Analiza techniczna indeksów giełdowych 07.09.2014
#SP500
Cena na amerykańskim indeksie giełdowym #SP500 w dalszym ciągu znajduje się w lokalnej konsolidacji w okolicy nowo ustanowionego historycznego szczytu 2010. Aktualnie głównym obszarem oporu jest dolne ograniczenie wybitej formacji klina wzrostowego. Ostatni piątkowa świeca o wzrostowym wydźwięku, sugeruje, że na początku przyszłego tygodnia można spodziewać się ustanowienia nowego historycznego maksimum.
Główną strefą oporu w mniejszej skali czasowej, która może zatrzymać potencjalny ruch w kierunku północnym jest strefa podażowa w okolicy lokalnego maksimum 2009. Jeżeli niedźwiedzie zdołają obronić wskazaną strefę bardzo możliwe jest odreagowanie do pierwszego wsparcia w okolicy 1998.
#DAX30
Notowania DAX-a dotarły do poziomu oporu 9800, gdzie wypada współczynnik Fibonacciego 23,6% oraz dolne ograniczenie wzrostowego kanału cenowego. Bardzo prawdopodobne, że atakowany obecnie opór zostanie przebity, co da impuls stronie popytowej do kolejnego testu okolic historycznych maksimów z poziomu cenowego 10050.
Biorąc pod uwagę wysokie wartości wskaźnika RSI oraz dosyć mocną konfluencję czynników podażowych, przed kontynuacją wzrostów oczekuję przynajmniej lokalnej korekty, która będzie jednocześnie oznaczać wybicie dołem z formacji klina wzrostowego. Dobrym miejscem na zakończenie odreagowania wydaje się poziom wsparcia 9600, gdzie wypada dolne ograniczenie kanału wzrostowego oraz zniesienie Fibonacciego 38,2%.
#N225
W minionym tygodniu kurs głównego japońskiego indeksu giełdowego kolejny raz przetestował silną strefę podażową 15800, co zgodnie z oczekiwaniami przyniosło ruch spadkowy. Ze względu na sporą presje popytową oraz sprzedających którzy pojawili się na w/w poziomie, w tej chwili mamy do czynienia z niezdecydowaniem na rynku, co obrazują ostatnie świece dzienne.
Z punktu widzenia H4 widać, iż popyt znalazł wsparcie na linii trendu spadkowego pociągniętej po ostatnich dwóch szczytach. Jeżeli cena znajdzie się poniżej wskazanej linii najprawdopodobniej zobaczymy kurs w rejonie silnego wsparcia 15370, odpowiedzialnego za ostatnie wzrosty, gdzie wypada współczynnik Fibonacciego 61,8%. W kontekście ewentualnej kontynuacji wzrostów i wybicia strefy podażowej 15800, kluczowe będzie pokonanie ostatniego maksimum 15830.
#CAC40
Upływający tydzień na francuskim #CAC40 stał pod znakiem zdecydowanych wzrostów, które obecnie dotarły do okrągłego poziomu oporu 4500. W mojej opinii po tak dynamicznych wzrostach istnieje spore prawdopodobieństwo wystąpienia ruchu korekcyjnego. Jeżeli scenariusz korekcyjny faktycznie będzie miał miejsce dobrym miejscem na realizację potencjalnych pozycji krótkich będzie strefa wsparcia 4400, gdzie wypadają dwa współczynniki Fibonacciego 23,6% oraz 38,2%. Maksymalny zasięg ewentualnej korekty oceniam na poziom 4300, gdzie znajduje się połowa ostatniego ruchu wzrostowego.
#FTSE100
Ostatni spory ruch wzrostowy na #FTSE100 doprowadził do ustanowienia nowego szczytu na poziomie 6900. Oznacza to, że cena znalazła się najwyżej od maja ubiegłego roku. W tej chwili jednak opisane wybicie należy traktować jako fałszywe, ze względu na błyskawiczną reakcję podażową. Wywołana w ten sposób korekta zatrzymała się na pierwszym poziomie wsparcia 6828. Ze względu na dynamiczną obronę wspomnianego wsparcia oczekuję kontynuacji ruchu w kierunku północnym, co będzie równoznaczne z potwierdzeniem wybicia długoterminowych maksimów.
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Komentarze 0