Wskaźniki Billa Williamsa – zamykanie pozycji
Po omówieniu podstawowych 4 wskaźników Billa Williamsa tj:
oraz sygnałów do otwierania pozycji, czas omówić na ich podstawie momenty wyjścia z rynku. Występuje jeden podstawowy sygnał zamknięcia pozycji – wykorzystując linie alligatora sygnałem do zamknięcia pozycji w przypadku trendu wzrostowego jest wystąpienie kursu zamknięcia ostatniej świecy poniżej linii czerwonej. W przypadku trendu spadkowego jest to wystąpienie kursu zamknięcie ostatniej świecy powyżej linii czerwonej.
Bill Williams zaproponował również pewien mechanizm ochrony zysków podobny do mechanizmu trailling stop. Podczas trendu wzrostowego polega on na modyfikacji poziomów stop loss w przypadku jednoczesnego wystąpienia pięciu kolejnych zielonych słupków na histogramach AO lub AC. System modyfikuje wtedy stop loss wszystkich otwartych zleceń ustalając jego wartość na poziomie równym najniższej wartości świecy odpowiadającej piątemu kolejnemu zielonemu słupkowi na histogramach AO lub AC. W przypadku kolejnych zielonych słupków na histogramach wartość stop lossa jest modyfikowana do poziomu najniższego kursu świecy odpowiadającej kolejnym zielonym słupkom histogramów AO lub AC.
W przypadku trendu spadkowego mechanizm działa analogicznie. Po serii pięciu kolejnych jednoczesnych czerwonych słupków histogramu AO lub AC modyfikacji ulega poziom stop loss wszystkich otwartych zleceń do wartości najwyższego kursu ostatniej świecy. Jeśli występują kolejne jednoczesne czerwone słupki na histogramach ponownej modyfikacji ulegają stop lossy do poziomu najwyższego kursu kolejnej świecy.
Tak skonstruowany system transakcyjny został pierwotnie z sukcesem testowany dla indeksu SP500. Oczywiście przedstawione w tej i poprzednich częściach wskazówki są jedynie ogólnymi wytycznymi, które trzeba adaptować do panujących warunków. Analiza techniczna jest bardzo subiektywnym podejściem, jeśli coś sprawdzało się w przeszłości niekoniecznie musi sprawdzać się w przyszłości.
Komentarze 5
Logic1976
Staram sie poznać system i wynajduje coraz to nowsze rzeczy które mnie trapią. Ostatnio nie moge sobie poradzić pewnym tematem. Wiemy że pozycje otwieramy gdy pierwszy fractal znajduje sie nad lub pod niebieska linią. Problem polega na tym że bardzo często występuje taka sytuacja że po pojawieniu sie fractala powyżej lini niebieskiej linia czerwona na której umieszczamy SL jest bardzo blisko no i niestety wtedy mamy do czynienia z wybijaniem pozycji. Czy jest jakaś metoda jakiś inny sposób proponowany przez B.Williamsa na stawianie obronnego SL. Dodam jeszcze że gram na interwale H1.
Logic1976
5 Kolejnych Słupków czyli … na AO i na AC Muszą się pokazać jeden pod drugim czy jak? Czy jeżeli na AO mamy 5 potrzebnych słupków ale na AC te kolejne 5 słupków rozpocznie sie od np 3 słupka na AO to czy to tez jest ważne gdy np na AO od nowa mamy zgodne z kierunkiem.
Piotr Baron
@Logic1976 masz absolutną rację, źle użyłem spójnika „i”. Powinno tam być „lub”. Pięć zielonych (czerwonych) słupków na histogramie AO lub AC powoduje przesunięcie zlecenia SL w trendzie wzrostowym (spadkowym). Każdy z tych histogramów jest traktowany oddzielnie w idei którą opisywałem w tej serii. Przepraszam za nieścisłość.
Logic1976
Odnawiam chyba temat bo nurtuje mnie dla prawidłowości działania na tym systemi jedna rzecz. Jeżeli jednym z sygnałów zamkniecia jest przecięcie przez kurs linii to pozostje pytanie czy jako odnośnik bierzemy poziom linii pod swiecą czy może poziom który powstaje po czasowym przesunieciu bo linia czerwona jest przesunięta o 5 kroków interwału. Poziom linii z pod lub nad swiecy w zależności od tego czy gramy short czy long jest inny niż koncówka sredniej.
Jeżeli mogę prosić o szybką odpowiedz będę wdzieczny
Piotr Baron
Z tego co pamiętam, jest to zdecydowanie poziom linii przy danej świecy. Nie bierzemy tutaj pod uwagę przesunięcia 5 okresów w przód. Jeżeli świeca przebija linię czerwoną w danej chwili to to jest moment zdefiniowany przez Williamsa jako odpowiedni do zamknięcia pozycji.