Analiza indeksów giełdowych: RTS (Rosja) – 17.03.2014
Od początku roku na rosyjskim parkiecie panują pesymistyczne nastroje, co przełożyło się w tym czasie na 26 procentowy spadek wartości głównego indeksu RTS. Czynników składających się na słabość giełdy największego terytorialnie państwa na świecie jest kilka, a ich mieszanka doprowadziła do przebicia ponad 4 letniego wsparcia. Trwający od 2010 roku rynek niedźwiedzia, nabrał rozpędu, a czynnikiem zapalnym była eskalacja działań militarnych na Ukrainie. Sytuacja na indeksie nie wygląda dobrze, gdyż wybicie z trzyletniej konsolidacji, która przybrała kształt trójkąta, ma swój potencjalny zasięg, aż 40% niżej od obecnego poziomu. Wcześniej jednak znajduje się bardzo silne wsparcie w postaci strefy popytowej, która potwierdzona jest przez istotne mierzenia Fibonacciego. Pierwsze to zniesienie 78,6% całych wzrostów po krachu w 2008r., drugie to zniesienie zewnętrzne 161,8% największej korekty wzrostowej, a trzecie to zasięg 161,8% poprzedniej fali spadkowej – wszystko to dodatkowo potwierdzone jest przez geometrię 100% (z pierwszym, największym impulsem spadkowym), co czyni te okolice bardzo atrakcyjnym z technicznego punktu widzenia poziomem.
Rosyjskie akcje, są obecnie najtańsze spośród 21 rynków gospodarek wschodzących (np. Gazprom: P/E= 2,5) – dlaczego zatem rosyjska giełda nadal nie jest atrakcyjnym środowiskiem dla inwestorów? Otóż pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę to mocne osłabienie rosyjskiej waluty w wyniku kłopotów krajów EM na początku roku. Przecena rubla negatywnie wpływa przede wszystkim na wyniki spółek, które swoje przychody uzyskują w krajowej walucie, a także zmniejsza zyski inwestorów ze zmian wartości posiadanych akcji. Drugą sprawą jest uzależnienie rosyjskiej gospodarki od eksportu surowców. Sprawia to, że cykliczność koniunktury gospodarczej tego państwa, jest częstsza i w znacznej mierze odzwierciedla zmiany cen głównych towarów eksportowych. Jeżeli zatem giełda jest obrazem stanu gospodarki, to nie może dziwić fakt istotnej korelacji pomiędzy zmianą cen ropy, a zmianą roczną indeksu RTS, co wyraźnie przedstawia rysunek 2. Decyzję inwestycyjną na rynku akcyjnym w Rosji należy zatem poprzedzić analizą rynku surowców, w szczególności ropy i gazu, a obecnie po ustaniu zimy presja na wzrost ich cen może się znacznie zmniejszyć (co prawdopodobnie również jest dyskontowane przez inwestorów)
Ponadto, niechęć inwestorów do rosyjskiego rynku tłumaczy się również niskim poziomem corporate governance oraz biernością władz w zmianach strukturalnych państwa i wprowadzaniu reform. Innym czynnikiem ryzyka są również Chiny i możliwość znacznego spowolnienia gospodarczego – to dodatkowo wywierałoby presję spadkową na ceny surowców.
Kłopotów Rosja ma sporo i póki co nie widać możliwości szybkiej poprawy otoczenia makroekonomicznego. Rynek byka z pewnością nie przyjdzie zbyt szybko, jednak dla inwestujących na kontraktach na indeks powstają alternatywy w postaci zajmowania pozycji krótkich – okazja taka może nastąpić, gdyby notowania dotarły ponownie pod kluczową, przebitą strefę w celu jej przetestowania. Krótkoterminowego kupna natomiast nie należy szukać wcześniej niż w okresie letnim (czerwiec-sierpień), gdyż historycznie w tym czasie indeks tworzył istotne dołki (rys. 3). Jeżeli nastąpi zbieżność w czasie z dotarciem notowań do kluczowego wsparcia to może być to jedna z lepszych okazji inwestycyjnych (nie koniecznie musi oznaczać to odwrócenie trendu!).
Wszystko jednak zależy od dalszego rozwoju sytuacji na Ukrainie i ewentualnych sankcji w stronę Rosji (oraz tych możliwych odwetowych Rosji). Rynek żywiołowo reaguje na każde wiadomości z „frontu”, np. dzisiaj silne wzrosty po ogłoszeniu wyniku referendum na Krymie – nie zmienia to jednak faktu, że trend w kolejnych miesiącach powinien być spadkowy.
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Komentarze 2
Analiza indeksów giełdowych: Bovespa (Brazylia) – 18.03.2014 | Dział Analiz
[…] benchmark giełdowy BOVESPA obnaża słabości brazylijskiej gospodarki, podobnie jak w przypadku opisywanego wczoraj rosyjskiego indeksu RTS. Tylko w tym roku indeks łączący 500 reprezentatywnych spółek traci 12%, a przyczynia się do […]
Analiza indeksów giełdowych: Bolsa (Meksyk) – 21.03.2014 | Dział Analiz
[…] państwa zaliczanego do grupy rynków wschodzących prezentuje się o wiele lepiej niż ta w Rosji, czy też Brazylii. Pomimo, że główny meksykański indeks giełdowy IPC, w którego skład […]