Transakcja zgodna z testowaną strategią – Podejście Klasyczne, Złoto – 23.05.2014
Testowana strategia i zaprezentowane w niej podejście uznane zostało za nieefektywne po przekroczeniu ustalonego limitu obsunięcia kapitału, czyli -25%. Strategia miała dać odpowiedź na pytanie, czy za pomocą narzędzi takich jak geometria 100% oraz zasięgi i zniesienia Fibonacciego można precyzyjnie wyznaczyć zakończenie korekty, tak aby „uchwycić” cały później tworzący się impuls.
Niedoskonałości takiego podejścia oraz trudności jakie można napotkać podczas handu tą metodą to m.in.:
– zarządzanie pozycją i manipulacja zleceniem SL, które pozwalały na stratę nawet w przypadku wcześniej wypracowanego kilkuprocentowego zysku,
– identyfikacja trendu – strategia może osiągać lepsze rezultaty na rynkach, gdzie panuja wyraźniejsze trendy np. rynek akcji,
– brak możliwości przestawienia zlecenia SL w momencie, gdy pozostajemy poza rynkiem (nie śledzimy notowań),
– mała liczba sygnałów, które determinują moment wejścia powoduje powstanie zbyt dużej ilości sygnałów „niskiej jakości”,
– występujące tzw. fałszywe wybicia, aktywujące (niewystarczająco duże) zlecenia obronne ustawione na zniesieni 113%, co jest częstym zjawiskiem na rynku przed powstaniem impulsu.
Od kilku miesięcy główny trend na złocie jest spadkowy, a obecnie w tworzącej się konsolidacji również można wyznaczyć kanał cenowy, w którym kształtowane są coraz niższe szczyty i dołki. W ten sposób określony został trend i podstawy do szukania okazji do zajęcia pozycji krótkiej. Kształtująca się w czwartek zwyżka miała potencjał oraz odpowiednią strukturę do zakwalifikowania całego układu cenowego jako korektę pędzącą – oznaczoną na rysunku. Sygnałem do ustawienia zlecenia sell limit była konfluencja zasięgu 100% ze zniesieniem wewnętrznym 78,6% fali B. Zarówno sygnał jak i wielkość pozycji była zgodna z założeniami strategii, jednak poślizg cenowy podczas zamykania pozycji na poziomie SL spowodował nieco większa stratę niż zakładał plan: -2,59%.
W mojej ocenie transakcja była dobra, a dalszy ruch ceny potwierdził, że rynek miał intencje spadkowe. Zlecenie obronne zostało aktywowane niestety w bardzo pechowym miejscu, ale jest to ryzyko, które niesie za sobą strategia oparta o zlecenia oczekujące. Obecnie portfel przynosi niewielką stratę – trzeba jednak wziąć pod uwagę, że w każdej strategii możliwa jest dłuższa seria niepowodzeń – do dalszej weryfikacji skuteczności sygnałów potrzebna będzie zdecydowanie większa próbka transakcji.
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Komentarze 0