Analiza techniczna – #Złoto, #Srebro, #Miedź, #KGHM, #USDCAD – 08.11.2013
#Miedź, KGHM
Na rynku miedzi od połowy sierpnia cena porusza się w konsolidacji, warto więc zastanowić się jaki czynnik może wpłynąć na decyzję inwestorów o kupnie bądź sprzedaży. Najsilniejszym czynnikiem mającym wpływ na cenę tego surowca jest stan chińskiej gospodarki, która odpowiada za 43% światowej konsumpcji miedzi. Opublikowane dane za wrzesień pokazały, największy wzrost importu m/m tego surowca od lutego 2012r. Sprawia to, że ekonomiści są byczo nastawieni do przyszłej ceny miedzi w nadchodzącym tygodniu. Ważne także dla dalszej oceny zmian w chińskim przemyśle będą publikowane w ten weekend informacje o inflacji CPI i PPI oraz zmianie produkcji przemysłowej r/r w październiku.
Konsensus rynkowy zakłada zmianę w produkcji przemysłowej na poziomie 10,1% co stanowiłoby gorszy o 0,1% odczyt niż w miesiącu poprzednim, jednak dynamiczny wzrost importu miedzi we wrześniu może oznaczać, że odczyty z przemysłu za październik mogą pozytywnie zaskoczyć rynek, co oczywiście przełoży się na wzrost cen metalów przemysłowych. Spodziewany jest także wzrost inflacji konsumenckiej do 3,3% oraz pozostanie inflacji producenckiej na obecnym poziomie -1,3%. Każda nieoczekiwana zmiana może przynieść dużą zmianę sytuacji technicznej na wykresie miedzi, a także mocno z nią związanej wyceny akcji KGHM’u.
Tworząca się konsolidacja tworzy formację trójkąta, z którego cena próbowała się w tym tygodniu 3 razy wybić dołem, jednak inwestorzy nie pozwolili na to, kupując na najbliższym wsparciu i na koniec tygodniu cena zamknęła się wewnątrz formacji. Jeżeli na rynek napłyną pozytywne informacje to najbliższym celem dla ceny jest górne ograniczenie trójkąta. Potwierdzeniem wybicia się z formacji trójkąta w mojej opinii będzie zamknięcie się dziennej świecy powyżej (lub poniżej) czerwonych linii. Powstaje wtedy szansa na przełamanie równości korekt i zniesienia 50%, które obecnie stanowi silny opór. Wtedy cena powinna podążyć w kierunku kolejnego zniesienia czyli 61,8%. Scenariusz spadkowy przewiduje przecenę okolice tegorocznego dna.
Na akcjach #KGHM’u sytuacja wygląda analogicznie. Silnymi ograniczeniami dla ruchu ceny są zniesienia 61,8%, 50% i 38,2%, gdzie cena wielokrotnie zawracała. Tworząca się konsolidacja coraz bardziej się zacieśnia i w najbliższym czasie można spodziewać się wyłamania z niej. W przypadku wzrostów cena 140zł wydaje się racjonalna w najbliższym czasie, natomiast spadki powinny znaleźć oparcie w cenie 110-107zł.
#Złoto
Na złocie obecnie realizujemy scenariusz głowy z ramionami, której celem jest poprzednie dno na poziomie $1251,6. Kluczowe jednak będą wcześniejsze wsparcia (zniesienie 61,8%), ale przede wszystkim linia trendu wzrostowego prowadzona po dnach z czerwca i października. Jej przełamanie może oznaczać średnioterminowe spadki nawet do $1081. Potwierdzeniem przełamania tej linii będzie jej test od dołu. Dalej umacniający się dolar będzie przemawiał za takim własnie scenariuszem – póki co silne wsparcia ciągle przed nami. Na początku tygodnia cena powinna odreagować spadki większą korektą – wskaźnik RSI na interwale H4 sugeruje mocno wyprzedany rynek.
#Srebro
Pro-spadkowo wygląda również sytuacja na srebrze. Cena przebiła się przez strefę popytową i zwyżka na koniec dzisiejszego dnia powinna być testem tej strefy. Oznaki aktywności niedźwiedzi dadzą sygnał do zajmowania pozycji krótkich z celem $20,5.
#USDCAD
Kurs kanadyjskiego dolara dotarł do miejsca, gdzie cena „musiała” zareagować, czyli do skrzyżowania się głównego kanału spadkowego z kanałem wzrostowym. Nieco wyżej znajduje się zniesienie zewnętrzne 161% i równość impulsów, jednak po przebiciu tak ważnego oporu jak górne ograniczenie kanału (linia trendu spadkowego) nie powinno to zatrzymać ceny i w niedługim czasie cena powinna zwyżkować osiągając 1,056 a następnie 1,06 – są to bardzo realne cele jeśli chodzi o koniec tego roku. Nieciekawa sytuacja ekonomiczna Kanady sprzyja osłabianiu się CAD.
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Komentarze 0