Analiza techniczna indeksów giełdowych 11.05.2014
Kolejny tydzień opisywane indeksy (z wyjątkiem FTSE100) tkwią w konsolidacjach. Ta sytuacja nie powinna trwać już byt długo tak więc w nadchodzącym tygodniu może być świadkami większych ruchów.
#DJI30
W ciągu ostatniego tygodnia sytuacja praktycznie nie uległa zmianie. Cena w dalszym ciągu konsoliduje się tuż pod historycznym maksimum 16500, które na początku tygodnia zostało ponownie obronione. Pomimo tego, podaż wydaje się wyraźnie słabnąć ze względu na to, że kolejny już impuls spadkowy jest słabszy od poprzedniego. W momencie pokonania w/w szczytu dobrym momentem na zajęcie pozycji długiej będzie jego retest (zasada zmiany biegunów)
W sytuacji, gdyby stronie podażowej kolejny raz udało się doprowadzić do większego odreagowania, pierwszym poziomem problemów powinna być konfluencja ostatniego dołka oraz zniesienia Fibonacciego 23,6%. Przebicie tej strefy powinno być sygnałem do większych spadków w okolice dolnego ograniczenia kanału cenowego.
#SP500
Nie inaczej sytuacja przedstawia się na wykresie notowań #SP500. Kilkutygodniowy trend boczny kontynuowany był w ostatnim tygodniu, co zbliża nas do momentu jego wybicia i obraniu przez inwestorów konkretnego kierunku. Obecnie wszystko wskazuje na to, że notowania będą kontynuować trend wzrostowy, co wiąże się z przebiciem poziomu 1892 oraz utworzeniem nowego maksimum. Podobnie jak na Dow Jonesie dobrym miejscem na zajęcie pozycji długich powinien być retest przebitego szczytu.
#DAX30
Przez ostatnie tygodnie cena bardzo ładnie respektuje strefę podaży 9650 oraz poziom wsparcia 9420. Wszystko to sprawia, że tak jak w przypadku indeksów amerykańskich scenariusz opisany w poprzednim tygodniu jest w dalszym ciągu aktualny. Ze względu na to, że cena już kilkakrotnie testowała ograniczenia konsolidacji, granie od bandy do bandy jest już coraz bardziej ryzykowne, dlatego też sugeruję aby poczekać z decyzjami do momentu wybicia się ceny w konkretnym kierunku.
#CAC40
Wykres #CAC40 zdołał pokonać poziom oporu 4440, dzięki czemu na początku przyszłego tygodnia możemy być świadkami ataku na maksimum w okolicy 4490. Jeżeli wskazane maksimum zostanie pokonane, wzrosty powinny nabrać dynamiki i wykonać kolejny ruch wzrostowy co najmniej taki sam jaki został utworzony od połowy marca do początku kwietnia. Główną strefą wsparcia jest w dalszym ciągu poziom 4340 znajdujący się w pobliżu dolnego ograniczenia kanału cenowego.
Na niższym interwale czasowym widzimy, iż cena testuje przebity poziom oporu 4440 będący obecnie wsparciem, którego pokonanie może doprowadzić do ataku na dolne ograniczenie lokalnego kanału cenowego. Silna reakcja popytowa w tym rejonie wskazuje jednak bardziej na scenariusz wzrostowy i wybicie się ceny górą z opisywanego kanału cenowego.
#FTSE100
Po trzech tygodniach dynamicznych wzrostów, cena wyraźnie wyhamowała tuż przed kluczowym oporem w postaci maksimum znajdującym się na poziomie 6855. W nadchodzącym tygodniu atak na w/w szczyt jest prawdopodobny, jednak jego bezpośrednie przebicie już mniej. Wszystko to za sprawą wskaźnika RSI, którego wartość powoli wskazuje na wykupienie rynku oraz tworzącą się dywergencje. Uważam, że najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest korekta z maksymalnym zasięgiem w okolicy wsparcia 6660.
Dywergencja została potwierdzona również na interwale czasowym H4. Aby mówić o realizacji scenariusza spadkowego niedźwiedzie będą musiały pokonać strefę wsparcia 6730, w ramach, której znajduje się współczynnik Fibonacciego 23,6% ostatnich wzrostów. Obrona wsparcia może być początkiem formowania się formacji RGR.
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Komentarze 0