Trwa dalsza deprecjacja chińskiego juana
Podsumowanie:
-
Deprecjacja chińskiego juana ma znaczący wpływ na międzynarodowy handel.
-
Osłabienie juana stymuluje wzrost gospodarczy w Państwie Środka.
-
Podwyżki stóp procentowych w USA zwiększa presję na dalszy odpływ kapitału z rynków wschodzących.
-
Analiza techniczna pary walutowej USDCNY.
Chińska gospodarka jest największą gospodarką rynków wschodzących i drugą największą gospodarką świata. Zmiany w niej zachodzące m.in. na skutek prowadzonej przez chiński rząd polityki gospodarczej mają ogromny wpływ na światową gospodarkę jak i notowania poszczególnych walut. Biorąc pod uwagę ostatnie spowolnienie gospodarcze w Chinach, osłabienie juana jest kolejnym narzędziem stosowanym przez Ludowy Bank Chin do osiągnięcia założonego celu dla wzrostu gospodarczego na poziomie ok. 7% PKB. Deprecjacja juana oddziałuje w kierunku zwiększenia konkurencyjności cenowej chińskiego eksportu oraz zwiększenia marży producentów, co ma pozytywny wpływ na wzrost gospodarczy w Państwie Środka. Osłabienie juana wobec dolara będzie natomiast oddziaływało w kierunku zmniejszenia popytu Chin na dobra importowane z innych krajów (np. Niemcy). Zbyt szybka i gwałtowna deprecjacja juana również nadmiernie wzmaga odpływ kapitału z Chin oraz pogarsza globalny sentyment inwestycyjny wobec innych rynków wschodzących. Dalsze podwyżki stóp procentowych w USA, które mogą mieć już miejsce w okresie wakacyjnym mogą wzmagać odpływ kapitału z Chin i zwiększać presję na dalszą deprecjację juana wobec dolara.
Analiza techniczna USDCNY – interwał D1
Notowania pary walutowej USDCNY pozostają w długoterminowym trendzie wzrostowym. Na początku stycznia zostały osiągnięte tegoroczne maxima, po czym nastąpiła kilkutygodniowa korekta, z dnem wypadającym w drugiej połowie marca. W tym momencie należy zaznaczyć, że korekta ta miała identyczną wielkość co ta z okresu sierpień – październik 2015 roku, a więc równość korekt w tym przypadku została zachowana. W dalszej perspektywie czasowej powinniśmy oczekiwać kontynuacji osłabiania się juana w stosunku do amerykańskiego dolara.
Należy również dodać, że w ostatnich dwóch przypadkach deprecjacja juana w stosunku do dolara w konsekwencji doprowadzała do potężnych spadków na rynkach akcji jak i surowców. Czy tym razem sytuacja się znów powtórzy? Czas pokaże.
Komentarze 0