Analiza techniczna #Złoto, #Miedź – 27.03.2014
#Złoto
Wraz z momentem, gdy zagrożenie związane z wojną na Wschodzie w znacznej mierze ustąpiło na złocie rozpoczęła się dynamiczna korekta, która zniosła już prawie połowę wcześniejszych wzrostów. Przed możliwością takiego scenariusza ostrzegała tworząca się na RSI dywergencja. Zarówno dzienna jak i tygodniowa świeca rozpoczynająca spadki utworzyła książkową formację objęcia bessy. Siła formacji w ujęciu dziennym powinna odwrócić krótkoterminowy trend, jednak już w kontekście tygodniowym można mówić nawet o średnioterminowym trendzie spadkowym. Czy obecny ruch jest zatem nowym impulsem, który dotrze lub nawet pokona zeszłoroczne minima? Jest to ciężkie do oceny, gdyż tak na prawdę nikt tego nie wie… Dlatego obecne poziomy cenowe nie są już atrakcyjne do zagrywek pod długoterminowy scenariusz.
Można jednak wykorzystać pobliskie wparcia do krótkoterminowych zagrywek zwłaszcza, że tak mocne spadki powinny spotkać się w kluczowych miejscach z realizacją zysków. Najbliższym atrakcyjnym miejscem jest strefa popytowa rozpoczynająca się przy przebitym zniesieniu 38,2%. Dodatkowo poziom ten wzmocniony jest przez geometrię 100% (zniesienie 112,8% określa zasięg tzw. „wybijania stop lossów”) oraz 100-dniową średnią kroczącą. Jeżeli cena utrzyma dynamikę spadków to sygnałem będzie również wyprzedanie na rynku wskazane przez RSI. Jest to zatem poziom możliwej korekty prostej, więc Ci którzy „spóźnili” się na wcześniejszy ruch wzrostowy będą chcieli w tym miejscu dołączyć do trendu.
Obecnie ruch w dół korygowany jest coraz częściej, jednak z zachowaniem zasady zmiany biegunów wsparć i oporów. Są to zatem ważne miejsca , które łatwo wykorzystać w zagraniach, a przełamanie tej sekwencji będzie ostrzeżeniem dla trzymających pozycje krótkie. Trend zwalnia i możliwe, że kontynuować będzie marsz w mniej stromym kanale (przerywane linie), a niskie poziomy wskaźnika RSI (H4) mogą dać przyczynę do trwającej trochę dłużej konsolidacji.
#Miedź
Miedź znajduje się w korekcie po ostatnich bardzo mocnych spadkach. Zrealizowany został zasięg największej korekty w tym impulsie wraz ze zniesieniem 23,6% całego ruchu (bardo często osiągane jest po gwałtownych ruchach ceny). Obecnie znajdujemy się POD newralgicznymi poziomami popytu/podaży, które wyznaczają zarazem równy poziom 300. Poziomy te są bronione ,a górne cienie świadczą o znajdującej się tam podaży. Oczywiście pokonanie tych poziomów będzie sygnałem do wzrostów jednak obecnie bardziej prawdopodobny jest dalszy ruch w dół. Są to zatem poziomy dobre do budowania pozycji z niedużym SL i zasięgiem przynajmniej przy ostatnim dnie (prawie 4% niżej niż teraz!).
Scenariuszem fundamentalnym zagrażającym dalszym spadkom jest możliwość wprowadzenia przez Chiny programów pobudzających gospodarkę w celu uniknięcia większego spowolnienia. Więcej czynników, które opisałem TUTAJ przemawia jednak za dalszą przeceną tego surowca.
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Komentarze 0