Złoto – analiza: techniczna, fundamentalna i makroekonomiczna
W tym wpisie chciałbym przyjrzeć się bieżącej sytuacji na rynku złota. Zacznijmy od analizy technicznej tego instrumentu, w tym celu spójrzmy na wykres w interwale tygodniowym:
Analiza techniczna
Jak widać na wykresie powyżej, złoto wciąż broni 4-letniej linii trendu wzrostowego, taka sytuacja jest rzadko spotykana na rynkach finansowych. Od pewnego czasu nastroje na tym rynku są jednak znacznie gorsze, kurs tego kruszcu znajduje się bardzo blisko linii wsparcia, w ostatnich tygodniach kilkakrotnie mieliśmy do czynienia z próbami wybicia dołem, do tej pory wszystkie zakończyły się powrotem powyżej linii trendu. Z punktu widzenia analizy technicznej, złoto od niemal pół roku porusza się w formacji trójkąta symetrycznego, w najbliższych tygodniach można spodziewać się prób wybicia z tej formacji, jako, że potencjalny zakres wahań jest już bardzo wąski. Kurs złota znajduje się bardzo blisko 4 letniej trendu, potencjalne, zdecydowane wybicie dołem może spowodować znaczny ruch cen na tym surowcu – z pewnością najbliższe tygodnie będą bardzo ciekawe.
Analiza makroekonomiczna
Spójrzmy teraz jak wygląda sytuacja makroekonomiczna na tym surowcu. Złoto jest tzw. „towarem kryzysowym,” jego cena rośnie w przypadku wszelkich kryzysów, niepokojów na rynkach finansowych, kruszec ten jest tzw. bezpiecznym aktywem nabywanym przez inwestorów w przypadku wzrostu awersji do ryzyka na rynkach finansowych.
Najważniejszym czynnikiem mającym wpływ na notowania złota jest polityka monetarna Fed, ewentualna (niespodziewana) decyzja na temat przeprowadzenia kolejnego luzowania ilościowego (QE3) mogłaby przyczynić się do kontynuacji hossy na tym surowcu. Kiedy można oczekiwać większych spadków cen złota z powodów makroekonomicznych? Z pewnością sytuacja taka będzie miała miejsce w miarę zbliżania się do momentu rozpoczęcia zacieśnienia polityki monetarnej przez amerykański bank centralny, obecnie stopy procentowe są na historycznie niskich poziomach, początek ścieżki wzrostu stóp będzie czynnikiem podażowym na rynku złota. Kiedy to się stanie? Fed zobowiązał się do utrzymywania ultra niskich stóp procentowych do 2014 roku, prawdopodobnie podwyżki zaczną się nieco wcześniej przed oficjalnym komunikatem. Chciałbym jedynie pokreślić, że zgodnie z zasadą „rynek dyskontuje przyszłość” – restrykcyjna polityka monetarna zapowiedziana przez Fed na 2014 jest już ujęta w cenach, spadki cen złota mogą zostać spowodowane wcześniejszą niż oficjalnie zapowiadaną zmianą kierunku polityki monetarnej USA.
Kolejnymi czynnikami mającymi wpływ na notowania tego kruszcu są perspektywy wzrostu gospodarczego najważniejszych gospodarek światowych, kiepskie informacje makroekonomiczne z Chin, USA, czy strefy euro będą powodowały wzrost awersji do ryzyka, a w konsekwencji wzrosty cen złota.
Analiza fundamentalna
Jak wygląda fundamentalna sytuacja na rynku złota? Na to pytanie jest bardzo ciężko odpowiedzieć. Złoto jest bardzo specyficznym instrumentem finansowym, który w zasadzie nie przedstawia żadnej większej wartości fundamentalnej. Surowiec ten nie generuje przepływów pieniężnych, jego wartość przemysłowa jest również marginalna (wykorzystanie w przemyśle jubilerskim). Złoto, jak już wcześniej wspomniałem, traktowane jest jako towar kryzysowy, jego cena rośnie w przypadku pogorszenia nastrojów na rynków finansowych. Inwestorzy traktują ten kruszec jako tzw. „twardą walutę,” która umacnia się w przypadku kłopotów gospodarczych gospodarki globalnej, tzw. „psucia pieniądza” etc. Sytuacja taka wynika z zaszłości historycznych, systemu Bretton Woods kiedy złoto w rzeczywistości pełniło funkcję waluty. Jedynym czynnikiem utrzymującym wzrost cen tego surowca jest popyt spekulacyjny, w przypadku realizacji kolejnych czynników ryzyka, o których pisałem wcześniej, znaczna podaż można doprowadzić do gwałtownej korekty 4 letniej hossy na rynku złota.
Tags: złoto
Komentarze 3
DTL
Aż nie mogę się powstrzymać, by obok długookresowej ceny złota ( http://thumbhost.eu/show-18011_gold-long-term1.jpg.html )
podać cenę złota w złocie! http://thumbhost.eu/show-10844_cena-zlota-w-zlocie.jpg.html
Risk and Profit - Inwestycje w akcje
Jeśli chodzi o wskazany trend czteroletni – to raczej został on pokonany. Natomiast polecam obserwację wykresu w szerszym horyzoncie czasowym.
gen Kapica
Temat potraktowany bardzo po łebkach. Analiza fundamentalna tutaj przeprowadzona to bełkot. Znaczny wzrost podaży złota? W sensie alchemia, czy zatrudnienie przez Chińczyków Balcerowicza jako doradcy? ;)