VIX – indeks strachu
Podsumowanie:
- Czym jest indeks strachu?
- Interpretacja i wykorzystywanie indeksu VIX
- Aktualna analiza techniczna
- VIX jako ważny czynnik w strategii inwestowania.
Kilka słów o indeksie strachu VIX
W ostatnim roku mieliśmy do czynienia z dużą zmiennością na rynkach finansowych, a co za tym idzie, ryzyko podejmowanych działań jest coraz większe. Jednym z najciekawszych aspektów miar nastroju czy też strachu jest wspomniany indeks VIX (Volatility Index). Jest on obliczany i publikowany przez Chicago Board Options Exchange (CBOE) według wyznaczonego wzoru na podstawie zmienności zawartej w cenach opcji na amerykański indeks S&P500. Inwestorzy stosujący ten indeks starają się przewidzieć, jak gwałtowne będą wahania kursów.
Jak wykorzystywać indeks VIX?
Im wyższe jego wartości, tym większy strach na rynku i tym większe okazje do kupowania przecenionych akcji. Zmienność na rynku rośnie, gdy ceny podlegają znacznym wahaniom. Tak samo gdy zmieniają się ruchy cen, indeksy zmienności rosną. W okresach spokoju na giełdzie wartości indeksu VIX są stosunkowo niskie.Średnia wartość indeksu na przestrzeni lat wynosi około 20 pkt. Indeks ten o wiele mocniej reaguje na perspektywę spadków, stąd właśnie jest on nazywany indeksem strachu.
Jak go interpretować?
VIX poniżej 20 oznacza hossę.
VIX pomiędzy 20 – 30 interpretujemy jako stan oczekiwania lub też niepewności.
VIX powyżej 30 oznacza potencjalny rynek niedźwiedzia (spadki)
Należy wspomnieć, że jest to jedynie klasyczne ujęcie teoretyczne. Obecnie z uwagi na rozwój rynków finansowych mogą występować sytuacje odwrotne, pomimo, że są to raczej wyjątki niż reguły.
Analiza techniczna indeksu VIX pokazuje, że notowania po raz kolejny zbliżają się do znaczącego wsparcia zlokalizowanego w okolicach 15 pkt. Może to oznaczać, że w przypadku powrotu do wzrostów tego indeksu można spodziewać się wzmożonej zmienności.
W tym momencie należy przypomnieć, że VIX nie wskazuje kierunku ruchu indeksu S&P500, a jedynie jego siłę. Tak jak wspominałem powyżej, nie jest również prawdą, że indeks ten rośnie tylko podczas spadków na giełdach. Mierzy on jedynie zmienność cen, a ta może rosnąć zarówno podczas trendu wzrostowego, jak i spadkowego. Obecnie, możemy się jedynie domyślać, że gdy indeks VIX gwałtownie zawróci i zacznie rosnąć, to będziemy mieć najprawdopodobniej do czynienia ze spadkami na giełdach, ponieważ amerykański indeks S&P500 jest mocno wykupiony i w ostatnich kilku tygodniach nie było żadnej większej korekty spadkowej.
W swojej strategi wykorzystuję opisywany tutaj indeks zmienności. Spoglądam na niego codziennie po zakończeniu sesji giełdowej w USA, a więc o 22.00 polskiego czasu. Jeśli nie widać na nim zdecydowanych ruchów w górę lub w dół to ignoruję go. U części brokerów działających na polskim rynku jest możliwość również inwestowania w instrumenty którego cena oparta jest na notowaniach kontraktów na wspomniany indeks, jednak jest to na obecną chwilę dość mało popularne.
Tags: bessa hossa indeks strachu VIX
Komentarze 0