EURUSD i indeks dolara po danych o inflacji
Dlaczego dane o inflacji zostały tak dobrze odebrane przez inwestorów?
Opublikowane dzisiaj dane na temat inflacji w USA przyczyniły się do znacznego umocnienia dolara, pomimo iż główny wskaźnik CPI wskazał pogłębienie deflacji z 0,1 do 0,2%. Kluczem okazuje się wskaźnik inflacji bazowej, który pomimo iż w zaokrągleniu pozostał na poziomie 1,8% to w rzeczywistości inflacja przyspieszyła o 0,06 p.p. (z poziomu 1,754 do 1,813). Niby niewiele, jednak spodziewano się jej spadku w zaokrągleniu do 1,7%, a tymczasem rośnie ona konsekwentnie od 3 miesięcy. Daje to zatem sygnał, że pomimo słabszych odczytów wskaźników opisujących stan realnej gospodarki, presja inflacyjna jest, co na pewno uwzględni FED w swoich decyzjach. Po opublikowanych w środę minutkach widać, że członkowie FOMC „boją się”, aby nie podnieść stóp zbyt wcześniej, jednak równie poważnie „boją się” zbyt długiego zwlekania, które może doprowadzić do sytuacji z przed kryzysu finansowego, czyli bardzo presji na bardzo szybkie tempo podnoszenia stóp procentowych (co było m.in. czynnikiem zapalnym tego kryzysu).
Scenariusz dla indeksu dolara
W sytuacji, w której kluczowe znaczenie ma dolar warto przyglądać się notowaniom indeksu USD, który zachowuje się bardzo technicznie i często determinuje sytuację na głównych parach walutowych, zwłaszcza na EURUSD. Po tym jak indeks zawrócił z ważnych oporów widać możliwość realizacji formacji ORGR, gdzie dodatkowo są dwa alternatywne lewe ramienia, co ma wpływ na przebieg linii szyi (przydatne przy ewentualnym jej przetestowaniu od góry). Obecnie cena zmierza w kierunku bardzo ważnej strefy oporu w okolicy zniesienia 50% – tam bardzo możliwe jest wystąpienie większej korekty. Jej zasięg to jedna z linii szyi lub większe spadki, gdzie kluczowym wsparciem będzie dołek w okolicy 95 pkt (rys).
EURUSD na kolejnym oporze
Wiele aspektów technicznych jak i makroekonomicznych sugeruje, że na EURUSD mamy obecnie do czynienia z nowym impulsem spadkowym, zatem kolejne wsparcia mogą być jedynie miejscami rozpoczęcia korekty, ale ostatecznie zostaną przebite. Tak też stało się z bardzo ważnym wsparciem (przy zniesieniu 38,2%), które obecnie jest ważnym oporem rozpatrywanym w skali H4. W tym momencie cenę zatrzymało kolejne wsparcie w postaci szczytów utworzonych w marcu i kwietniu. Ostatecznie i te poziomy powinny zostać przebite, natomiast ciekawym momentem może być dotarcie ceny do geometrii 100% lub jej zniesienia 112,8% – ich przebicie powinno otworzyć drogę na nowe wieloletnie minima. Warto szukać momentów, w których zarówno EURUSD jak i indeks dolara są na technicznie ważnych poziomach w celu potwierdzenia sygnału kupna lub sprzedaży.
Jeśli dzisiejsze dno nie zostanie pogłębione to korekta może być pierwszym testem przebitej strefy wsparcia. Precyzyjniej miejsce zwrotne może wyznaczyć zniesienie 38,2% lub 50% ostatniego impulsu. Trendu spadkowego natomiast broni zasięg największej, czyli ok. 146 pipsów (zasada overbalance).
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Komentarze 0