Kontrarianizm, czyli przeciwieństwo strategii momentum
Techniki inwestowania kontrariańskiego.
Kontrarianizm opiera się na anomalii rynków kapitałowych, przeczącej teorii rynku efektywnego. Nazywany też strategią inwestowania przeciwnego do strategii momentum. W myśl tej techniki należy kupować akcje po spektakularnych spadkach oraz sprzedawać walory po bardzo dużych wzrostach. Wbrew pierwszemu wrażeniu strategie te nie wykluczają się wzajemnie, czynnikiem wyróżniającym jest horyzont inwestycyjny. Strategie kontrariańskie w przeciwieństwie do momentum dotyczą okresów bardzo krótkich, lub bardzo długich. Technika omawiana w tym podrozdziale opiera się na przeciwstawieniu się rynkowi, nonkonformizmie, działaniu przeciwko tłumowi. Nawiązując do słynnej maksymy najbardziej rozpoznawalnego inwestora giełdowego na świecie, Warrena Buffeta, strategia przeciwnego inwestowania to „bój się, gdy inni są chciwi i bądź chciwy, gdy inni się boją.”
Prócz problematyki w ocenie skuteczności oraz przyczyn występowania zjawisk momentum i kontrariańskich omówionych w poprzednim rozdziale – z bardziej popularną, krótkoterminową strategią inwestowania przeciwnego wiąże się jeszcze kwestia ograniczonej użyteczności tej koncepcji, spowodowanej dużą częstotliwością rekonstrukcji portfela, generującą bardzo wysokie koszty transakcyjne.
Komentarze 2
Seria: finanse behawioralne: część 14 (efekt zwycięzcy-przegranego) – Investio.pl
[…] pozwala świadomym inwestorom na wykorzystanie tej nieefektywności za pomocą stosowania strategii kontrariańskich, tzn. sprzedawania spółek o wysokich wskaźnikach wartości rynkowej i kupowania spółek o […]
Adelaid
Głupoty. Nawet kontrarian nie zakupi aukcji po spadkach, gdy nie ma podaży. Każdy większy zakup, wzbudza podejrzenia i powoduje zwiększenie popytu!!!