Analiza techniczna indeksów giełdowych 08.02.2014
Pierwszy tydzień lutego na głównych indeksach giełdowych można podzielić na dwie części. Pierwsza część to zdecydowana przewaga strony podażowej, która doprowadziła notowania do kluczowych z perspektywy najbliższych dni czy nawet tygodni wsparć. Po nie udanej próbie ataku inicjatywę przejęły byki i ostatecznie wyprowadziły notowania na plus w ujęciu całego tygodnia. Ta sytuacja ma swoje odzwierciedlenie na wykresie W1 gdzie pojawiły się świece pro wzrostowe.
#DJI30
Na początku tygodnia cena pokonała ważny poziom wsparcia 15600 i zaatakowała dolne ograniczenie kanału cenowego, znajdujące się w połączeniu ze zniesieniem Fibonacciego 61,8%. Nastąpiło nieznaczne przebicie, które ostatecznie okazało się fałszywe i wskazany obszar został obroniony. Na koniec tygodnia cena zatrzymała się na zniesieniu Fibonacciego 38,2% ostatniego ruchu spadkowego. Uważam jednak że to nie koniec możliwości strony popytowej i na początku tygodnia powinniśmy być świadkami ataku na najbliższe maksimum 16000 a docelowym poziomem dla wzrostów jest opór 16150 będący w konfluencji z geometrią 100% ostatniego ruchu wzrostowego. Ewentualny ruch w kierunku południowym oznaczać będzie test minimum zlokalizowanego na poziomie 15270.
Głównym powodem mojego byczego nastawienia jest wykres W1 na którym widzimy książkową formacje młota, która jest silnym sygnałem zapowiadającym wzrosty.
#SP500
Na wykresie #SP500 cena, również zrobiła fałszywe przebicie dolnego kanału cenowego. W tym przypadku jednak przebicie oznaczało równocześnie test silnego poziomu S/R 1730 w ramach którego znajduje się zniesienie Fibonacciego 50%, tak więc samo przebicie linii kanału nie było sygnałem do sprzedaży. Ostatecznie ten rejon został obroniony i cena gwałtownie ruszyła w kierunku północnym. Początek przyszłego tygodnia powinien wyglądać identycznie jak w przypadku Dow Jonesa z tym że możliwości strony popytowej są nieco bardziej ograniczone. Najbliższy poziom oporu znajduje się już na poziomie 1810. Obrona tego poziomu bądź znajdującej się nico wyżej geometrii 100% najprawdopodobniej spowoduje przejście ceny w krótkoterminowy trend boczny z dolnym ograniczeniem w okolicy 1793, gdzie znajduje się współczynnik Fibonacciego 23,6%.
Na interwale H4 kolorem zielonym zaznaczyłem potencjalny obszar konsolidacji. Jeżeli scenariusz ten stanie się faktem, to wybicie z ów trendu bocznego powinno wskazać krótkoterminowy kierunek notowań. Dla byków są to ostatnie maksima zlokalizowane na poziomie 1845. W przypadku niedźwiedzi są to okolice zniesienia Fibonacciego 38,2% umiejscowionego na poziomie 1760.
#DAX30
Notowania najważniejszego niemieckiego indeksu akcji, zbliżają się do przebitego w zeszłym tygodniu poziomu S/R, znajdującego się w okolicy 9400. Obrona wskazanego poziomu S/R stwarza okazję do utworzenia się formacji RGR, która mogłaby sprowokować inwestorów do ataku na dolne ograniczenia szerokiego kanału cenowego w okolicy zniesienia Fibonacciego 38,2%, z pierwszymi problemami na strefie popytowej w okolicy okrągłego poziomu 9000. Pokonanie wspomnianego wyżej poziomu S/R 9400, podobnie jak na DAX-ie może spowodować skonsolidowanie się ceny w granicach 9400-9500,9600, gdzie wyznaczyłem najbliższe poziomy oporu.
#CAC40
Wykres indeksu #CAC40 od kilku miesięcy porusza się w trendzie bocznym. Na początku tygodnia niedźwiedzie doprowadziły do ataku na strefę popytową zlokalizowaną na poziomie 4060 będącą jednocześnie dolnym ograniczeniem trendu bocznego. Po nie udanym ataku przez resztę tygodnia królowały już tylko byki, które ostatecznie wyniosły kurs powyżej poziomu oporu 4230. Moim zdaniem otwiera to drogę do ataku na górne ograniczenie konsolidacji czyli okolice poziomu 4350.
Spoglądając na wykres H1 oraz na wysoką wartość RSI z tego interwału czasowego, możemy spodziewać się odreagowania i związanego z tym ruchu korekcyjnego. Dobrym miejscem na zajęcie pozycji długiej wydają się okolice okrągłego poziomu 4200 gdzie znajduje się zniesienie Fibonacciego 23,6% oraz linia lokalnego trendu. Nie wykluczone że cena może przetestować znajdujący się trochę niżej poziom 4180 w ramach którego wyznaczone jest zniesienie Fibonacciego 38,2, dlatego też zalecam ostrożność przy ustawianiu ciasnego SL-a
#FTSE100
Pomimo zamknięcia się poniedziałkowej świecy poniżej świecy piątkowej oraz jednocześnie poniżej linii trendu, resztę tygodnia notowania #FTSE100 poruszały się zgodnie z pozostałymi opisywanymi indeksami, czyli w kierunku północnym. W poniedziałek najprawdopodobniej będziemy świadkami ataku na lokalny szczyt na poziomie 6590, który aktualnie znajduje się tuż pod 100-okresową średnią kroczącą .Uważam jednak,że dopiero poziom S/R znajdujący się w rejonie 6640, może przynieść większe odreagowanie wzrostów. Ewentualny zasięg odreagowania będzie zależał od tego w jaki sposób cena dotrze do w/w poziomu S/R.
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Komentarze 1
Analiza techniczna indeksów giełdowych 15.02.2014 | Dział Analiz
[…] pro wzrostowe opisane przeze mnie w ostatniej analizie zadziałały nadzwyczaj dobrze, co spowodowało spore, niemal pionowe wzrosty na wszystkich […]