Strategia inwestycyjna Piotroskiego
W tym wpisie zostanie przedstawiona koncepcja inwestycyjna amerykańskiego naukowca, obecnego profesora Stanford University, Josepha Piotroskoiego. Strategia nazywana potocznie Piotroski Score zalicza się do kategorii inwestowania w wartość, której charakterystyka i weryfikacja efektywności została przedstawiona w jednym z wpisów na blogu. W skrócie tzw. value investing opiera się na zakupie relatywnie niedowartościowanych walorów, spółek cechujących się niskimi poziomami wskaźników wartości rynkowej. Joseph Piotroski doszedł do wniosku, że tanio na giełdzie nie zawsze oznacza dobrze, w wielu przypadkach niskie poziomy C/Z, czy też C/WK nie są oznaką niedowartościowania, lecz rzeczywistej słabej kondycji finansowej przedsiębiorstwa, kiepskich perspektyw dla przyszłej działalności spółki. Strategia Piotroskiego jest propozycją selekcji relatywnie niedowartościowanych spółek, cechujących się jednocześnie stabilną poprawą sytuacji fundamentalnej. Do kryterium tanio Joseph Piotroski dodał jakość.
Kwantyfikacja Piotroski Score
Pierwszym kryterium selekcji w strategii inwestycyjnej Piotroskiego jest wskaźnik C/WK. W swojej koncepcji inwestycyjnej, amerykański profesor zaleca ograniczenie się do 20% spółek o najniższych poziomach wskaźnika cena do wartość księgowa (kryterium tanio).
Dalsza część algorytmu podejmującego decyzje o zakupie, bądź krótkiej sprzedaży papierów wartościowych, opiera się na systemie punktowym (stąd też nazwa Piotroski Score). Prosefor skonstruował 9 punktową skalę ocen spółek ze względu na ich sytuację fundamentalną, a przede wszystkim tendencje zmian poszczególnych pozycji sprawozdania finansowego (kryterium jakość). Kryteria inwestycyjne Piotroskiego można podzielić na 3 grupy ze względu na rodzaje współczynników analizy wskaźnikowej. Poszczególne warunki poniżej:
Kryteria rentowności
1. ROA > 0
2. Przepływy z działalności operacyjnej >0
3. ROA (t) > ROA (t-1)
4. Przepływy z działalności operacyjnej > zysku netto
Kryteria wynikające ze struktury kapitałowej, sposobu finansowania spółki
5. Zadłużenie długoterminowe/Aktywa (t) < Zadłużenie długoterminowe/Aktywa (t-1)
6. Wskaźnik bieżącej płynności (t) > Wskaźnik płynności bieżącej (t-1)
7. Liczna akcji (t) <= Liczba akcji (t-1)
Kryteria efektywności zarządzania majątkiem spółki
8. Marża zysku brutto ze sprzedaży (t) > Marża zysku brutto ze sprzedaży (t-1)
9. Produktywność aktywów (t) > Produktywność aktywów (t-1)
Algorytm decyzyjny Piotroskiego
Jak już wspominałem wcześniej, koncepcja inwestycyjna Piotroskiego należy do kategorii strategii punktowych -> za każde z omówionych powyżej 9 warunków spółka może uzyskać jeden punkt, analizowane papiery wartościowe mogą uzyskać od 0 do 9 punktów. Piotroski Score polega na zakupie walorów cechujących się wysoką ilością punktów oraz jednoczesnej krótkiej sprzedaży przedsiębiorstw z niskim wynikiem. Pamiętajmy, że do procesu analizy dopuszczamy jedynie 20% spółek o najniższych wartościach wskaźnika C/WK.
Źródło:
Joseph D. Piotroski, „Value investing: The Use of Historical Financial Statement Information to Separate Winners from Losers”
Komentarze 0