Walutowy Brief – Kabel i Brexit w centrum uwagi, 13.03.2019
USD
Dolar miał zły początek tygodnia, ponieważ on osłabił się przeciwko większości walut i pozostaje w konsolidacji jedynie względem jena japońskiego. Dane z amerykańskiej gospodarki były mieszane, bazowa sprzedaż detaliczna wyniosła 0,9%, zamiast 0,4%, a sprzedaż detaliczna wykazała wzrost o 0,2%, zamiast 0,0%. CPI jednak nie zaskoczyło rynek i wyniosło 0,2%, co było zgodne z oczekiwaniami, a bazowe CPI było słabsze i wykazało wzrost o 0,1%, zamiast 0,2%. Dzisiejszy odczyt bazowych zamówień na dobra trwałe były słabsze od oczekiwań i spadły o -0,1%, a PPI wyniosło 0,1%, zamiast 0,2%. Jutro nie mamy żadnych danych z USA, a rynek raczej będzie skupiony na Kablu.
USD/JPY nie potrafiło przebić WPP pomimo wzrostu w poniedziałek, co wskazuje na to, że popytu zabrakło siły względem mocniejszego jena japońskiego, co powinno zainteresować sprzedających. Cel spadkowy znajduje się na wsparciu w okolicach 110,50.
GBP
Ten tydzień jest bardzo ważny dla Kabla z uwagi na różne głosowania ws. Brexitu. Pierwsze z nich odbyło się we wtorek, gdzie Premier May przegrała kolejne głosowanie (391 przeciwko; 242 za), co oznacza, że dziś odbędzie się kolejne głosowanie, gdzie Parlament będzie głosował „za” czy „przeciwko” Brexitu bez umowy, co oznacza, że będzie to bardzo ryzykowne wydarzenie dla Kabla. Przypominam, że Premier May mówiła o tym, że jeśli jej umowa nie przejdzie to ona będzie wspierać przedłużenie deadlinu z 29 marca na późniejszy termin, co będzie pozytywnym wydarzeniem dla Kabla, ale jeśli Parlament zagłosuje za no-deal Brexit, to będzie to duże ryzyko dla gospodarki W. Brytanii i prawdopodobnie osłabi Kabla (w zależności od tego jak mocno dany wynik jest już „w cenie”). Jeśli jednak Parlament zagłosuje przeciwko Brexitu bez umowy to jutro odbędzie się kolejne głosowanie ws. przedłużenia deadlinu (prawdopodobnie na miesiąc). Miesięczne PKB wyniosło 0,2%, co było zgodne z oczekiwaniami, a produkcja przemysłowa była lepsza od oczekiwań i wzrosła o 0,8%, zamiast 0,2%.
GBP/USD odrobiło większość strat po wczorajszym spadku, co wskazuje na obecność popytu, trzeba jednak zaznaczyć, że w tak trudnych warunkach rynkowych analiza techniczna działa z dużo mniejszym powodzeniem, ponieważ ruchy cenowe w większości są spowodowane paniką lub euforią, niemniej jednak obserwacja takich wydarzeń daje bezcenne doświadczenie. Dla handlu w takich warunkach trzeba zaznaczyć jedynie kluczowe poziomy i zawierać pozycje jedynie na nich, dla zmniejszenia potencjalnego ryzyka. Kluczowy opór znajduje się na poziomie 1,3300 i jego przebicie powinno osłabić presję podażową. Kluczowe wsparcie znajduje się na poziomie 1,3000. Wszystkie pozycje powinni być zabezpieczone przed głosowaniem lub nawet zamknięte.
Waluty surowcowe (AUD, NZD, CAD)
Waluty surowcowe odrobiły część strat na początku tygodnia, co prawdopodobnie było związane z osłabieniem dolara oraz zamknięciem pozycji po spadkach z zeszłego tygodnia. Aussie jest najsłabsze, a Kiwi najmocniejsze. W tym tygodniu prawie nie ma ważnych danych dla tych walut, dlatego nastawienie rynkowe ma kluczowe znaczenie. Przypominam także o okresie podatkowym w Japonii, co powoduje umocnienie jena. Jutro odbędzie się webinar gdzie skupimy się na Japonii oraz jenie japońskim (https://investio.pl/webinaria/niuanse-jena-japonskiego-praktycznie-o-jpy), dlatego zapraszam wszystkich zainteresowanych tematyką JPY i chcieli by specjalizować się na danej walucie.
AUD/JPY znajduje się w okolicach oporu na poziomie 78,90 i tworzy potencjalny podwójny szczyt po korekcie, co powinno zainteresować sprzedających. Stop- loss także będzie krótki, ponieważ przebicie 79,00 wskaże na prawdopodobny wzrost do 79,70. Cel spadkowy znajduje się na 77,70.
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Komentarze 0