Luki cenowe
Kiedy cena otwarcia jest powyżej ceny maksymalnej lub poniżej ceny minimalnej poprzedniej świeczki, mamy do czynienia z luką cenową. Luki najczęściej występują podczas otwarcia nowej sesji, czyli na Foreksie – w niedzielę wieczorem, jednak zdarzają się też w trakcie tygodnia, chociaż te nie są zwykle duże ani wyraźne i można je interpretować w różny sposób. Dla tradera to ciekawa informacja, bowiem nie wymaga dużej uwagi, żeby ją dostrzec.
Luki cenowe dzielą się na cztery rodzaje:
- zwykłe
- startu
- kontynuacji, inaczej zwana luką ucieczki
- wyczerpania
Ich nazwy – poza pierwszą – oznaczają miejsce trendu, w którym się pojawiają. Pierwsza pojawia się poza trendem i nie jest silnym sygnałem.
Na rysunku 1. widać lukę zwykłą, która nastąpiła po wzrostach.
Została szybko zamknięta i nie pojawiły się po niej nowe szczyty, więc nie jest to sygnał ani do sprzedaży, ani do kupna. Dla niektórych inwestorów sama luka wzrostowa jest sugeruje otwarcie krótkiej pozycji, jako że luki w ogóle często są zamykane. Nie jest to jednak reguła i traktowanie ich jako jedyny sygnał może być ryzykowne.
Luka startu następuje w momencie, kiedy nie trwają żadne silne ruchy.
Rozpoznać ją można po tym, że niedługo po niej cena osiąga nowe ekstremum: nowy szczyt dla luki wzrostowej albo nowy dołek dla spadkowej. Taki przykład widnieje na rysunku 2. Po wzrostowej luce startu następują dalsze wzrosty, więc jest sygnałem do otwarcia długiej pozycji. Warto zauważyć, że na powyższym przykładzie rynek podjął próbę zamknięcia luki, jednak zabrakło do tego trzech pipsów (różnica między maksimum ostatniej świecy przed luką a dołkiem następującym po niej).
Luka kontynuacji (albo ucieczki) jest podobna do luki startu.
Również po niej cena musi osiągnąć nowe ekstremum, żeby uznać ją za sygnał. Różni się tym, że pojawia się w trendzie – wzrostowa we wzrostowym, a spadkowa w spadkowym. Rysunek 3. przedstawia lukę na rynku byka, a po niej nowe maksimum, co sugeruje dalsze wzrosty.
Lukę kontynuacji łatwo pomylić w luką wyczerpania.
Obie występują w trendzie. Po tej drugiej nie ma jednak nowych ekstremów, na co koniecznie należy zwrócić uwagę. Luka wyczerpania jest bowiem formacją odwrócenia (w przeciwieństwie do luki kontynuacji). Rysunek 4. jest tego przykładem: luka spadkowa pojawiła się w trendzie spadkowym, a po niej nastąpił nowy dołek; rynek zwrócił się w górę.
Luki są wyraźne i łatwo zauważalne.
Niektórzy inwestorzy otwierają pozycje od razu po ich pojawieniu się, jednak bezpieczniejsza strategia sugeruje poczekać chwilę i zobaczyć, czy pojawią się nowe ekstrema. Jeżeli możemy powiedzieć o luce, czy jest luką startu, kontynuacji czy wyczerpania, sygnał do kupna lub sprzedaży staje się dość mocny.
Aby dowiedzieć się więcej na temat luk cenowych oraz sposobów ich wykorzystania w strategii inwestycyjnej zapraszamy tutaj.
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Komentarze 4
Słownik Tradera – Investio.pl
[…] luka cenowa, gap, window – miejsce na wykresie, gdzie nie dokonano żadnej transakcji – powstaje na wskutek wzmożonej sprzedaży (luka bessy) lub kupna (luka hossy) przez inwestorów. Na rynku Forex, ze względu na ogromną płynność luki cenowe powstają wyjątkowo rzadko (za wyjątkiem luk weekendowych), dlatego często za lukę cenową uznaje się miejsce między ceną zamknięcia jednego okresu (świecy) a ceną otwarcia następnego okresu (świecy) – więcej na temat luk cenowych. […]
Analiza techniczna: #WIG20 (10.08.2012) – Investio.pl
[…] 1 jest otwarta. Od tamtego czasu indeks wspiął się o 90 punktów. Linia 1 została przebita luką cenową, do której domknięcia zabrakło jednego […]
Podsumowanie dnia na giełdach, czwartek, 13 czerwca 2013 – Investio.pl
[…] Czwartek to dzień będący wyjątkową huśtawką nastrojów – zaczęliśmy od ponad 6% spadków w Japonii aby skończyć na 1,5% wzrostach w USA. W tak zwanym między czasie Europa zakończyła dzień w miarę na “zero”. #WIG20 przez większą część dnia domykał lukę bessy. […]
Z technicznego punktu widzenia – 18.11.2013 | Dział Analiz
[…] zgodnie z oczekiwaniami po odbiciu od miejsca niedomkniętej luki cenowej tworzy nam kolejny impuls lub większą korektę na wyższych interwałach czasowych. Przechodząc […]