Tygodniowy przegląd rynkowy, 01.03.2019
USD
Początek tygodnia nie był zbyt pozotywny dla dolara, niemniej jednak na koniec tygodnia waluta potrafiła mocno zyskać względem jena, a także odrobić straty względem walut surowcowych oraz euro i Kabla. Głównym powodem osłąbienia było przemówienie Powella podczas świadczenia przed Kongresem. Prezes FED kolejny raz ostrzegał przed spowolnieniem wzrostu gospodarczego, a także powiedział, że polityka monetarna będzie dostosowywać się do warunków rynkowych, ale także FED nadal będzie się starał wspierać ekspansję ekonomiczną. Do umocnienia doprowadził lepszy od oczekiwań odczyt kwartalnego PKB, który wyniósł 2,6%, zamiast oczekiwanych 2,2%. Także ważną była informacja, że Trump pracuje z Chinami dla regulacji konfliktu.
W następnym tygodniu poznamy usługowe ISM PMI, ADP i najważniejszym wydarzeniem będzie NFP w piątek.
USD/JPY przebiło opór na opoziomie 111,60, co wskazuje na agresywny popyt. Cena znajduje się blisko czerwonej strefy miesięcznej lutego w okolicach poziomy 112,00, niemniej jednak sprzedaż jest bardzo ryzykowna do momentu patternu odwracającego. Kupujący powinni pilnować 21 EMA na wykresie H1 i H4, a także szukać okazji na 111,20.
GBP
Ten tydzień był dobry dla Kabla, głównie ze względu pozytywnych informacji ws. Brexitu. Premier May powiedziała, że jeśli jej umowa z UE będzie odrzucona Parlamentem 12 marca lub wcześniej, ona planuje przedłużyć deadline Brexitu. Pierwszy oraz drugi scenaruisz jest pozytywny dla Kabla, ponieważ właśnie Brexit bez umowy mocno uderzy po gospodarce o czym dużo razy powtarzał Carney. Dzisiejszy odczyt przemysłowego PMI wyniósł 52,0, co było zgodne z oczekiwaniami.
W następnym tygodniu poznamy tylko usługowe PMI, a także będzie przemówienie Carneya. Trzeba jednak śledzić informacje ws. Brexitu, ponieważ właśnie one mają największy wpływ na walutę.
GBP/USD odbiło się od poziomu 1,3350 po czym cena zaczęła korektę, co powinno zainteresować kupujących. Wsparcie znajduje się na poziomie 1,3200, ale nawet korekta do 1,3100 może dać dobrą okazję do kupna. Sprzedający powinni czekać na pattern odwracający na wyższym interwale, ponieważ waluta znajduje się w trendzie wzrostowym. Główny opór znajduje się na 1,3350.
Waluty surowcowe (AUD, NZD, CAD)
Waluty surowcowe miały dobry tydzień ze względu na słabszego dolara oraz sentyment risk-on, niemniej jednak wczorajsze dane z USA oraz dzisiejsze dane z Kanady zmieniły sytuację. Miesięczne PKB z Kanady wyniosło -0,1%, zamiast oczekiwanych 0,0%. Jest to drugi z rzędu odczyt wskazujący na spowolnienie gospodarcze. Spadek na ropie z powodu umocnienia dolara także pomógł osłabieniu Loonie. Ciekawostką jest to, że dane PKB z Kanady zostały opublikowane 90 sekund wcześniej od planowanej godziny, a cena zaczęła swój ruch jeszcze przed publikacją. Pojawiły się plotki, że było to spowodowane wyciekiem danych. Ale jak się okazało, Urząd Statystyczny Kanady sam opublikował dane za 30 minut przed publikacją w innym raporcie.
W następnym tygodniu poznamy pozwolenia na budowę, dezycję RBA ws. stóp procentowych, kwartalne PKB oraz sprzedaż detaliczną dla Aussie. Nie będzie żadnych ważnych odczytów z Nowej Zelandii, a z Kanady poznamy bilans handlowy, decyzję BOC oraz dane z rynku pracy.
USD/CAD miało mocny impuls wzrostowy i cena zrobiła wyższy szczyt po raz pierwszy od początku lutego, więc powinno to zainteresować kupujących. Korekta do 1,3230 lub 1,3200 może dać dobrą okazję do kupna. Główny opór znajduje się na poziomie 1,3330.
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Komentarze 0