Korekty płaskie oraz Zigzags, cz. 1
Korekty to formacje które tworzą się pomiędzy impulsami. Według teorii fal Elliotta składają się one najczęściej z trzech fal (może być więcej), a ich rodzaje to korekty płaskie, Zigzags oraz trójkąty. Opis trójkątów możecie znaleźć tutaj: formacje trójkątów. Dzisiaj natomiast zajmę się korektami płaskimi oraz Zigzags.
Korekty płaskie (3-3-5)
Korekty płaskie mają strukturę 3-3-5. Zwykle charakter tej korekty jest bardziej konsolidacyjny tzn. świadczy o sile rynku i występuje częściej na początku nowego trendu. W korekcie tej fala B zwyżkuje zwykle do szczytu fali A, natomiast fala C bardzo rzadko przebija jej dno (Rysunek 1). Korekta ta może być również nieregularna i przyjmować dwie postaci:
- Szczyt fali B przebija szczyt fali A, a jej dno jest wybijane przez fale C (Rysunek 2).
- Szczyt fali B osiąga szczyt fali A, ale fala C nie dosięga jej dna (Rysunek 3).
Ponadto aby korektę zaliczyć do płaskich musi ona spełniać warunki (Rysunek 4) :
- Fala B powinna osiągnąć poziom większy niż 61.8% fali A.
- Fala C powinna mieć długość przynajmniej 38.2% fali A.
Zigzags (5-3-5)
Korekta typu Zigzag posiada strukturę fal 5-3-5. W przeciwieństwie do korekty płaskiej fala A składa się z pięciu części i świadczy o słabnącej sile rynku (według teori fal Elliotta impuls ma budowę pięcio falową). Korekta ta charakteryzuje się znacznie krótszą falą B oraz dłuższą falą C (Rysunek 5). Czasami zdarza się, że tworzą się dwie połączone ze sobą korekty Zigzag (Rysunek 6).
Aby korektę zaliczyć do Zigzags musi ona spełniać następujące warunki (Rysunek 7):
- Fala A nie powinna osiągnąć poziomu większego niż 61.8% poprzedzającego impulsu.
- Fala B powinna osiągnąć długość mniejszą bądź równą 61.8% fali A.
- Fala C powinna osiągnąć poziom niższy niż dno fali A.
Jak widzimy korekty mogą być bardzo zróżnicowane i sprawiać wiele problemów z właściwą interpretacją. Z pomocą we wczesnym określeniu rodzaju korekty wyruszyć nam może np. analiza wykresu świecowego. Wstęp do analizy wykresu świecowego możecie znaleźć tutaj.
Następna część tej mini serii poświęcona będzie dokładniejszej analizie poszczególnych fal w opisywanych dzisiaj korektach.
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Komentarze 2
Analiza techniczna – #USDDKK, D1, H4, 15.08.2012 – Investio.pl
[…] zastosowałem, sugerowało by, że mamy do czynienia z formowaniem się pierwszej fali korekty typu Zigzag. Jeżeli założyć by taki scenariusz to potencjalny zasięg fali A mógłby znajdować się w […]
Seria: Analiza techniczna – Korekty – Investio.pl
[…] o rodzajach korekt tutaj. Serdecznie […]