Warren Buffet i Charles Munger – analiza firm, nie akcji.
W ramach niniejszego blogu zostało powiedziane wiele rzeczy odnośnie inwestowania w wartość – podejścia zaproponowanego i kojarzonego z Benjaminem Grahamem, który był nauczycielem Warrena Buffeta. Warren Buffet wykorzystał uwagi swego mentora w sposób doskonały. Nie sposób zatem nie przybliżyć tu jego sylwetki wraz z sylwetką jego najbliższego współpracownika – Charlesa Mungera oraz ich podejścia do inwestowania w akcje.
Sylwetki:
Warren Buffet to jeden z najbogatszych ludzi świata. Prezes Berkshire Hathaway – prawdopodobnie najsłynniejszego holdingu inwestycyjnego na świecie. Jego nazwisko stanowi niekwestionowany autorytet dla inwestorów giełdowych. Charles Munger to przyjaciel Buffeta, wiceprezes Berkshire Hathaway. Razem stworzyli doskonałą machinę do inwestowania. Buffet od najmłodszych lat pozostawał pod wpływem Benjamina Grahama i analizy finansowej, natomiast Munger skłaniał się ku analizie jakościowej pozostając pod wpływem Philipa Fischera. Kryteria doboru spółek proponowane przez Buffeta prezentujemy poniżej.
Koncepcja:
- Wartość wskaźnika zwrotu z kapitału zainwestowanego ma być odpowiednia,
- Niska lub najlepiej brak dźwigni finansowej,
- Odpowiednia marża zysku,
- Każda reinwestowana złotówka ma dać przynajmniej o złotówkę większą wartość rynkową w długim okresie.
Weryfikacja:
Inwestor powinien odpowiedzieć sobie na następujące pytania:
Czy działalność firmy jest prosta i zrozumiała?
Należy nie wychodzić ze swojego kręgu kompetencji, inwestować w firmy, których działalność się rozumie, mające proste oraz zdrowe modele biznesowe. Buffet unika branż, w których produkty są standaryzowane, a jedyna konkurencyjność polega na obniżaniu cen. Szuka firm, których produkty są potrzebne i pożądane, nie mają bliskich substytutów, są oferowane na rynku, na którym ceny nie są regulowane urzędowo
Czy działalność firmy ma długą historię miarodajnych wyników operacyjnych?
- Buffet nie kupuje akcji, które są modne, kupuje takie, po których spodziewa się, że będą dobrze prosperowały w długim okresie, prognozy opiera na historii stabilnych wyników z przeszłości.
- Buffet unika firm przechodzących gwałtowne zmiany, uważa, że to oznacza fiasko poprzednich planów. Wnioskować stąd można, że unika firm w głębokiej restrukturyzacji, jako, że jest to jedna wielka niewiadoma, Buffet uważa, że brak zmian, przy dobrej historii wyników przynosi solidne zyski. Buffet unika też spółek w programach sanacyjnych, bo te często przynoszą fiasko
Czy firma ma dobre perspektywy długookresowe?
- Buffet patrzy, czy firma ma trwałą, długookresową przewagę konkurencyjną w przyszłości, szuka firm, które nazywa franczyzowymi (firmy, których produkty są potrzebne i pożądane, nie mają bliskich substytutów, są oferowane na rynku, na którym ceny nie są regulowane urzędowo).
- Buffet uważa, że firmy franczyzowe mają dużą elastyczność cenową, mogą podnosić ceny, bez obawy, że sprzedaż spadnie, nawet w przypadku malejącego popytu oraz niewykorzystanych w 100% mocach produkcyjnych, co czyni ich odpornymi na inflację.
- Ponadto w firmy oferujące produkty standaryzowane nie warto inwestować, gdyż ich jedyną możliwością konkurencyjną jest obniżanie cen, czyli zysku, dlatego warto inwestować jedynie w firmy franczyzowe.
Opisane powyżej w sposób dosłowny zalecenia Buffeta stanowią jedynie ogólny zarys jego wizji skutecznego inwestowania w akcję. Nie mniej stanowią one (wraz z poglądami Grhama) bardzo solidną podstawę do wykorzystania fundamentalnego podejścia do inwestycji.
Więcej na temat analizy finansowej spółek giełdowych dowiesz się dzięki naszej dedykowanej aplikacji squaber.com oraz podczas jednego z organizowanych przez nas darmowych szkoleń online. Zapisy pod tym linkiem.
Komentarze 0