Słowa Rezerwy Banku Nowej Zelandii przyjęte z dystansem
Podsumowanie
- Nowozelandzki Bank Centralny utrzymuje stosunkowo gołębie nastawienie, sugerując możliwe obniżenie stóp procentowych w przyszłości
- Głównymi zagrożeniami pozostają czynniki zewnętrzne dotyczące Chin oraz gospodarek wschodzących
- Pomimo gołębiego wydźwięku komunikatu RBNZ dolar australijski umacnia się
Ostatnie dni były kluczowe z perspektywy rynku walutowego. Jedna z istotniejszych decyzji dotyczyła Banku Nowej Zelandii, który zdecydował się utrzymać główną stopę procentową na poziomie 2,25%. Perspektywy światowego wzrostu gospodarczego zdaniem RBNZ w ostatnim czasie uległy pogorszeniu.
Taka opinia spowodowana jest słabszym wzrostem gospodarczym w Chinach oraz innych rynkach wschodzących. Ceny najważniejszych surowców uległy wzrostowi, ale zdaniem RBNZ są dalej stosunkowo niskie. Zdaniem Rady kluczowe w obecnym czasie są decyzje podejmowane przez banki centralne, których polityka dalej zmierza w kierunku rozszerzania programów luzowania ilościowego czy ujemnych stóp procentowych.
Ocena sytuacji gospodarczej
Rysunek 1. Pozwolenia na budowę
Krajowa gospodarka Nowej Zelandii zdaniem Rady ma się całkiem dobrze, wspierana jest przez inwestycje wewnętrzne, inwestycje budowlane, turystykę oraz politykę samego RBNZ. Ceny eksportowe produktów nabiałowych uległy delikatnym wzrostom jednak w dalszym ciągu znajdują się poniżej progu rentowności dla wielu producentów. Zdaniem Rady pożądanym wydarzeniem na rynku walutowym byłaby deprecjacja waluty, co mogłoby pozytywnie wpłynąć na wartość handlu zagranicznego. Ceny domów pozostają ciągle na bardzo wysokich poziomach, co również wpływa na wzrost ilości nowych inwestycji w budownictwie mieszkaniowym.
Główne zagrożenia
Rysunek 2. Eksport Nowej Zelandii
Z wielu zagrożeń zewnętrznych najważniejszym wydaje się być sytuacja w Chinach oraz na rynkach wschodzących. Te kraje są kluczowe dla gospodarki z uwagi na to, że są największymi partnerami handlowymi Nowej Zelandii. Głównym ryzykiem wewnętrznym pozostaje słaby sektor mleczarski, spadające oczekiwania inflacyjne oraz sytuacją na rynku nieruchomości.
Rysunek 3. Stopa inflacji
Wzrost przeciętnego poziomu cen pozostaje słaby z powodu ropy naftowej, również roczna inflacja bazowa znajduje się poza celem inflacyjnym. Rada w najbliższym czasie spodziewa się wzrostu cen w gospodarce w efekcie ostatniej poprawy na rynku surowców jednak długoterminowe oczekiwania inflacyjne pozostają na poziomie 2%. RBNZ przyjmuje strategię dalszego dostosowywania się do ogólnych warunków gospodarczych. Zdaniem Rady obniżka stóp procentowych może być niezbędna do tego, aby w przyszłości osiągnąć pożądany cel inflacyjny.
Reakcja na dolarze nowozelandzkim
Rysunek 4. Notowania NZDUSD
Kontekst wypowiedzi przynajmniej na chwilę obecną nie okazał się zbyt fortunny dla celów samego banku centralnego. Obniżka stóp procentowych w tym roku przez sam rynek wydaje się stosunkowo wątpliwa. Rekcją rynku na komunikat RBNZ było umocnienie dolara australijskiego w stosunku do większości walut.
Komentarze 0