Tygodniowy przegląd rynkowy, 18.05.2018
USD
Dolar amerykański miał mieszane ruchy przez większość tygodnia, niemniej na koniec dzisiejszej sesji waluta wróciła do umocnienia. W tym tygodniu także było bardzo mało danych z gospodarki USA, co mogło być przyczyną konsolidacji. Sprzedaż detaliczna wyniosła 0,3% m/m, zamiast 0,4% m/m, a bazowa sprzedaż detaliczna wzrosła o 0,3%, zamiast 0,5%. Odczyt miesięcznej produkcji w przemyśle był lepszy od oczekiwań i wyniósł 0,7%, zamiast oczekiwanych 0,6%. Największy ruchu spowodowało przemówienie Kaplana, który był dość jastrzębi i stwierdził, że według niego wzrost gospodarczy coraz bardziej przyśpiesza, co zwiększa szansę dalszych podwyżek w USA.
W następnym tygodniu mamy mało ważnych odczytów z USA. Poznamy jedynie odczyt z zamówień na dobra trwałe i sprzedaż detaliczną na rynku wtórnym
USD/JPY zatrzymał się na oporze po osiągnięciu celu wzrostowego. Para walutowa jest w trendzie wzrostowym i prawdopodobnie będzie kontynuowała ten ruch w następnym tygodniu.
GBP
Na początku tygodnia, Kabel odrabiał straty po braku podwyżki przez BOE, niemniej jednak dane były gorsze od oczekiwań, co spowodowało dalsze osłabienie waluty. Stawka kwartalna wzrosła o 2,6%, podczas gdy rynek oczekiwał 2,7%. Także liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych była większa od oczekiwań i wyniosła 31,2 tys., zamiast oczekiwanych 13,3 tys. Takie dane obniżają prawdopodobieństwo podwyżki.
W następnym tygodniu poznamy raport inflacyjny, roczne CPI, miesięczne PPI oraz sprzedaż detaliczną.
GBP/USD zatrzymało się po raz kolejny na wsparciu na poziomie 1,3455. Kupujący powinni poczekać na przebicie 55 EMA na wykresie H1 przed zawarciem długiej pozycji, ponieważ cena wyraźnie na nią reaguje. Konserwatywni kupujący powinni poczekać na przebicie 200 EMA.
Waluty surowcowe (AUD, NZD, CAD)
Waluty surowcowe przez większość tygodnia znajdowały się w konsolidacji. Najmocniejszą walutą jest Aussie a najsłabszą Loonie, co prawdopodobnie jest związane ze spadkami na ropie. Aussie zyskuje, ponieważ dane z rynku pracy były lepsze od oczekiwań i wyniosły 22,6 tys., zamiast 19,8 tys. Dzisiejsze dane z Kanady były mieszane. Miesięczne CPI wyniosło 0,3%, zgodnie z oczekiwaniami, a bazowa sprzedaż detaliczna spadła o -0,2% m/m, zamiast wzrostu o 0,5% m/m.
W następnym tygodniu poznamy kwartalną sprzedaż detaliczną dla Kiwi, oprócz tego nie będzie żadnych ważnych danych dla walut surowcowych.
AUD/USD utrzymuje poziomy nie zwracając uwagi na umocnienie dolara, co może być dobrym sygnałem dla kupujących. Daje to szansę na odbicie do góry w następnym tygodniu, warto więc pilnować dany wykres i szukać okazji do kupna.
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Komentarze 0