Parabolic SAR (Stop and Reversal paraboliczny)
Parabolic SAR (PAR SAR) jest jednym z wskaźników analizy technicznej. Został on stworzony przez Wellesa Wilder, twórce między innymi bardzo popularnego RSI czy też ATR.
Wskaźnik ten składa się z kropek tworzonych bezpośrednio na wykresie cenowym. Najprostszym wykorzystaniem wskaźnika jest wskazywanie obecnie panującego trendu.
Parabolic SAR znajdujący się nad ceną sugeruje trend spadkowy natomiast trend jest wzrostowy gdy wskaźnik znajduje się pod ceną. Teorie najłatwiej jest zrozumieć na przykładach, więc powyżej na rysunku 1 umieściłem wykres #EURNZD wraz z PAR SAR.
Sygnały generowane przez Parabolic SAR
Sygnałem kupna jest wejście ceny powyżej przebiegu wskaźnika, sygnałem sprzedaży jest natomiast zejście ceny poniżej przebiegu wskaźnika. Przykładowe sygnały kupna i sprzedaży zamieściłem na rysunku 2.
Jednak sygnałów generowanych w taki sposób może być bardzo dużo, szczególnie podczas trendu horyzontalnego. W dodatku każdy sygnał jest znacznie opóźniony co utrudnia zawieranie trafnych pozycji w oparciu jedynie o ten wskaźnik. Przykładowy trend boczy oraz ilość generowanych sygnałów przedstawiłem na rysunku 3.
Alternatywne wykorzystania Parabolic SAR
Wskaźnik bardzo dobrze służy do zamykania pozycji grając zgodnie z trendem. W przypadku posiadania pozycji długich należy je zamykać, gdy cena schodzi poniżej linii technicznego wskaźnika. Analogicznie dla pozycji krótkich, moment zamknięcia następuje kiedy cena wychodzi ponad linie Parabolic SAR.
Wskaźnika tego możemy użyć do wyznaczania S/L, gdy korzystamy z ruchomego poziomu obrony. W tym przypadku poziom zlecenia S/L należy przesuwać każdorazowo na nową kropkę utworzoną przez wskaźnik. Jako, że Parabolic SAR w swojej strukturze uwzględnia przyspieszenie trendu, w przypadku bardzo silnego ruchu S/L będą znacząco oddalone od aktualnej ceny.
Na rysunku 4 przedstawiłem przykładowy schemat postępowania z użyciem Parabolic SAR, na parze walutowej #EURAUD. W okręgu zaznaczyłem sytuacje, która może zwiastować odwrócenie się trendu (świeca doji po białym korpusie) – otwieramy pozycje krótką, ustawiamy zlecenie obronne powyżej cienia świecy doji. Następnie przestawiamy S/L zgodnie z poziomem wyznaczonym przez wskaźnik. Zamknięcie pozycji następuje gdy cena znajdzie się nad wskaźnikiem.
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Komentarze 1
Analiza techniczna – #USDCHF, 14.08.2012 – Investio.pl
[…] sytuacji technicznej na wykresie tygodniowym #USDCHF, posłużyłem się wskaźnikami MACD oraz Parabolic SAR. Rysunek 1. Analiza techniczna – USDCHF, Weekly, […]