W poszukiwaniu nowego Integera
Wielu inwestorów do dziś rozgrzewa myśl o spółce Integer. Niesamowita historia firmy, która z przysłowiowej piwnicy w Krakowie, rzuciła wyzwanie wielkiej Poczcie Polskiej. Stworzyła innowacyjny produkt, ostatecznie zaczęła podbijać świat. Kurs akcji wystrzelił w tym czasie niesamowicie w górę (w szczycie niemal 30 krotnie). Dziś jednak Integer radzi sobie dość średnio, dlatego wielu poszukuję spółki, która mogłaby odnieść podobny sukces lub przynajmniej prezentuje dość spory potencjał.
Gazowa nadzieja
Naturalnie podczas poszukiwania nasuwa się spółka Duon, jest to stosunkowo niewielka firma z Wielkopolski. Jej wartość księgowa to około 200 milionów złotych. Funkcjonuje na bardzo trudnym rynku gazu i energii, co ciekawe dysponuje własną siecią dystrybucji błękitnego paliwa. Natomiast prąd sprzedaje na wolnym rynku sieciami przesyłowymi.
Spółka szykuje się do pełnego urynkowienia handlu gazem w Polsce w międzyczasie notując doskonałe wyniki sprzedażowe w przedstawionym najlepszym w historii spółki raporcie rocznym 2014. Oczywiście porównanie do Integra w sensie przyszłości i możliwości spółki jest jak najbardziej na miejscu, niemniej jednak rynek gazu jest dużo trudniejszym rynkiem a bariery technologiczne dużo, dużo większe. Dlatego też tak skala rozkwitu spółki, będzie z pewnością mniej spektakularna.
Historycznie mamy dostęp do bardzo odległych notowań tej spółki, jednakże wcześniej były to walory spółki Cp Energia, która wyszła w skład grupy. Duon następnie konsolidował zakupioną spółkę. Zmieniał strategie inwestycyjną, powoduje to, iż historyczne notowania przed konsolidacją tych walorów w grupie Duon, nie są tak istotne jak notowania po maju 2012, od kiedy grupa ma już obecny kształt.
Coś dla techników
Spośród średnich i płynnych firm w indeksie WIG omawiany walor charakteryzuje się tym, iż jest jedną z bardziej technicznych spółek. Wszelkie fale, korekty, impulsy są czytelne, a co ciekawsze, każdy z tych ruchów trwa dość podobną ilość czasu. Średnia korekta trwa około 45-70 sesji, natomiast średni impuls wzrostowy to około 150-200 sesji. Warto zaznaczyć że ostania korekta, jak i wcześniejsze zatrzymują się często idealnie na zniesieniu 61.8 poziomu Fibiocciego.(Rysunek 2) Oznaczałoby to że szczytów możemy się spodziewać pod koniec wakacji. Jeśli dołożymy do tego dość stabilne i klarowne tło fundamentalne, możemy stworzyć ciekawy plan inwestycyjny dla tej spółki.
W tej chwili bardzo łatwo możemy zauważyć że kurs znajduje się powyżej poziomu popytu wyznaczonego przez Squabera (rysunek 3). Dopóki poziomy te są utrzymane kurs powinien rosnąć aż do szczytów, które w perspektywie wakacji powinny zostać przebite. Dodatkowo za wzrostami może przemawiać bardzo pozytywny sentyment do rynku gazowego. Bardzo wielu inwestorów podłączyło się ostatnio do mocnych wzrostów na PGNIG, z czasem wielu z nich pewnie dostrzeże niedowartościowanie Duon-a, co może owocować podobnym rajdem w górę. (rysunek 4,5)

Rysunek 3. Analiza Podaży i Popytu. Duon D1 2.04.2015
Pomimo komfortowej sytuacji spółka stara się studzić oczekiwania inwestorów przedstawiając prognozy, które miałyby oznaczać spadek dynamiki wzrostu zysków i przychodów w 2015.
W akcjonariacie spółki znajdziemy fundusze OFE oraz TFI, mające łącznie około 15% akcji. Spółka w tym roku otrzymała 2 rekomendacje, obie kupuj z czego w jednej z nich cena docelowa to aż 3 złote.
Podsumowując można zauważyć, że spółka nie jest specjalnie popularna na forach i we wszelkich rankingach popularności, wśród inwestorów indywidualnych. Natomiast prezentuje bardzo solidne podstawy i nowatorski jak na Polskę model biznesowy. W mojej opinii kilka najbliższych kwartałów przyniesie okazje dla inwestorów szukających okazji w dłuższym terminie jak i dla tych szukający szybkich strzałów w górę.
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Komentarze 0