trend. Ogromną wadą jest brak możliwości wyznaczenia wsparcia lub oporów w niektórych określonych sytuacjach. Na szczęście w wielu strategiach inwestycyjnych Ichimoku Kynko Hyo współdziała z innymi wskaźnikami lub klasyczna analizą techniczną co daje wspaniałe efekty. Trzeba pamiętać, że im wyższy interwał czasowy tym większa skuteczność.
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Tags: Ichimoku Kynko Hyo
Komentarze 4
Analiza Techniczna – #PXM (1.08.2012r.) – Investio.pl
[…] wybicie w górę. Przebicie linii Kijun-sen prze Tenkan-sen od dołu dało słaby sygnał kupna(Ichimoku Kynko Hyo). Rysunek 1. Klin na wykresie PXM, H4, […]
Sytuacja na polskim złotym – #EURPLN, #USDPLN, #GBPPLN, #CHFPLN, 25.07.2012r. – Investio.pl
[…] na polskim złotym z dnia 13.07.2012). Jak widać na rysunku 1 po dotarciu do linii Kijun-sen (Ichimoku Kynko Hyo), która wyznacza najbliższy opór gwałtownie zawróciliśmy na południe. Obecnie testujemy […]
Ichimoku: Budowa wskaźnika – Investio.pl
[…] współgrać, nie da się ich analizować osobno. Poruszaliśmy już ten temat w innym wpisie (Ichimoku Kinko Hyo – podstawowe informacje), jednak postanowiliśmy stworzyć bardziej rozbudowany […]
Pawel
Ichimōku pięknie pokazuje poziomy S/R ważne – nie tylko dla linii składników. A wadą jest to, że wielu nie przykłada do tego uwagi. Od miesięcznych do przedziałów jednominutowych włącznie. Bylem na zjeździe Ichimōku w Tōkyō. Warte uwagi.
Pozdrawiam
サムチク
Samczyk