Strategia inwestowania w wartość Benjamina Grahama
Benjamin Graham podzielił sztukę inwestowania na dwa różne nurty:
- inwestowanie w wartość,
- inwestowanie w wzrost, dla Grahama tożsame z spekulacją.
Nawiązując do koncepcji Grahama: „operacja inwestycyjna to taka, która dzięki starannej analizie, obiecuje bezpieczeństwo oraz zadowalającą rentowność zaangażowanej kwoty, operacje niespełniające tych wymogów są spekulacjami”. Zgodnie z tą definicją inwestorem można nazwać osobę, która:
- przed zakupem akcji dokonuje starannej analizy wybranej spółki, bada solidność prowadzonej przez nią działalności,
- świadomie zabezpiecza się przed poważnymi stratami,
- stara się uzyskać zadawalające, ale niekoniecznie „nadzwyczajne” wyniki
Inwestor ocenia cenę rynkową „zgodnie z ustalonymi standardami bezpieczeństwa i wyceny,” a spekulant „opiera swoje standardy wartości na cenie rynkowej.”
Innymi słowy inwestor decyduje się na zakup akcji po dogłębnej analizie jej działalności gospodarczej, stara się wyszukać walory, które rynek wycenia poniżej ich wartości wewnętrznej. Spekulant natomiast podejmuje decyzje na podstawie swoich własnych, subiektywnych oczekiwań wobec przyszłych ruchów cenowych, które nie muszą wynikać z racjonalnej wyceny walorów, lecz mogą być wynikiem nieracjonalnych zachowań innych inwestorów.
Istotnym czynnikiem odróżniającym inwestora od spekulanta zauważonym przez Grahama jest podejście do bieżących notowań posiadanych walorów.
Spekulant, jako osoba podejmująca decyzje jedynie w oparciu o bieżącą cenę rynkową, jest zmuszony do ciągłej obserwacji notowań. Dla niego cena jest jedynym czynnikiem wpływającym na decyzje inwestycyjne. Po drugiej stronie mamy inwestora, który dokonał zakupu akcji zgodnie ze standardami bezpieczeństwa i wyceny – dla takiej osoby notowania stanowią drugorzędną rolę, inwestor wie (lub jest przekonany, że wie) ile warte są posiadane w portfelu walory, czeka jedynie do momentu, gdy uzna, że jego papiery są przewartościowane. Osoba będąca inwestorem w mniemaniu Grahama nie sprzedaje akcji, dlatego, że ich cena spada, analizuje wtedy, czy spadek był ugruntowany gwałtownym pogorszeniem prowadzonej przez spółkę działalności, czy są to jedynie krótkoterminowe wahania giełdowe.
Ujęcie ilościowe strategii Benjamina Grahama na rynku amerykańskim
Komentarze 4
Benjamin Graham – sylwetka | Investio.pl
[…] Investio.pl Wskazujemy dobrą drogę. Przeskocz do treści Strona głównaNota prawnaO nas ← Czym zajmują się spekulanci i czy mają rację? Strategia inwestowania w wartość Benjamina Grahama → […]
Strategia Grahama – ujęcie ilościowe | Investio.pl
[…] Investio.pl Wskazujemy dobrą drogę. Przeskocz do treści Strona głównaNota prawnaO nas ← Strategia inwestowania w wartość Benjamina Grahama […]
Strategia Grahama – ujęcie ilościowe dostosowane do realiów rynku kapitałowego w Polsce | Investio.pl
[…] wpis stanowi reparametryzację strategii inwestowania w wartość Benjamina Grahama w warunkach […]
Warren Buffet i Charles Munger– Analiza firm, nie akcji. | Investio.pl
[…] ramach niniejszego blogu zostało powiedziane wiele rzeczy odnośnie inwestowania w wartość – podejścia zaproponowanego i kojarzonego przez Benjamina Grahama, który był nauczycielem […]