Wielka Brytania w centrum uwagi inwestorów
Kluczowy dzień dla brytyjskiego funta
Dziś bardzo pozytywnie zaskoczył odczyt produkcji przemysłowej z Wielkiej Brytanii, której roczna dynamika odbiła z 0,1% do 0,7% wspierając notowania już i tak umacniającego się funta. Pozostaje pytanie, czy jest to dobry sygnał przed jutrzejszymi dwoma bardzo ważnymi wydarzeniami? Pierwsze z nich to publikacja 3-miesięcznej średniej płacy godzinowej, która ma według konsensusu ma pozostać na poziomie 1,7% r/r. Jednak już godzinę później pozostanie ona w cieniu wydarzenia, które może mieć wpływ na średnioterminowy trend na GBPUSD. Mowa o raporcie o inflacji, który sporządzany jest przez BoE, co trzy miesiące i którego prognozy wykorzystywane są przez MPC do podejmowania decyzji dotyczących dalszej polityki pieniężnej.
Poniżej przedstawione są dwa najważniejsze wykresy z raportu, który pojawił się w lutym. Przedstawiają one projekcje ścieżki inflacji i PKB. Każda zmiana w trajektorii tych dwóch zmiennych będzie mieć odzwierciedlenie w reakcji inwestorów. Najistotniejszą informacją wydaje się być to jaką dynamikę CPI Bank Anglii prognozuje na początek 2016 roku – rewizja w górę powinna spowodować umocnienie funta, natomiast w dół analogicznie jego osłabienie. Analizę techniczną pary GBPUSD można zobaczyć TUTAJ.
EURUSD i USD_I zrealizują formację głowy i ramion?
Pomimo iż dzisiaj ponownie głównym tematem na rynkach była Grecja to omawiania jej sytuacji na ten moment jest bezwartościowe, gdyż dobiegające z „kuluarów” informacje są po prostu sprzeczne. Wiadomo jednak, że rząd Grecji wykorzystał już wszystkie możliwe sposoby, aby spłacić bieżące zobowiązania i jeśli w tym tygodniu porozumienie nie zostanie zawarte to będziemy świadkami bankructwa tego kraju. W ten sposób znacząco wzrośnie prawdopodobieństwo wyjścia Grecji ze Strefy Euro.
Jutro natomiast bardzo ważną rolę będą odgrywać dane makroekonomiczne z największych gospodarek świata. W godzinach porannych warto zwrócić uwagę na odczyt produkcji przemysłowej z Chin, który może ustawić sentyment na cały dzień dla giełd, a także surowców i walut surowcowych.
Pół godziny później notowania euro będą reagować na odczyty PKB największych gospodarek Strefy Euro. Najbardziej istotne dla zbiorczego wyniku będą dane z Niemiec, gdzie dynamika PKB ma zwolnić z 1,6 do 1,2% r/r. We Włoszech natomiast prognozuje się powolne utworzenie dołka w obszarze recesji (prognoza -0,2% wobec obecnego -0,5% r/r). Te dwa odczyty mogą mieć istotne znaczenie dla całej Wspólnoty, w której ożywienie ma przyspieszyć z 0,9% do 1,1% r/r. Stan gospodarek państw wchodzących w skład unii walutowej ma oczywiście kluczowe znaczenie dla stanu polskiej gospodarki, której wstępny odczyt PKB za I kwartał poznamy już w piątek.
W godzinach popołudniowych napłyną dane o sprzedaży detalicznej z USA. Odczyty za ostanie 4 miesiące wzbudzały bardzo dużo emocji, gdyż wykazały znacznie spowolnienie tego wskaźnika, co sprzyjało korekcie na dolarze. Z tego też powodu jutrzejsze dane będą bardzo ważne i moim zdaniem mają dużą szansę na pozytywne zaskoczenie. Biorę tutaj bowiem pod uwagę wskaźniki sentymentu konsumentów oraz wyniki ostatnich PMI i danych z rynku pracy. Gdyby jednak zawiodły to byłby to mocno cios dla USD.
Przyjmując jednak optymistyczny wariant, na wykresach EURUSD i indeksu dolara może utworzyć się bardzo wyraźna formacja głowy i ramion, której przesłanie jest dobrze znane każdemu traderowi. Jest to szczególnie ciekawa sytuacja, gdyż formacja ta w przypadku indeksu USD powstaje idealnie na kluczowym wsparciu, czyli zasięgu 112,8%, który już wielokrotnie wskazywałem w komentarzach. Tym samym przełamanie ostatniego dołka może być złym sygnałem dla dolara, natomiast przebicie linii szyi sygnałem odwrócenia trendu.
W czwartek natomiast zapraszam otwarty webianar, na którym Marcin Tuszkiewicz odpowie na takie pytania:
- Czy korekty mogą być „pewne”?
- Jaka jest różnica między handlem z trendem a handlem korekty?
- Gdzie szukać wejść z dużym prawdopodobieństwem?
- W jaki sposób określać cele dla takich pozycji?
- Czy taki styl tradingu jest dla każdego?
- Jak prowadzić pozycję z wykorzystaniem Price Action?
Na wydarzenie można zapisać się TUTAJ.
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Tags: #EURUSD indeks dolarowy inflacja
Komentarze 0