Analiza techniczna, EURUSD
Słaby wynik akcji TLTRO (130 mld EUR) zwiększa szansę na dodatkowy skupu aktywów EBC, gdyż bank ten chce rozszerzyć swoją sumę bilansową do 3 mld euro. Z tego powodu pierwszą reakcją na rynku była wyprzedaż wspólnej waluty. Spadki na EURUSD zostały jednak szybko zniesione, a to m.in. dlatego, że oddala się możliwość wprowadzenia QE w formie skupu obligacji rządowych, gdyż utrudnia to chociażby sytuacja w Grecji. O dalszym losie kursu głównej pary walutowej mogą zadecydować dzisiejsze dane ze Stanów Zjednoczonych o sprzedaży detalicznej (14:30), gdzie rynek spodziewa się jej wzrostu w listopadzie o 0,4% oraz 0,1% w wersji bazowej.
Obecnie kurs EURUSD przetestował równość z poprzednią korektą, która wzmocniona była jako opór przez zniesienie 38,2% oraz strefę podażową. Słabsze dane z USA mogłyby natomiast doprowadzić do kontynuacji wybicia z formacji klina, którą notowania tworzą początku od października.
Dziś dokonał się nawet udany test przebitej górnej krawędzi tej formacji cenowej. Wsparciem nadal pozostaje górne ramię klina, a kluczowym poziomem podtrzymującym wzrosty jest geometria 100% w obecnej zwyżce, która wypadałaby w tym momencie na zniesieniu 61,8% ostatniego impulsu. Jeśli chodzi natomiast o oporu to okolice 1,2490 jako wspomniana równość wciąż obowiązują – wraz z zasięgiem fałszywego wybicia jakim jest zniesienie 112,8% (1,2515).
Gdyby natomiast wzrosty przybrały na sile to następne opory wypadają na zniesieniach 50 i 61,8%. Pierwsze ze zniesień grupuje się z historycznymi szczytami, natomiast drugie z największą korektą w całych spadkach (rys. 3).
Negatywne perspektywy dla euro wciąż się utrzymują, dlatego obecna zwyżka z pewnością będzie spotykać się reakcjami sprzedających na ważniejszych oporach.
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Komentarze 0