Trójkąt jako formacja odwrócenia trendu
Pierwszy wpis o trójkątach (link) traktował je jako formacje kontynuacji trendu. Nie zawsze jednak należy je interpretować w ten sposób. Należy pamiętać, że trójkąt jest przede wszystkim przykładem konsolidacji, a każda konsolidacja powoduje na rynku wyczekiwanie na dobry moment do wejścia. Po wyraźnym ruchu ceny wahają się w górę i dół, a inwestorzy niecierpliwie oczekują na okazję do rozpoczęcia kolejnej, mocnej fali zakupów lub sprzedaży.
Sygnałami, na które warto zwrócić uwagę podczas analizy trójkąta są:
- jego relatywny rozmiar
- kierunek – zniżkujący, zwyżkujący czy symetryczny
- ogólny nastrój na rynku
O trzecim aspekcie nie trzeba dużo mówić. Każdy ze wskaźników technicznych może być mylący i nie powinien być analizowany bez kontekstu. Jeżeli trwa bardzo silny trend spadkowy, zapoczątkowany głową z ramionami i podparty danymi makroekonomicznymi, sam trójkąt raczej nie odwróci nagle sytuacji. Podobnie z trendem wyższego i niższego rzędu. W przypadku trwania długoletniego trendu spadkowego i pojawieniu się formacji trójkąta w okolicach linii trendu, mało prawdopodobne jest, że będzie po niej ruch zgodny z krótkim terminem. Ważniejszy jest zawsze trend wyższego rzędu.
Skupiając się na dwóch pierwszych cechach trójkąta, można zwrócić uwagę na przykład na rysunku 1. Wysokość tego trójkąta przekroczyła 38.2% poprzednich wzrostów. To znaczy, że jest relatywnie duży. Niedźwiedzie wywołały silny spadek ze szczytu trójkąta i były gotowe sprzedawać po coraz niższych cenach. Duży trójkąt sugeruje odwrócenie nastrojów na rynku. Mniejsze trójkąty częściej sygnalizuje jedynie chwilowy przystanek w trendzie.
Drugim istotnym czynnikiem jest kierunek trójkąta. Jedna z teorii mówi, że pod tym względem trójkąta nie należy traktować ani jako formacji kontynuacji, ani odwrócenia, a raczej sugerować się tym, że trójkąt zwyżkujący zapowiada zwyżki, a zniżkujący – spadki. Przykłady widać zarówno na rysunku 1., jak i 2. Można to rozumieć w taki sposób, że już trójkąt sam w sobie rozpoczął nowy trend, tworząc coraz wyże dołki (albo coraz niższe szczyty).
Trójkąt symetryczny – inaczej równoramienny – jest najtrudniejszy w interpretacji. Jest formacją neutralną. Rysunek 3. daje przykład takiego trójkąta w miejscu odwrócenia, jednak wynika to też z innych czynników.
Żeby zaznaczyć jakąkolwiek linię, potrzebne są przynajmniej dwa punty. To znaczy, że każdy trójkąt musi mieć co najmniej dwa szczyty i dwa dołki, żeby w ogóle można go było zauważyć. Jeżeli jednak ma być formacją odwrócenia, musi być o jedno ekstremum więcej: dodatkowy dołek dla rozpoczynającego się rynku byka albo dodatkowy szczyt dla spadków. Powyższe przykłady potwierdzają, że linia wsparcia, której cena nie była w stanie przebić, poprowadzona jest często przez trzy punkty (na rysunkach 1. i 3. linia górna, na 2. – dolna). Daje to ciekawą okazję to otwarcia pozycji, jeżeli spodziewamy się zwrotu.
Warto też wiedzieć, że wiarygodne wybicie, które można uznać za sygnał, powinno nastąpić mniej więcej między połową a trzema czwartymi długości trójkąta. Wcześniej trudno stwierdzić, czy rzeczywiście mamy do czynienia z formacją. Z kolei jeżeli cena trzyma się wewnątrz powyżej trzech czwartych długości (czyli prawie do końca), oznacza to, że rynek jest mocno niepewny i można się spodziewać raczej trendu horyzontalnego niż ruchu w górę czy w dół.
Trójkąt ogólnie uznawany jest za formację kontynuacji trendu. Kiedy jednak jest dość duży i skierowany przeciwnie do ruchu, warto się chwilę zastanowić, zanim otworzymy pozycję.
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Komentarze 1
Seria: analiza techniczna: formacje trójkątów – Investio.pl
[…] Na sam koniec bardziej w ramach ciekawostki rysunek 5 przedstawiający bardzo duży (wykres tygodniowy) trójkąt zniżkujący na #SREBRO. Jak widać na wykresie, obecnie zbliżamy się do punktu kulminacyjnego. Dodam jeszcze, że w książce Johna Murphy’iego “Analiza techniczna rynków finansowych” są opisane formacje trójkąta jako formacje odwrócenia się trendu – więcej […]