Teoria perspektywy
W tym wpisie chciałbym pokrótce omówić teorię perspektywy stworzoną przez Daniela Kahnemana i Amosa Tversky’ego, obserwacje zanotowane przez tych dwóch psychologów behawioralnych, stoją w opozycji do teorii użyteczności oczekiwanej stanowiącej część obowiązują paradygmatu ekonomicznego.
W swoich eksperymentach Kahneman i Tversky pytali grupę badawczą jak zachowałaby się w poszczególnych sytuacjach losowych. Badanym przedstawiano możliwe kwoty loterii (wygrana bądź przegrana – wiążąca się z koniecznością zapłaty danej kwoty) oraz prawdopodobieństwa zrealizowania się danego scenariusza. Przykładowo dawano do wyboru 2 scenariusze:
- 20% szans na wygranie 5000 zł i 80% szansy na 0 zarobek.
- Bezwarunkowe otrzymanie 800 zł (100% szansy).
W badaniach tego typu odnotowano, że ludzie preferowali scenariusze z pewnym zyskiem, choć scenariusz alternatywny (nr 1, z elementem losowości) posiadał wyższą wartość oczekiwaną. Co ciekawe w badaniu analogicznym, ale związanym z akceptacją strat, okazuje się, że ludzie preferują większe ryzyko („gorsza” wartość oczekiwana) jeżeli tylko będą mieli okazję do całkowitego zniwelowania strat.
W podsumowaniu swoich badań Kahneman i Tversky wyróżnili następujące efekty:
- efektpewności: ludzie preferują pewny zysk nad scenariuszami zawierającymi element losowości, nawet jeśli posiadają one wyższą wartość oczekiwaną.
- efekt odbicia: polega na różnym traktowaniu prognoz strat i zysków, ludzie w przypadkach konieczności wybrania scenariusza powodującego stratę poszukiwali ryzyka, wybierali scenariusze z gorszą wartością oczekiwaną jeżeli tylko dawały one szansę na zmniejszenie straty. W przypadku strat występował efekt odwrotny do efektu pewności.
- efekt izolacji: ludzie upraszczają skomplikowane problemy, a wybieranie sposobu ich rozstrzygnięcia zależy od sposoby ujęcia problemu. Opisując dane zagadnienie w różny sposób ludzie decydowali się na inne działania.
Poprzedni wpis: Iluzja pieniądza
Następny wpis: Dysonans poznawczy
Kahneman D., Tversky A. „Prospect Theory: An Analysis of Decision under Risk”
Wikipedia
Komentarze 2
Seria: finanse behawioralne: część 11 (iluzja pieniądza) – Investio.pl
[…] wpis: Błąd koniunkcji Następny wpis: Teoria perspektywy // wykopywarka wersja standardowa (59×60) var wykop_url=location.href;// Link do strony var […]
Seria: finanse behawioralne: część 13 (dysonans poznawczy) – Investio.pl
[…] wpis: Teoria perspektywy Następny wpis: Efekt zwycięzcy-przegranego Cytaty i źródła do tego wpisu pochodzą z książki […]