Strategia momentum
Strategia momentum, co to takiego?
Strategia momentum polega na zakupie akcji, których notowania w ostatnim okresie szybko rosły oraz krótkiej sprzedaży walorów, których cena spadała. Stosując te strategie wychodzi się z założenia, że „w perspektywie średnioterminowej notowania walorów przejawiają tendencję do kontynuacji dobrej lub złej passy.” W zależności od publikacji zaleca się zakup (krótką sprzedaż) akcji, które doświadczyły największych wzrostów (spadków) w ostatnich 3-12 miesiącach, następnie zbudowane w ten sposób portfele inwestycyjne utrzymywać przez kolejne 3-12 miesiące.
Podstawowym problem związanym z teorią skuteczności strategii momentum jest założenie o możliwości przewidywania przyszłych ruchów cenowych jedynie na podstawie danych historycznych co w oczywisty sposób neguje hipotezę efektywności rynków w jakiejkolwiek jej postaci. Mimo to istnieje szereg publikacji dokumentujących skuteczność tej strategii inwestycyjnej.
Wskazanie przyczyn występowania efektu momentum stanowi poważny problem, „niemal wszyscy zgadzają się, że to zjawisko istnieje”, jednak „nierozstrzygnięta pozostaje kwestia dokładnych przyczyn” Ekonomiści szukają próby racjonalnego wytłumaczenia tego zjawiska na gruncie obowiązującej klasycznej teorii rynku kapitałowego, jednak coraz częściej opinia skłania się do poszukiwań wyjaśnienia tej anomalii, przeczącej hipotezie rynku efektywnego, na przestrzeni rozważań finansów behawioralnych.
Pod koniec XX wieku trzech profesorów amerykańskich uczelni – L. Chan, N. Jegadeesh i J. Lakonishok – przeprowadzili badania skuteczności strategii inwestycyjnych opartych na koncepcji momentum. Uszeregowali oni spółki zgodnie z osiąganymi stopami zwrotu z przeszłych okresów, następnie sprawdzali jak walory z poszczególnych kategorii zachowują się w kolejnych okresach czasowych po utworzeniu portfela. Z przeprowadzonych testów można było wyciągnąć następujący wniosek – w średnim okresie spółki o najwyższych stopach zwrotu osiągały znacznie lepsze wyniki w porównaniu do spółek o niższych stopach. Przykładowo, spółki uszeregowane wg najwyższych zwrotów w ostatnich 6 miesiącach, w kolejnym półroczu przewyższały portfele zbudowane z najgorzej spisujących się walorów o średnio 8,8%, natomiast w przeciągu roku od kreacji portfela różnica ta wynosiła 15,4%.
Komentarze 2
Strategia kontrariańska | Investio.pl
[…] Wskazujemy dobrą drogę. Przeskocz do treści Strona głównaO nas ← Strategia momentum Teoria Chaosu w analizie rynków finansowych […]
Seria: edukacyjne: część 5 (kontrarianizm) – Investio.pl
[…] nota prawna | o nas ← Seria: edukacyjne: część 4 (momentum) Teoria Chaosu w analizie rynków finansowych → function getDescription(){ var meta = […]